W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Festiwal Filmowy 2021: pokaz w trybie on-line i bezpłatnie!

21.09.2021

Ósma już edycja tego bardzo popularnego i rozpoznawanego w RPA festiwalu, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie w trybie online w dniach 14-24 października. Bogaty program filmowy zainteresuje wszystkich miłośników kina. Podczas tegorocznego festiwalu pokazanych zostanie bezpłatnie 18 filmów europejskich, z których 13 zostało wyreżyserowanych przez kobiety. Państwa, które wezmą udział w festiwalu to: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania i Włochy.

Europejski Festiwal Filmowy 2021

Celem festiwalu jest zaprezentowanie nowości i premier filmowych hitów. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są „Healing Journeys”, podróże, które niosą ukojenie, radość i nadzieję na lepszą przyszłość. Uzdrowienie – czy to umysłowe, fizyczne, duchowe czy społeczne – jest niezbędne dla kondycji ludzkości, dla naszego człowieczeństwa, dla naszej egzystencji. Dotyczy to zarówno Afryki, jak i Europy, gdzie pomimo różnych uwarunkowań i historii, istnieje wspólny mianownik, podobne doświadczenia i wzajemna potrzeba uzdrowienia.Prezentowane podczas festiwalu filmy przedstawiają, przez pryzmat europejskich filmowców, migawkę doświadczeń imigrantów, problemów i trudności związanych z ponownym osiedlaniem się, po nieraz traumatycznych, a może i katartycznych przeżyciach. Tematyka filmów odnosi się kwestii rozwoju, przemian i procesu samopoznania. Wiele z nich zawiera zdrową dawkę humoru, wnosząc do naszego życia trochę, być może, bardzo potrzebnego śmiechu. Większość humoru ma charakter bardziej intelektualny… filmy, które sprawiają, że widz uśmiecha się ale jednocześnie rozpamiętuje ich treść.

Polska weźmie udział w tym wydarzeniu już po raz siódmy.  W tym roku zaprezentowany zostanie najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, który zdążył zachwycić międzynarodowe media już podczas premiery na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.  Film „Śniegu już nigdy nie będzie” balansując na granicy satyry, dramatu i baśni, opowiada o tym, jak masażysta i hipnotyzer, pracując dla ludzi odgrodzonych murem od „gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty, zdobywa akceptację i pozycję w zamożnej, zamkniętej społeczności.  Film nawiązuje również do ważnych zagadnień dzisiejszego świata, jak tematyka imigracji i globalnego ocieplenia.

„Już prawie dwa lata żyjemy w cieniu pandemii koronawirusa, która wywiera kolosalny wpływ zarówno na naszą egzystencję, jak i źródła utrzymania. To było trudne… wszyscy są dotknięci. Tegoroczny Europejski Festiwal Filmowy został zainspirowany pokonywaniem trudności i wyzwań. Jego temat, Healing Journeys, wydaje się pasować do naszych czasów. Korzystam z okazji, aby zaprosić Państwa – niezależnie od tego, czy jesteście naszymi stałymi widzami, czy nowymi – do przyłączenia się do nas w tegorocznej ekscytującej, kinowej i uzdrawiającej podróży” – podkreśliła w okolicznościowej wypowiedzi ambasador UE w Pretorii - Riina Kionka.

Filmy:

Zapraszamy do zapoznania się z listą tegorocznych filmów, z których prawie wszystkie zdobyły nagrody, a te najnowsze filmy są na najlepszej drodze do ich zdobycia.

Austria
Kobieta potrzebuje nowej nerki, ale czy jej mąż jest gotowy do oddania? „Risks and Side Events” Michaela Kreihsla to pełna życia komedia o małżeństwie, hipochondrii, przyjaciołach, architektach, sekretach i podejmowaniu ryzyka.

Belgia
Film Jana Verheyena i Liena Willaerta „Save Sandra” oparty jest na prawdziwej i bardzo aktualnej historii dziewczyny, u której zdiagnozowano rzadką chorobę mięśni, oraz zaciekłej walce jej ojca z przemysłem farmaceutycznym o dostęp do usług medycznych ileczenia, podnoszący kwestie etyczne i społeczne.

Czechy
Zrealizowany z rozmachem dramat Agnieszki Holland „Szarlatan” przywołuje legendarną postać czeskiego zielarza. Reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. Szarlatan pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą.

Dania
Oscara dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego w 2021 roku przyznano „Another Round” Thomasa Vinterberga, w której czterech znudzonych nauczycieli szkół średnich podejmuje ryzykowny eksperyment, aby utrzymać stały poziom nietrzeźwości przez cały dzień pracy. Mads Mikkelsen prezentuje się najlepiej w tej dojrzałej mieszance komedii, tragedii i ludzkiego zachowania.

Francja
Robust” z Gérardem Depardieu i Déborah Lukumuena, to znakomity debiut fabularny Constance Meyer o starzejącej się gwieździe filmowej i młodym ochroniarzu, który nad nim czuwa. Pomimo dzielących ich różnic, życie ukształtowało ich w sposób bardziej podobny, niż sądzili, a ich nieprawdopodobna przyjaźń staje się poszukiwaniem autentyczności, pełnym intryg i humoru.

Hiszpania
Rosa's Wedding” reż. Icíara Bollaína - perełka romantycznej komedii opowiada o kobiecie, która dokonuje radykalnych zmian w swoim życiu, w tym niespodziewanego ślubu ku przerażeniu jej rodziny. Film o usamodzielnianiu się i zdobywaniu niezależności.

Holandia
My father is an Airplane”  reż. Antoinette Beumer opowiada o przejmujących poszukiwaniach przez kobietę śladów z jej przeszłości, w podróży, która rodzi pytania o granice rodzicielskie, ryzyko i niebezpieczeństwa dzieciństwa, a także jego radości, a także o to, co to znaczy być kochanym i zrozumiany.

Irlandia
The Bright Side” reż. Ruth Meehan to poruszająca i podnosząca na duchu opowieść o kobiecie-komiku, u której zdiagnozowano raka piersi. Uzbrojona w cynizm i mroczne dowcipy, ulega diametralnej odmianie, gdy spotyka cztery przebojowe kobiety, których niechciane przyjaźnie rzucają jej wyzwanie, zmiękczają ją i ostatecznie otwierają jej zamknięte serce.

Litwa
Skok ze sowieckiego statku dalekomorskiego na statek amerykański w próbie uzyskania azylu politycznego kończy się straszliwym fiaskiem. O zwykłym człowieku, który stał się uniwersalnym symbolem uchodźców poszukujących wolności. „The Jump” reż. Giedrė Žickytė zabiera nas w podróż dziwniejszą niż fikcja, docierając aż do Białego Domu.

Niemcy
W filmie „Mr. Bachmann and His class” zawsze cierpliwy nauczyciel wykorzystuje niekonwencjonalne metody, aby zainspirować swoich młodych uczniów poczuciem ciekawości i zrozumienia złożonych realiów społecznych i kulturowych ich światów. Afirmujący życie dokument Marii Speth ukazuje w piękny sposób, jak niezwykle spektakularnym procesem może być edukacja.

Polska
Film „Never Gonna Snow Again” (Śniegu już nigdy nie będzie) to znakomicie wyreżyserowany film przez Małgorzatę Szumowską, który balansując na granicy satyry, dramatu i baśni, opowiada o tym, jak masażysta i hipnotyzer, pracując dla ludzi odgrodzonych murem od „gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty, zdobywa akceptację i pozycję w zamożnej, zamkniętej społeczności.  Film nawiązuje również do ważnych zagadnień dzisiejszego świata, jak tematyka imigracji i globalnego ocieplenia.

Portugalia
Dzięki wspaniałym czarno-białym zdjęciom „The Year of the Death of Ricardo Reis” reż. João Botelho przedstawia powieść José Saramago o powrocie do domu fikcyjnego autora, jego romantycznych romansach i tajemniczych spotkaniach z duchem Fernando Pessoa.

Szwajcaria
Duet scenarzysto-reżyserski Stéphanie Chuat i Véronique Reymond's, „My Little Sister” to intymna, osobista opowieść o miłości rodzeństwa, w której siostra daje z siebie wszystko, by wesprzeć chorego brata bliźniaka, a jednocześnie czerpie z tego inspirację. Mocne spojrzenie na więzy rodzinne, które można zerwać i nie zerwać.

Szwecja
Run Uje Run” to biograficzny dramat muzyczny opowiadający o tym, jak życie zmienia się, w stopniu, który jest dla nas niewyobrażalny. W reżyserskim debiucie Henrika Schyfferta występuje muzyk i aktor Uje Brandelius, grający samego siebie, w tym niezwykłym, pełnym czarnego humoru i dowcipu dramacie o docenianiu tego, co się już posiada.

Ukraina
Stop-Zemlia” reż. Kateryny Gornostai w tym sympatycznym portrecie konfliktowych nastolatków, zakotwicza swoją otwartą narrację wokół zamkniętej w sobie uczennicy i jej kolegów z klasy. Głęboko osobista opowieść o samopoznaniu i koniecznej cierpliwości.

Wielka Brytania
W przełomowym debiucie fabularnym reż. Aleema Khana „After Love” Joanna Scanlan w fenomenalny sposób wciela się w białą, angielską muzułmankę, konwertytkę, która odkrywa tajemnice po śmierci męża, jednocześnie zgłębiając złożone tematy związane ze stratą, tożsamością kulturową i pojednaniem.

Włochy
Na pierwszy rzut oka wesoła komedia „Parents vs Influencers”, wyreżyserowana przez Michelę Andreozzi, wydaje się skupiać na świecie mediów społecznościowych i influencerów, ale jej punktem ciężkości jest zmiana i opór wobec zmian. I relacje ojciec-córka! I rodzina!

Specjalny pokaz w koprodukcji
Nominowana do Oscara „Quo Vadis Aida?” w reż. Jasmili Žbanić, to niezwykła koprodukcja dziewięciu krajów europejskich, w której tłumaczka ONZ balansuje między wykonywaniem swojej pracy a próbą pomocy lokalnym mieszkańcom i własnej rodzinie, gdy serbska armia przejmuje małe miasteczko Srebrenica.

UWAGA! Filmy są blokowane regionalnie i można je obejrzeć tylko w Republice Południowej Afryki. Streszczenia filmów, zwiastuny i sposób ich oglądania można znaleźć na stronie www.eurofilmfest.co.za.

Europejski Festiwal Filmowy 2021 to projekt partnerski Delegatury Unii Europejskiej w RPA oraz 17 europejskich ambasad i agencji kulturalnych w RPA: Ambasady Austrii, Belgii, Czech, Danii, Irlandii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Polski, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Włoch oraz British Council, Camoes Institute of Portugal, Przedstawicielstwa Flandrii, French Institute w RPA, Goethe-Institut i Italian Cultural Institute. Festiwal organizowany jest we współpracy z Cineuropa i koordynowany przez Creative WorkZone.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}