W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla osób podróżujących z lub do Wielkiej Brytanii

11.01.2021

Z dniem 21 grudnia 2020 r. władze Republiki Słowackiej wprowadziły obowiązkowa kwarantannę dla osób przylatujących z terytorium Wielkiej Brytanii. Osoby udające się z lotniska bezpośrednio do innego kraju mogą opuścić terytorium Słowacji bez konieczności odbywania kwarantanny.

koronawirus uwaga

Od 21 grudnia 2020 roku obywatele polscy, przebywający w ciągu 14 poprzednich dni w Wielkiej Brytanii, które przylecą do Bratysławy, Koszyc lub Popradu w ramach połączeń lotniczych z lotnisk położonych na terytorium Wielkiej Brytanii podlegają obowiązkowej kwarantannie w warunkach domowych (osoby posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Słowacji) lub wyznaczonych ośrodkach kwarantanny (dla osób nie posiadających miejsca zamieszkania w Słowacji). Lista takich ośrodków nie została jednoznacznie określona, co może spowodować dodatkowe komplikacje dla podróżnych, którzy nie posiadają miejsca zamieszkania na terytorium Republiki Słowackiej, gdzie mogliby się poddać kwarantannie.

Osoby podróżujące z Wielkiej Brytanii do Republiki Słowackiej obowiązkowo muszą zarejestrować swój przyjazd i pobyt na jej terytorium  (najpóźniej w chwili przekroczenia granicy) na stronie https://korona.gov.sk/ehranica, a następnie pozostawać w domowej kwarantannie lub ośrodku kwarantanny do momentu uzyskania potwierdzenia negatywnego wyniku testu na COVID-19 (lub nie dłużej niż 10 dni w przypadku braku objawów choroby).

 

UWAGA!

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od dyżurnego Policji ds. Cudzoziemców i Granic Republiki Słowackiej, obywatele polscy, którzy po przylocie z Wielkiej Brytanii na lotnisko położone na terytorium Słowacji (Bratysława, Koszyce, Poprad) chcą udać się bezpośrednio do Polski będą traktowani jako osoby przejeżdżające tranzytem przez terytorium Słowacji, pod warunkiem zadeklarowania tranzytu pracownikom linii lotniczej oraz służbom granicznym po przylocie do Słowacji, a także wcześniejszego ustalenia środka transportu, którym nastąpi opuszczenie Słowacji. W tym przypadku nie jest wymagane posiadanie przez nich negatywnego wyniku testu na COVID-19 ani nie podlegają oni obowiązkowej kwarantannie. Przejazd na trasie z lotniska do granicy polsko-słowackiej musi być wykonany w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowania paliwa na stacjach benzynowych.

Osoby, które chcą udać się z Polski do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem połączeń lotniczych z lotnisk położonych na terytorium Słowacji (Bratysława, Koszyce, Poprad) mogą przejechać na trasie od granicy polsko-słowackiej do lotniska bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowanie paliwa na stacjach benzynowych, bez konieczności posiadania przez nich negatywnego wyniku testu na COVID-19. Warunkiem jest posiadanie potwierdzenia wykupienia biletu lotniczego z Bratysławy, Koszyc lub Popradu do Wielkiej Brytanii i opuszczenie terytorium Słowacji w ciągu 8 godzin od chwili wjazdu z Polski.

Osoby, które przyjadą do Słowacji w celu odbioru z lotniska osób podróżujących z Wielkiej Brytanii  lub w celu dostarczenia na lotnisko osób podróżujących do Wielkiej Brytanii muszą przestrzegać aktualnie obowiązujących: