W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Eswatini

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

W całym  może dochodzić do protestów przeciwko obowiązującemu systemowi monarchii. Może dochodzić do aktów wandalizmu (podpalania i plądrowania sklepów, samochodów i przedsiębiorstw). Możliwe są przerwy w dostępie do usług telefonicznych i internetu. Ambasada RP w Pretorii apeluje do wszystkich obywateli RP zamieszkujących lub przebywających w Eswatini do przesłania na adres konsulat.pretoria@msz.gov.pl informacji dotyczącej swojego pobytu zawierającej minimum: dane personalne, adres pobytu, termin pobytu oraz wszelkie dane kontaktowe (telefon, e-mail) podając w temacie wiadomości ESWATINI – (imię i nazwisko) .  

Zagrożenie przestępczością jest bardzo duże. Zdarzają się napady, rabunki, kradzieże, w tym kradzieże i porwania samochodów.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport musi być ważny przez przynajmniej 3 miesiące od daty wjazdu do Eswatini. W przypadku dokumentu tymczasowego, musi być on ważny przez przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy pozostający w Eswatini do 30 dni nie muszą występować o wizę.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia dotyczące COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Sugerujemy posiadanie zgody rodziców/opiekunów prawnych na podróżowanie dziecka z osobą trzecią. Dokument ze zgodą powinien być przetłumaczony lub sporządzony w języku angielskim i najlepiej aby był podpisany przed notariuszem.

  1. Zasady pobytu

Funkcjonuje ograniczony ruch turystyczny, obsługiwany przez międzynarodowe lotnisko w Manzini - jeden lot dziennie z RPA. Od przyjezdnych wymagany jest test na COVID 19 wykonany nie wcześniej niż 72 godz. przed przyjazdem.

Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia medycznego i podróżnego, w tym obejmującego ewentualną ewakuację do RPA. Zalecane jest korzystanie z usług renomowanych światowych firm ubezpieczeniowych.

Zagrożenie przestępczością jest bardzo duże. Zdarzają się napady, rabunki, kradzieże, w tym kradzieże i porwania samochodów.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Ubezpieczenie

Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia medycznego i podróżnego, w tym obejmującego ewentualną ewakuację do RPA. Zalecane jest korzystanie z usług renomowanych światowych firm ubezpieczeniowych.

Zdrowie

Największym zagrożeniem jest AIDS, występują również malaria, bilharcjoza, wścieklizna oraz gruźlica (w tym nie poddające się leczeniu odmiany MDR i XDR).

Poziom opieki medycznej jest niski, poza stolicą jest ona trudno dostępna. Lekarze wymagają zapłaty gotówką przed udzieleniem porady lub rozpoczęciem leczenia. W poważnych przypadkach konieczne jest przewiezienie chorego do RPA, do czego niezbędne jest posiadanie stosownego ubezpieczenia lub opłacenie z góry kosztów ewakuacji i leczenia.

Informacje dla kierowców

Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, uznawane jest również polskie prawo jazdy pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny. Drogi główne są w dość dobrym stanie, duża część dróg lokalnych i w rejonach wysokogórskich nie ma utwardzonej nawierzchni. Zagrożeniem na drogach są zwierzęta, nieoświetlone pojazdy, pozostawione na lub przy drogach przyczepy. Należy unikać podróżowania nocą, zabierania obcych, zatrzymywania się na niestrzeżonych parkingach.

Cło

Cudzoziemcy opuszczający Swaziland mogą wywieźć jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Akceptowanym środkiem płatniczym jest również rand południowoafrykański (ZAR): 1 SZL = 1 ZAR.

Czeki podróżne i karty kredytowe są zasadniczo akceptowane, czynna jest sieć bankomatów.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}