W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ksiądz Bogdan Wilkaniec zakończył swoją posługę kapłańską w RPA

17.05.2022

W Ambasadzie RP w Pretorii odbyło się uroczyste pożegnanie Księdza Bogdana Wilkańca, który pełnił swoją posługę kapłańską w Republice Południowej Afryki w latach 1999 – 2022. W spotkaniu uczestniczyli Ambasador RP w RPA Andrzej Kanthak i Konsul RP Michał Gierwatowski.

Ksiądz Bogdan Wilkaniec

Do 1983 roku polskimi duszpasterzami na terenie RPA byli księża diecezjalni, a rok później rozpoczęli ją Chrystusowcy. Charakter pracy na kontynencie afrykańskim jest wyjątkowy. Księża są oddaleni od siebie o setki kilometrów, co nie pozwala na częste spotykanie się i pobycie we wspólnocie. Kapłani pracują w parafiach lokalnych, obejmując swoją posługą zamieszkałych w obrębie polskich parafii katolików różnego pochodzenia (Afrykanerów, Portugalczyków, Anglików, Chorwatów, Afrykanów z wielu krajów: Kamerunu, Zimbabwe, Nigerii, Kenii, Gabonu). Praca ze społecznością tak różnorodną narodowościowo wymaga otwartości, zdolności mediacyjnych, zrozumienia i dobrej organizacji.

Ksiądz Bogdan zapisał się złotymi zgłoskami w pamięci i sercach nie tylko Polonii, ale wszystkich parafian uczestniczących w cotygodniowych mszach, i wszystkich tych, którzy mieli przyjemność zetknąć się z tym wyjątkowym duszpasterzem. Ksiądz Bogdan przyczynił się w dużej mierze do integracji społeczności polskiej. Dzięki jego wysiłkom i staraniom okoliczna Polonia mogła kultywować kulturę, język i tradycje. Również obywatele RPA, tutejsi parafianie, którym nieznane były polskie święta i zwyczaje, po raz pierwszy uczestniczyli w zorganizowanym przez Polaków święcie i procesji Bożego Ciała. Wspólne uroczystości organizowane w parafialnej sali przybliżyły południowoafrykańskiej społeczności polską tradycję i kulturę. Wzbogacającym elementem, zarówno dla parafian anglojęzycznych, jak i Polaków były urządzane Wieczerze Paschalne, na których można było usłyszeć polskie pieśni religijne i polskie czytanie liturgiczne, a także święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Wspólnie z Unią Polskich Związków działającą na terenie Pretorii powstała polsko-angielska biblioteka, organizowane były Mikołajki, opłatek, śpiewanie kolęd, zawody sportowe.

Ambasada RP w Pretorii organizowała szereg wydarzeń we współpracy z Księdzem Bogdanem i parafią Świętego Jana Fishera szereg wydarzeń kulturalnym. Do jednych z nich należała organizacja wystawy poświęconej życiu i działalności Jana Pawła II.

 Dziękujemy bardzo za wieloletnią opiekę duszpasterską w języku ojczystym, poświęcenie, życzliwość i bezinteresowność. Będzie nam wszystkim Księdza Bogdana bardzo brakować.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}