W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

8. Konferencja Historyczna Polska – RPA

14.11.2021

W dniu 14.11.2021 r. odbyła się 8. już edycja Konferencji Historycznej Polska – RPA. Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Związku Sybiraków w Południowej Afryce, Ambasady RP w Pretorii, Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu, Uniwersytetu Bayreuth (Niemcy), Uniwersytetu Wits w Johannesburgu oraz Uniwersytetu Sol Plaatje w Kimberley (RPA). Z powodu pandemii konferencja odbyła się, podobnie jak w ubiegłym roku, wirtualnie.

8. Konferencja Historyczna Polska-RPA

Tematem konferencji była praca dr. Jochena Lingelbacha pt. „Na obrzeżach Bieli: Polscy uchodźcy w Brytyjskiej Kolonialnej Afryce podczas II wojny światowej i po wojnie”. Opierając się na szeroko zakrojonych badaniach archiwalnych i przekazach mówionych, dr. Lingelbach postawił pytanie, gdzie w hierarchii brytyjskiej społeczności kolonialnej, określonej przez „politykę różnicy”, przynależeli polscy uchodźcy wojenni, głównie niewykształceni, pochodzący z ubogich, chłopskich środowisk, kobiety i dzieci. Ich przyporządkowanie nie było jednoznaczne. Choć byli uprzywilejowani przez kolor skóry, zostali jednak zepchnięci na margines w kategoriach: uchodźcy, kobiety, mieszkańcy Europy Wschodniej i wieśniacy. W konsekwencji znaleźli się na obrzeżach „kolonialnej bieli”.  Brytyjska administracja kolonialna dążyła do pozbycia się tej problematycznej grupy i do 1950 roku większość z polskich uchodźców z obozów w brytyjskich koloniach w Tanganice, Ugandzie, Północnej i Południowej Rodezji oraz Kenii została przesiedlona gdzie indziej. Wyjątkiem była Unia Południowej Afryki (obecnie RPA), która gościnnie przyjęła grupę 500 polskich uchodźców (głównie dzieci) i zezwoliła wszystkim zainteresowanym na osiedlenie w tym kraju po wojnie.

Drugim prelegentem, który wziął udział w konferencji był dr. Andrew Macdonald, wykładowca na Uniwersytecie Wits w Johannesburgu.  Wygłosił prezentację pod tytułem „Transoceaniczna migracja do Afryki Południowej w epoce imperiów”.  Dr. Macdonald analizując niepublikowane dane dotyczące portów, żeglugi i imigracji, badał typy i nurty transoceanicznej migracji do Południowej Afryki, starając się umiejscowić w tej grupie migrantów z Polski lub ogólniej Europy Wschodniej. W latach zaborów migranci noszący polskie nazwiska byli klasyfikowani jako Niemcy czy Rosjanie. 

Na zakończenie wydarzenia prelegenci odpowiadali na pytania uczestników.

{"register":{"columns":[]}}