W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Artykuł amb. RP P. Ostaszewskiego z okazji Dnia Niepodległości

11.11.2022

Ambasada RP w Seulu zaprasza do zapoznania się z artykułem amb. RP w Republice Korei Piotra Ostaszewskiego z okazji Dnia Niepodległości.

Piotr Ostaszewski

11 Listopada 1918 – Dzień Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej

Niepodległość ma dla Polaków wyjątkowe znaczenie. Nie chodzi jedynie o dokonanie zwyczajowej celebracji święta odzyskania bytu państwowego, chodzi o coś znacznie więcej, mianowicie o przekaz duchowy, iż Rzeczpospolita żyje i mimo wszystkich przeciwności losu żyć będzie. Los chciał, że suwerenność trwała jedynie 21 lat a utracono ją ponownie po hitlerowsko-bolszewickiej agresji, które nie oznaczały już tylko zniszczenia struktur państwowych ale i chęć złamania ducha narodu, by nie powiedzieć jego fizycznego unicestwienia.

Społeczny entuzjazm dla odrodzonego Państwa Polskiego w 1918 r. pozwolił na relatywnie szybkie scalenie jakże różnych pod względem prawnym, społecznym i administracyjnym ziem znajdujących pod zaborami (obcym panowaniem). A jednak Naród Polski wykazał niebywałą wprost energię i świadomość chęci życia we własnym suwerennym kraju. Historia Polski uczy Nas, że wolność i suwerenność nie są pojęciami bez treści, ale też nie mogą być jedynie istotne w dniu ich celebracji. To coś co trzeba pielęgnować i o co trzeba walczyć, gdyż środowisko zewnętrzne jest zmienne i nie zawsze bezpieczne. Wydawałoby się, że rok 1945 powinien przynieść Polsce wyzwolenie – niestety termin ten był jedynie sowieckim sloganem używanym zresztą wobec wszystkich sąsiednich państw, którym dane było „cieszyć się” sowieckimi swobodami i „poszanowaniem prawa”. Prawdziwa wolność zastukała do polskich drzwi dopiero w 1989 r. i chociaż był to jedynie Sejm kontraktowy a bieg wydarzeń pokazał, że na wolne wybory trzeba było jeszcze poczekać, to komunizm z satysfakcją został odłożony do lamusa. Komunizm w Polsce nie był wyborem czy wytworem własnym ale narzuconym imperialnym systemem z Rosji Sowieckiej a w polityce międzynarodowej oznaczał niemożliwość realizacji własnych interesów czy szerzej racji stanu. To przeszłość, ale teraźniejszość – zdominowana poprzez kolejną wojnę tym razem przeciwko Ukrainie w ramach „wyzwalania narodów od nich samych” przez Federację Rosyjską nakazuje spojrzeć na niepodległość jako na wartość najwyższą. Jakże często w rosyjskiej propagandzie promuje się słowa „wyzwolenia Ukrainy spod władzy faszystów i nazistów”. To samo stosowano wobec Rzeczpospolitej określając jej przedwojenne rządy jako kolaborujące z III Rzeszą, podczas kiedy to właśnie z woli Stalina sowiecki minister spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow podpisał z Joachimem Ribbentropem 23 sierpnia 1939 r. pakt o nieagresji doprowadzając do wybuchu II wojny światowej i tworząc tzw. strefy wpływów.

Polska Niepodległa to Polska silna i suwerenna, Polska bezpieczna jako członek Paktu NATO, to Polska zajmująca należne jej miejsce pośród państw członkowskich Unii Europejskiej, ale to również Polska pojmująca niepodległość jako potrzebę budowy własnej siły a zarazem mająca sposobność i odpowiedni potencjał, by budować bezpieczeństwo wespół z sojusznikami.  

Rok 2022 ma szczególne znaczenie dla Nas Polaków właśnie tu w Republice Korei. Pamiętając o wartościach Niepodległej umacniamy jej suwerenność, jej siłę i bezpieczeństwo. Podpisane kontrakty rządowe z Republiką Korei zarówno w sferze przemysłu obrony narodowej jak i energetyki (jądrowej) to wydarzenia bezprecedensowe ukazujące Państwo Polskie jako gotowe do stawienia czoła wszelkim przeciwnościom i umiejącym im zaradzić. Z wielką satysfakcją oglądaliśmy ceremonie podpisywanych umów, dwustronne rozmowy polsko-koreańskie, które uczyniły nasze kraje jeszcze bliższymi i które torują drogę ku długofalowemu partnerstwu. Zarówno Polska jak i Korea są w pełni świadome wagi swego suwerennego bytu państwowego.

Jako Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Korei chciałbym złożyć wszystkim Polakom mieszkającym czy też przebywającym czasowo na ziemi koreańskiej najserdeczniejsze życzenia z prośbą by ten Wielki Dzień 11 Listopada był dla nas dniem radości ale i zadumy nad losami Naszego Kraju i nad tymi, którzy złożyli swe życie na Ołtarzu Niepodległej. Niech każdy z nas wstawi o godz. 19.00 w oknie świeczkę ku czci tych wszystkich, których Niepodległa wezwała do złożenia w ofierze wartości najwyższej, którą jest życie a co uczynili bez wahania. W tym wielkim Dniu życzę też, by zarówno Rzeczpospolita Polska jak i Republika Korei mogły zawsze celebrować swą Niepodległość i wolność, by nikt nigdy już nam jej nie odbierał.

Chyląc czoła przed bohaterami Niepodległej,

Życząc wszystkim Państwu i Naszym koreańskim przyjaciołom wszelkiej pomyślności,

 

Piotr Ostaszewski

Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Korei

{"register":{"columns":[]}}