W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasador RP Andrzej Kanthak składa wielkanocne życzenia

15.04.2022

Wielkanoc to najważniejsze święta w roku. Przynoszą nową nadzieję i nierozłącznie związane są z życiem. Radosne święta, kiedy wspominamy Zmartwychwstanie Jezusa, są głęboko zakorzenione w polskiej kulturze. Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż żywe są śniadania wielkanocne i życzenia, które sobie wówczas składamy. Tworzy się pisanki, piękne wielkanocne palmy i święci pokarmy. Nie maleje popularność śmigusa-dyngusa.

Wielkanoc

Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczynamy już na tydzień przed Wielką Niedzielą. Tak samo jak dawniej, obchodzimy Niedzielę Palmową – zwaną kiedyś wierzbną lub kwietną. Co roku we wszystkich polskich miastach i wioskach widać setki kolorowych palm niesionych do kościoła. Coraz częściej, zwłaszcza w miastach, kupuje się już gotowe palmy. Dawniej robiono palemki samodzielnie – z wierzbowych gałązek, bukszpanu, porzeczek, malin, suszonych ziół, piórek i kwiatów. Poświęconej palemce przypisywano magiczne właściwości, dlatego zanoszono ją do domów, by zapewniała rodzinie szczęście.

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Tego dnia wierni przychodzą do kościołów z koszykami wypełnionymi jajkami, chlebem, wędliną. Święcone są też sól, chrzan, czasem ciasta czy słodycze, bukszpanowe gałązki i bardzo często cukrowy baranek - symbol zmartwychwstałego Jezusa.

Wielkanocne tradycje w Polsce to również zwyczaj malowania jajek na Święta. Wywodzi się jeszcze ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siły witalne i podobnie jak dzisiaj – początek nowego życia. Pośredniczyło między światem ludzkim, a duchów i bogów.

Śmigus-dyngus to zwyczaj, który dziś kojarzymy z Wielkanocą. Pierwotnie był to jednak zwyczaj słowiański, polegający na polewaniu się wodą, symbolizującym nadchodzące po zimie oczyszczenie i radość z nadejścia wiosny. Początkowo miał on znaczenie magiczne - wylewanie wody miało zapewnić odpowiednią ilość deszczu w ciągu roku i gwarantować obfite plony.

Święta Wielkiej Nocy skłaniają nas do refleksji, przemyśleń i umacniają wiarę. To czas kiedy na nowo budzi się życie i napełnia nas nadzieją na lepsze dziś i piękniejsze jutro, a także okres roku, kiedy przyroda budzi się do życia po zimie. Niech tegoroczne Święta Wielkiej Nocy staną się dla nas wszystkich okazją do pojednania i okazywania sobie miłości i szacunku.

Z tej okazji składamy najserdeczniejsze życzenia spokoju, radości, nadziei w życiu i wiary w dobro -

          Ambasador RP w RPA Andrzej Kanthak wraz z pracownikami Ambasady RP w Pretorii

 

 

Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}