W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowe Czytanie 2020 otwiera rok szkolny 2020/2021 w Szkole Polskiej w Pretorii

09.09.2020

Szkoła Polska w Pretorii wraz z Ambasadą RP w Pretorii włączyły się do tegorocznej edycji akcji Narodowego Czytania. Uczniowie Szkoły Polskiej w Pretorii, grono pedagogiczne, rodzice i przedstawiciele Ambasady RP w Pretorii już po raz piąty wzięli udział w tym szczytnym wydarzeniu, czytając z podziałem na role „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Słowo wstępne wygłosiły konsul RP Klara Dąbrowska i Magdalena Górna, a całość spotkania prowadziła Lidia Moń, kierownik Szkoły Polskiej w Pretorii.

Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Pretorii - zdjęcie archiwalne. Fot. Lidia Moń

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku — "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka w 2018 roku zaprosiła do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a także "Antologii Niepodległości" — specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 r. cała Polska czytała nowelę Bolesława Prusa „Katarynka”.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego została wybrana na lekturę dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.  Z tej okazji Prezydent skierował specjalne przesłanie, zachęcając do udziału w akcji: 
 – Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.  „Balladyna” to wybitny utwór polskiego romantyzmu, który powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Zarówno tegoroczne Narodowe Czytanie jak i otwarcie roku szkolnego 2020/2021 były realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Pretorii zainaugurowała uroczyście rok szkolny 2020/2021 w dniu 5 września 2020 r.  Polska placówka zaprasza dzieci do nauki w klasach I-III (edukacja wczesnoszkolna) i IV- VIII (j. polski i wiedza o Polsce). Szkoła Polska realizuje uzupełniający program nauczania zgodny z wytycznymi MEN w Polsce, zapewnia darmowe podręczniki oraz wystawia polskie świadectwa, a także przyjmuje dzieci o zróżnicowanym poziomie biegłości językowej. Nauka odbywa się w jeden weekend w miesiącu i jest bezpłatna. Kontakt: Lidia Moń kierownik Szkoły Polskiej, tel.  0722263949, www.pretoria.orpeg.pl

 

Zdjęcie archiwalne - Lidia Moń/ Szkoła Polska w Pretorii

{"register":{"columns":[]}}