W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasador RP w RPA Andrzej Kanthak pozdrawia świątecznie

24.12.2021

Boże Narodzenie to czas niezwykły, święto, które na dobre zaistniało w naszej polskiej tradycji. W świadomości Polaków, Święta Bożego Narodzenia zakorzeniły się jako wyjątkowy czas dla rodziny. Wszyscy spotykamy się przy jednym stole, zapominając o starych żalach i niesnaskach, składamy sobie życzenia na nadchodzący rok. Choć z uwagi na pandemię tegoroczne Boże Narodzenie będzie nieco odmienne od wszystkich poprzednich, czekamy jednak na nie z wytęsknieniem i spędzimy je uroczyście lecz wyjątkowo w tym roku w gronie najbliższej tylko rodziny.

Ambasador Andrzej Kanthak

Wigilia Bożego Narodzenia to najbardziej uroczysty dzień roku w Polsce, który charakteryzuje się dużą liczbą obrzędów i tradycji.  Największą chyba popularnością cieszy się choinka, a szczególnie jej ubieranie, w którym uczestniczą wszyscy domownicy. Jako ozdób używa się zarówno kupionych wcześniej bombek i łańcuchów, jak i ręcznie zrobionych pierników czy girland. Kolejną nie mniej istotną tradycją wigilijną jest sama kolacja, która składa się z 12 regionalnych potraw.  Zwyczaj ten nawiązuje do 12 apostołów  oraz 12 miesięcy składających się na cały rok.  Do najbardziej popularnych potraw należą: zupa grzybowa, karp, barszcz z uszkami, pierogi z grzybami, makówka, kutia czy kompot z suszonych owoców.  Ważną  tradycją dotyczącą kulinariów jest wspólne robienie ciast i lepienie pierogów.

Kolacja wigilijna w Polsce rozpoczyna się kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda.  Jest to symbol Betlejemskiej Gwiazdy, która wskazała Trzem Królom miejsce, w którym urodził się Jezus.  Podczas wieczerzy dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia najbliższym oraz śpiewamy czy słuchamy kolęd.  Przy wigilijnym stole nie może też zabraknąć dodatkowego miejsca dla niespodziewanego gościa.  Symbolizuje ono pamięć o tych, którzy nie mogą spędzić tegorocznych świąt razem z nami. Bywa i tak, że przygotowywane jest z myślą o zmarłym członku rodziny.

Jednym z ważnych obrzędów wigilijnych jest uroczysta msza święta nazywana pasterką lub północką, ponieważ celebruje się ją o północy.  W trakcie pasterki głośno biją wszystkie kościelne dzwony w Polsce, śpiewane są podniosłe pieśni kościelne i kolędy, zwłaszcza „Bóg się rodzi”, oznajmiającą  początek dnia i święta Bożego Narodzenia, 25 grudnia.  Natomiast 26 grudnia jest świętowany na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju, wytrwałości i radości, czasu spędzonego z bliskimi w ciepłej rodzinnej atmosferze oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym nowym roku życzy -

Ambasador RP w RPA Andrzej Kanthak wraz z pracownikami Ambasady RP w Pretorii.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}