W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w RPA

14.11.2021

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – przypomnieniem tych słów wypowiedzianych kiedyś przez Józefa Piłsudskiego rozpoczęto w Johannesburgu uroczystość z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody Dnia Niepodległości w RPA, 2021

Uroczystość, która odbyła się 11 listopada tradycyjnie pod Pomnikiem Katyńskim w Johannesburgu, zorganizowana została przez Ambasadę RP w Pretorii we współpracy ze Zjednoczeniem Polskim w Johannesburgu oraz Związkiem Sybiraków Południowej Afryce. W jej trakcie Konsul RP Michał Gierwatowski wygłosił okolicznościowe przemówienie po czym przedstawiciele miejscowej Polonii i Ambasady RP złożyli kwiaty.

Uroczystość poświęcił krótką modlitwą ksiądz Radosław Szymoniak. Na zakończenie wszyscy zebrani dołączyli do akcji „Hymn dla Niepodległej” i wspólnie odśpiewali hymn Rzeczypospolitej.

103. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę została upamiętniona również w dniu 13.11.2021 r. w Walkerville w Kaplicy Matki Boskiej Miłosierdzia oraz 14.11.2021 r. w polskim kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika w Norwood w Johannesburgu.

Podczas sobotniej uroczystości w Walkerville odprawiona została msza św. przez Księdza Mariana Kuliga.  Prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu Magdalena Liberda wygłosiła wzruszające przemówienie nawiązujące do wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości, a także męstwa, odwagi i determinacji polskich obywateli, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Po uroczystej części uczestnicy wydarzenia mogli zwiedzić sierociniec „Dawn of Hope” ufundowany przez Stefana Heroka, który od ponad 7 lat prywatnie opiekuje się grupą południowoafrykańskich sierot.

W dniu 14.11.2021 r. odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Ksiądz Radosław Szymoniak. Konsul RP Michał Gierwatowski w swoim wystąpieniu podziękował rodakom za ich codzienny trud podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej.  Zaakcentował, że nasi przodkowie, bohaterowie wydarzeń sprzed ponad stu lat, pomimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

W wydarzeniach udział wzięli przedstawiciele Ambasady RP w Pretorii, w tym Kierownik Wydz. Polityczno-Ekonomicznego Jarosław Spyra i Konsul RP Michał Gierwatowski, oraz przedstawiciele polskich organizacji polonijnych oraz polskiej diaspory.

 

Zdjęcia: Konsul Michał Gierwatowski/Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii

Wideo

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}