W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Afryki - "Rok Sztuki, Kultury i Dziedzictwa"

01.06.2021

Z okazji obchodów Dnia Afryki, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Rok Sztuki, Kultury i Dziedzictwa”, ambasador Andrzej Kanthak spotkał się z powszechnie znanym południowoafrykańskim muzykiem i wokalistą Loyiso Bala.

(od lewej strony) Loyiso Bala i Ambasador Andrzej Kanthak

Loyiso jest członkiem cieszącego się w RPA dużą popularnością trio wokalnego The Bala Brothers. Grupę  tworzą trzej bracia Zwai, Loyiso i Phelo Bala. Osiągnęli oni niezwykłe uznanie w RPA i poza granicami. Połączenie głosów operowych, bogatej harmonii i energii rytm & bluesa z tradycyjnymi melodiami i rytmami południowoafrykańskimi powoduje, że muzyka w wykonaniu Bala Brothers jest czymś zupełnie wyjątkowym.

Tak jak wyjątkowa jest ich  historia. Trzej bracia wywodzący się z dzielnicy biedy  Kwa Nobuhle Township w okolicach Port Elizabeth zdołali dzięki sile muzycznego talentu złamać obowiązujące w okresie Apartheidu zakazy i stali się pierwszymi czarnoskórymi uczniami słynnej szkoły chóralnej The Drakensberg Boys Choir w prowincji KwaZulu Natal. Z chórem objechali pół świata. Loyiso z sentymentem wspomina dziś srogą zimę jakiej doświadczył podczas koncertów The Drakensberg Boys Choir w Polsce oraz gorące przyjęcie jakie zgotowano młodym chórzystom w Poznaniu.

Zespół Bala Brothers odniósł szereg międzynarodowych sukcesów. Między innymi w 2015 roku ich nowy album znalazł się w pierwszej dziesiątce Billboard’s World Music Charts w USA. W grudniu 2013r. zespół wystąpił na stadionie w Kapsztadzie podczas uroczystości pogrzebowych Nelsona Mandeli. W tym samym roku, niejako w uzupełnieniu sukcesów muzycznych, Loyiso Bala został mianowany ambasadorem dobrej woli ONZ ds. walki z AIDS.

W spotkaniu w rezydencji ambasadora, Loyiso towarzyszyła żona Jennifer Odjidja. Matka Jennifer była Polką, pochodziła z Łodzi, a ojciec Ghańczykiem.

 

Zdjęcia (2)