W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pandemia w RPA – informacje praktyczne

08.09.2020

Prezentujemy podstawowe informacje dotyczące przepisów związanych z pandemią COVID-19 w RPA i krajach akredytacji.

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego1

RPA wprowadziła drugi stopień narodowej kwarantanny (lockdown), co oznacza m.in. możliwość poruszania się wewnątrz kraju, bez konieczności pozyskiwania odpowiednich zezwoleń. Granice zewnętrzne pozostają zamknięte, jednak lotniska w Johannesburgu i Kapsztadzie obsługują loty specjalne/ewakuacyjne/repatriacyjne do krajów Unii Europejskiej. Podobnie można wydostać się do Europy z każdego kraju akredytacji Ambasady RP w Pretorii, tj. Botswany, Namibii, Mozambiku, Zambii, Zimbabwe, Eswatini i Lesotho.

UWAGA: praktycznie nie ma możliwości poruszania się pomiędzy tymi krajami, z wyjątkiem nielicznych i nieregularnych lotów.

W przypadku podejrzenia u siebie SARS-CoV-2 (najczęstsze symptomy: kaszel, katar, ból gardła, krótki oddech) należy skontaktować się z NICD help line (0800 029 999) lub telefonicznie z lekarzem internistą. Lekarz może udzielić skierowania na test na obecność COVID-19. W przypadku pozytywnego wyniku testu osoba zostaje skierowana do kwarantanny domowej, która będzie trwać do momentu uzyskania wyniku testu wykluczającego chorobę. Polecamy także regularne odwiedzanie strony: https://sacoronavirus.co.za, na której władze RPA zamieszczają aktualne informacje dotyczące pandemii.

Kontakt w tym czasie z Ambasadą RP w Pretorii tel. +27832654396 lub +27834493489, e-mail: konsulat.pretoria@msz.gov.pl (sprawy konsularne).