W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa reprezentuje Europę i Azję Centralną podczas forum ONZ w sprawie ograniczania ryzyka katastrof.

08.12.2021

Celem międzynarodowego forum jest wymiana dobrych praktyk w zakresie wdrażania celów Ramowego Programu Działań z Sendai, w tym raportowania do ONZ osiągniętych wyników oraz informacji o stratach wywołanych katastrofami, zarówno naturalnymi, jak i spowodowanymi intencjonalną działalnością człowieka. Eksperci Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przedstawią działający w Polsce system GisCOVID-19, który może być wykorzystywany przy ograniczaniu ryzyka katastrof.

Napis: Techniczne globalne forum poświęcone monitorowaniu wdrażania celów ramowego programu działań z Sendai. Plus logotypu RCB i ONZ.

Forum jest okazją do spotkania punktów kontaktowych ds. wdrażania Ramowego programu działań z Sendai na lata 2015-2030 w sprawie ograniczenia ryzyka katastrof z całego świata. W czasie forum, przedstawiciele poszczególnych regionów ONZ dzielą się innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie wdrażania celów Ramowego Programu Działań z Sendai. Biuro ONZ ds. ograniczenia ryzyka katastrof regionu Europy i Azji Centralnej poprosiło Beatę Janowczyk, pełniącą funkcję Polskego punktu kontaktowego, a zarazem Szefa Wydziału Oceny Ryzyka i Planowania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o reprezentowanie regionu i przedstawienie stworzonego przez Polskę systemu GIS na potrzeby walki z pandemią COVID-19 oraz jego możliwego wykorzystania do wdrażania Ramowego Programu Działań z Sendai.

System GisCOVID-19 utworzono w 2020 r. na potrzeby walki z epidemią koronawirusa. Jest przykładem dobrej praktyki w zakresie współpracy międzyresortowej, gdyż przy jego tworzeniu uczestniczyli przedstawiciele m.in. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego, Wojsk Obrony Terytorialnej, Esri Polska, Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz innych wybranych ośrodków systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Celem systemu jest przeciwdziałanie rozprzestrzenia się epidemii koronawirusa m.in. poprzez zapewnienie wsparcia procesów decyzyjnych na szczeblu centralnym i wojewódzkim oraz dostarczenie służbom niezbędnych danych, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dostarczone rozwiązanie umożliwia monitorowanie i analizowanie zagrożeń spowodowanych pandemią COVID-19.

Ideą systemu jest także informowanie społeczeństwa o aktualnej sytuacji epidemicznej oraz procesie szczepień przeciwko COVID-19.

 

{"register":{"columns":[]}}