W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste obchody 76. rocznicy „Lotów nad Warszawę”

05.09.2020

Komitet Organizacyjny „Lotów nad Warszawę” we współpracy z Ambasadą RP w Pretorii już po raz kolejny zorganizował uroczystości upamiętniające pełne heroizmu „Loty nad Warszawę” południowoafrykańskich wojsk powietrznych (South African Air Force) oraz alianckich lotników, którzy uczestniczyli w misji wojskowej mającej na celu wsparcie Powstania Warszawskiego w 1944 r. Uroczyste obchody 76. rocznicy „Lotów nad Warszawę” odbyły się w dniu 5 września 2020 r. w Johannesburgu.

Uroczyste obchody 76. rocznicy "Lotów nad Warszawę". Od prawej strony Ambasador RP Andrzej Kanthak, płk. Dariusz Siekiera, ks. Radosław Szymoniak.
Kościół Św. Józefa Robotnika w Norwood, Johannesburg

W związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa i wprowadzeniem przez rząd południowoafrykański restrykcyjnych zasad dotyczących organizacji imprez masowych i uczestnictwa  publiczności w wydarzeniach kulturalnych, wyjątkowo w tym roku, uroczystości odbyły się w katolickim kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika w Norwood, a nie jak tradycyjnie, od wielu już lat, pod Pomnikiem Katyńskim i Muzeum Historii Wojska w Johannesburgu.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Południowoafrykańskich Wojsk Powietrznych (SAAF), Royal Air Force, południowoafrykańskich i polskich kombatantów wraz z rodzinami, polskich stowarzyszeń polonijnych w RPA, a także Ambasady RP w Pretorii.

Uroczystości poprowadził Martin Urry, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów „Lotów nad Warszawę”. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Ambasador RP Andrzej Kanthak.  W swoim przemówieniu Pan Ambasador oddał hołd południowoafrykańskim lotnikom, którzy bez wahania poświęcili swoje młode życie, aby przynieść nadzieję i wyzwolenie oblężonej Warszawie.  Podkreślił także, że pamięć bohaterskich pilotów i ich wkład w wyzwolenie Polski pozostanie żywa w sercach Polaków na zawsze.  Pan Ambasador zwrócił także uwagę na problemy i zagrożenia współczesnego świata, odradzający się nacjonalizm, totalitaryzm, mowę nienawiści a także zanik tradycyjnych wartości.

Uroczyste złożenie wieńców zamknęło uroczystości.

Wydarzenie było transmitowane przez internet.  Nagranie jest dostępne na stronie Komitetu http://www.facebook.com/WarsawFlightsCommemoration2020.

Więcej informacji na temat historii „Lotów nad Warszawę” i południowoafrykańskich lotników można znaleźć na stronie South African Air Force Museum:

https://saafmuseum.org.za/398/ .

 

Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii