W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Republika Korei

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Republiką Korei zostały nawiązane 1 listopada 1989 r.

Współpraca polityczna

Współpraca polityczna w okresie III RP

Polskę i Republikę Korei łączy partnerstwo strategiczne ustanowione 22 października 2013 r. podczas wizyty państwowej prezydenta Bronisława Komorowskiego w RK. 22 grudnia 2014 r. w Seulu podpisany został pierwszy Plan Działań na rzecz implementacji Partnerstwa Strategicznego Polska-RK na lata 2014-16. W trakcie wizyty w Seulu ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w dniach 18-20 października 2016 r. podpisany został Plan Działań na lata 2017-2020. Dialog polityczny realizowany jest za pośrednictwem wizyt oficjalnych i mechanizmów konsultacji na różnych szczeblach. Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Seulu w lutym 2018 r. w związku z udziałem w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang, przy tej okazji odbył rozmowy z południowokoreańskim prezydentem Moon Jae-inem. Ostatnie konsultacje na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych odbyły się w Warszawie w styczniu 2019 r. Minister spraw zagranicznych RK Kang Kyung-wha odwiedziła Polskę w lutym 2019 r. jako szef delegacji koreańskiej na konferencję ministerialna ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie, która odbyła się w Warszawie w dniach 13-14 lutego 2019. W kontaktach politycznych istotne znaczenie ma w dalszym ciągu polskie zaangażowanie w kwestie dotyczące bezpieczeństwa Półwyspu Koreańskiego. Polska od 1953 r. jest członkiem Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych.

Współpraca ekonomiczna

Współpraca polsko-koreańska na polu gospodarczym rozwija się bardzo dynamicznie. W 2019 r. obroty handlowe między Polską a Republiką Korei wyniosły 6.09 mld USD, co oznacza wzrost o 21.5% w porównaniu do 2018 r. Współpracę dwustronną w tym obszarze charakteryzuje jednak wysoka nadwyżka po stronie południowokoreańskiej, która w 2019 r. wyniosła ok. 4.54 mld USD. Republika Korei jest jednym z największych inwestorów azjatyckich w Polsce. Według danych Korea Eximbank, w 2019 r. firmy koreańskie zainwestowały w naszym kraju ponad 1 mld USD, co oznacza ok. dwukrotny wzrost w porównaniu poprzedniego roku. Istotnym jest fakt, że inwestycje koreańskie w Polsce charakteryzują się coraz wyższym stopniem zaawansowania technologicznego. W październiku 2016 r. PLL LOT uruchomiły bezpośrednie połączenie lotnicze na trasie Warszawa – Seul. Loty realizowane są 5 razy w tygodniu. Regularnie odbywają się międzyrządowe konsultacje gospodarcze z udziałem wiceministrów gospodarki. Ostatnia runda miała miejsce w Warszawie 16 lutego 2017 r. 

Linki:
Polska - Portal Promocji Eksportu

Współpraca kulturalna

Współpraca kulturalna pomiędzy Republiką Korei a Polską w ciągu ostatnich kilku lat nabrała znacznego przyśpieszenia. W sekcji Aktualności znajdą Państwo informacje na temat planowanych, toczących się lub już zakończonych wydarzeniach kulturalnych promujących Polskę w Republice Korei. Instytut Adama Mickiewicza od kilku lat prowadzi projekt Asia.culture.pl, którego celem jest promowanie kultury polskiej w Azji, szczególnie w Korei, Japonii i Chinach. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przygotowywanymi przez IAM wydarzeniami. Zainteresowanych wydarzeniami kulturalnymi promującymi Koreę w Polsce, zapraszamy do odwiedzenia strony Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie oraz strony poszczególnych jednostek akademickich prowadzących studia koreanistyczne w Polsce.

Linki:
Projekt Asia
Culture.pl

Współpraca naukowa

Współpraca w dziedzinie nauki realizowana jest na podstawie „Umowy międzyrządowej o współpracy naukowo-technicznej” podpisanej w Seulu w dniu 29 czerwca 1993 r., weszła w życie 3 października 1994 r.

Uznawalność kształcenia

Od 1 lutego 2018 r. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej prowadzi wszelkie sprawy związane z uznawalnością kształcenia 

Instytucje polskie działające na terenie Republiki Korei

Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH

Turystyka i Wymiana międzyludzka

Od kilku lat zwiększa się liczba osób z Republiki Korei odwiedzających Polskę. W 2018 roku do Polski przyjechało 52 tysiące Koreańczyków, w tym 44 tysiące w celach turystycznych. Rosnąca liczba turystów jest efektem nie tylko otwarcia w 2016 roku bezpośredniego połączenia Seul-Warszawa, ale także działań promocyjnych Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Ambasady RP w Seulu.

W czerwcu 2018 roku ruszył program „Zwiedzaj i pracuj” skierowany do Polaków i Koreańczyków w wieku od 18 do 30 lat włącznie, który umożliwia wyjazd na okres do jednego roku. Wyjazd stanowi połączenie pobytu wypoczynkowego, pozwalającego na poznanie kultury i stylu życia w odwiedzanym państwie z możliwością podjęcia pracy zarobkowej.

Linki:
Polska Organizacja Turystyczna
Program Zwiedzja i Pracuj: Republika Korei