W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Deklaracja dostępności aplikacji mobilnej

Deklaracja dostępności aplikacji Mazowieckie Rezerwaty Przyrody

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej aplikacji mobilnej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do aplikacji mobilnej Mazowieckie Rezerwaty Przyrody na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

  • Data publikacji aplikacji mobilnej: 2020-10-01
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021-04-01

Status pod względem zgodności z ustawą

Aplikacja jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej. Zapewnienie dostępności niosłoby za sobą nadmierne obciążenia dla podmiotu publicznego.

Treści niedostępne

  • funkcje AR (Augmented Reality) są niedostępne dla osób niewidomych,
  • funkcja VR (zdjęcia 360°) jest niedostępna dla osób niewidomych,
  • niektóre elementy tekstowe przedstawiono na tle grafik.

Wyłączenia

  • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

  • Deklarację sporządzono dnia: 2021-06-23
  • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2024-03-28

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

  • Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Kamil Tomaszewski
  • E-mail: kamil.tomaszewski@warszawa.rdos.gov.pl
  • Telefon: 222780216

Każdy ma prawo:

  • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:

  • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
  • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
  • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

Skargi i odwołania

Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:

  • Organ nadzorujący: Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie
  • Adres: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, ul. Henryka Sienkiewicza 3, 00-015 Warszawa
  • E-mail: sekretariat@warszawa.rdos.gov.pl
  • Telefon: 225565600
  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP) dostępna na platformie ePUAP pod adresem: /RDOSWARSZAWA/skrytka

Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie mieści się w dwóch lokalizacjach:

  • ul. Henryka Sienkiewicza 3, 00-015 Warszawa
  • ul. Jasna 15, 00-003 Warszawa

Siedziba główna Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie znajduje się w budynku przy ul. Henryka Sienkiewicza 3.
Do wejścia głównego budynku zlokalizowanego przy tej samej ulicy prowadzą schody. Dostęp osób niepełnosprawnych lub osób ze szczególnymi potrzebami do siedziby urzędu zapewniony jest poprzez wsparcie pracowników Wydziału Administracyjno-Kadrowego. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie zajmuje parter, III i IV piętro budynku.
W holu głównym, po lewej stronie, znajduje się punkt ochrony budynku. Za nim, za drzwiami znajduje się klatka schodowa i za nią winda, która nie jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po prawej stronie znajduje się kancelaria Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. W kancelarii znajduje się tzw. Infokiosk, który pozwala na samodzielny odczyt informacji Urzędu dostępnych w formie elektronicznej. Kancelaria nie jest przystosowana do osób z niepełnosprawnością ruchową. W budynku nie ma też toalet dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Miejsca parkingowe w tym wyznaczone dla osób niepełnosprawnych znajdują się na parkingu zlokalizowanym przed budynkiem.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Budynek jest chroniony przez całą dobę.

Budynek przy ul. Jasnej 15 jest częściowo dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. W budynku zapewniona jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych, drzwi wewnętrzne odpowiedniej szerokości a także winda i łazienka dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
Do wejścia głównego budynku od ulicy Jasnej 15 prowadzą schody. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie zajmuje pomieszczenia znajdujące się na II piętrze budynku.

Informacje dodatkowe

Skróty klawiaturowe

Aplikacja przeznaczona jest na ekrany dotykowe bez klawiatury.

Ułatwienia

Sposób wyświetlania treści w aplikacji „Mazowieckie Rezerwaty Przyrody” został opracowany w sposób umożliwiający dynamiczne wykorzystywanie wbudowanych funkcji systemów Android i iOS „Ułatwień” lub „Dostępności” dla osób niepełnosprawnych.

INTERFACE APLIKACJI:

Sam interfejs jak również wszystkie treści pozwalają na dynamiczne zmiany zgodne z ustawie­niami w telefonie. Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z wbudowanych udogodnień systemowych. W aplikacji na systemie Androidzie zintegrowany został to czytnik ekranu TalkBack. Jego odpo­wiednikiem w systemie iOS jest czytnik VoiceOver. W obydwu przypadkach funkcja uruchamiana jest z poziomu Ustawień Ułatwień Dostępu.

W przypadku systemu iOS jest to:

  • Ustawienia -> Dostępność -> VoiceOver.

W systemie Android dostęp do czytnika TalkBack może się różnić w zależności od urządzenia, np:

  • Ustawienia -> Ułatwienia Dostępu -> TalkBack.

Kategoria Ułatwień Dostępu może być też umieszczona, w np. w dodatkowych ustawieniach lub w Inteligentnej pomocy.

