W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

26.01.2023

Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu we współpracy z UNIC Pretoria oraz Fundacją Rosa Luxemburg zorganizowały uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w RPA. Hasłem tegorocznych obchodów i związanych z nimi programów edukacyjnych w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych jest „Dom i przynależność”.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Uczestnikami wydarzenia w Johannesburgu byli świadkowie Zagłady, przedstawiciele organizacji i środowisk żydowskich, międzynarodowych organizacji, przedstawicielstw dyplomatycznych, mediów, a także obywateli RPA.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. Tali Nates, dyrektor Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu, Masimba Tafirenyika, dyrektor UNIC Pretoria, Andreas Peschke, ambasador Niemiec w RPA, Eli Belotsercovsky, ambasador Izraela w RPA, a także Janine Walter, dyrektor fundacji Rosa Luxemburg Stiftung. Paul Salmons, kurator wystawy „Seeing Auschwitz”, wygłosił poruszający wykład pt. „Pamięć o Holokauście poprzez przedmioty osobiste”,  które to pozornie codzienne przedmioty są jednymi z ostatnich pozostałości po zamordowanych ludziach i każdy ma swoją własną, niepowtarzalną historię do opowiedzenia.

Wszyscy prelegenci podkreślali wagę pamięci i jej znaczenie dla przyszłości. Wyrażali również zaniepokojenie, że w obecnym świecie i niespokojnym czasie pełnym palących problemów, narastającej przemocy i agresji, pojawiających się haseł antysemickich i rasistowskich, mowy nienawiści, pamięć o ofiarach Holokaustu, ma szczególne znaczenie. W tym ważnym dniu nie zabrakło nawiązania do toczącej się wojny w Ukrainie.

Zgromadzeni uczestnicy obejrzeli również nagrane przemówienie António Guterresa, sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.  A. Guterres nawiązał do hasła przewodniego tegorocznych obchodów, uwypuklając człowieczeństwo ofiar i ocalałych z Holokaustu, którym sprawcy odebrali ich domy, a także poczucie przynależności.

Podczas wczorajszych obchodów, świadkowie Holokaustu zapalili świece jako wyraz solidarności z milionami ofiar Holokaustu oraz na znak nadziei.

 

 

Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}