Poruszanie się z ich pomocą po menu urządzenia odbywa się w sposób intuicyjny. Aplikacja Ma­zowieckie Rezerwaty przyrody dzięki swojej budowie, automatycznie sprawdza i dostosowuje wy­gląd z ustawieniami urządzenia, dzięki czemu zwiększa dostępność i pozwala w płynny i sprawny sposób na obsługę aplikacji bez konieczności poznawania nowych programów wspomagających i sposobu ich obsługi min:

  • automatyczne skalowanie treści,
  • pogrubienie,
  • zwiększanie kontrastu.

Aplikacja posiada stonowane kolory a jej interakcje pomiędzy kolejnymi modułami lub zdjęciami przebiegają w płynny sposób, co pozwala na używanie jej przez osoby chore na epilepsję lub pa­daczkę. Brak błysków oraz szybko zmieniających się ekranów systemowych po­zwala na pełną kontrolę treści.

AUDIODESKRYPCJA:

Wprowadzony tekst poza dynamicznym dostosowaniem rozmiaru wyświetlania pozwala na użycie funkcji czytania wszystkich publikowanych w aplikacji treści. Możliwe jest to przy pomocy wspo­mnianych wcześniej czytników TalkBack i VoiceOver lub w przypadku od­czytania wybranych tekstów na głos, bez dodatkowego sterowania gestami, za pomocą funkcji “Przeczytaj na głos” (system Android) lub "Zawartość mówiona” (system iOS). W obydwu przypadkach uruchamia się je analogicznie, z Ułatwień Dostępu (system Android) i Dostępności (system iOS). Po ich włączeniu umożli­wiają one klikanie na i zaznaczanie elementów, które następnie zostaną odczytane przez synteza­tor mowy, takich jak:

  • nagłówki,
  • tytuły,
  • opisy,
  • rozwinięcia opisów,
  • nazwy przycisków,
  • zdjęcia.

Użycie dodatkowych opisów zdjęć pozwala na przed­stawianie treści nietekstowych np. zdjęć, poprzez załączanie ukrytych opisów które są wywoły­wane przez audiodeskrypcje.

PREZENTACJA ZAWARTOŚCI:

Układ menu bazuje na standardach opisanych w UX dla systemu Android oraz systemu iOS, oznacza to konsekwencje w używaniu znaków graficznych oraz położenia standardowych funkcji. Wszystkie elementy menu głównego są również przedstawiane w formie menu tekstowego. Zwarta budowa ogranicza konieczność przewijania ekranów (poza możliwą do nieograniczonej rozbudowy listą re­zerwatów gdzie dla uproszczenia zostało dodane pole umożliwiające wprowadzanie i wyszukiwa­nie obszarów po nazwie).

Układ aplikacji ze względu na obszerne opisy oraz zdjęcia został ograniczony do układu piono­wego, a wszystkie użyte klawiatury są klawiaturami systemowymi, a ich układ jest jednorodny.

Ze względu na samą treść aplikacji, która ogranicza się w dużej mierze do treści tekstowych, UI i UX systemu zostały zaprojektowany w sposób konsekwentny i możliwie najbardziej uproszczony bez zbędnych ozdobników i animacji w efekcie jest przejrzysty a prezentowane treści przedsta­wione w zrozumiały sposób.

Na poznanie każdej treści użytkownik ma dowolną długość czasu, a jednorodny sposób przechodzenia między kartami ogranicza ewentualne błędy użytkownika.

Jedyna funkcja zmienna w czasie to funkcja AR, ale sama jej budowa oraz scenariusz użycia po­woduje że jest funkcją złożoną, która korzysta z dynamicznego wyświetlania obiektów 3D (zależ­nego od położenia obiektywu video urządzenia użytkownika) na podkładzie z aparatu fotograficznego urządzenia. Użytkownik obserwując obiekt może go obracać, powiększać i pomniejszać, oglądanie samego obiektu możliwe jest również przez wbudowaną systemową lupę która umożliwia fragmentaryczne precyzyjne poznanie obiektu.

Inne informacje i oświadczenia

Informacja o dostępności tłumacza języka migowego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej wraz z informacją o metodach umożliwiających skorzystanie z tej funkcji albo informację o jej braku

Informujemy, że obecnie nie udostępniamy tłumaczeń na język migowy za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Istnieje możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego (PJM). W tym celu zainteresowani powinni zgłosić, korzystając z dostępnych środków komunikacji, chęć skorzystania z pomocy tłumacza, przekazując informację z wyprzedzeniem przynajmniej 3 dni roboczych przed spotkaniem i opisując krótko sprawę, którą chcą załatwić w urzędzie.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie udostępnia aplikację mobilną Mazowieckie Rezerwaty Przyrody na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

{"register":{"columns":[]}}