W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu C – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat dostępnym pod linkiem: https://secure.e-konsulat.gov.pl/

 

Jakie dokumenty musisz złożyć?

Wykaz dokumentów, które powinny przedstawić osoby ubiegające się o wizę krótkoterminową w Tunezji (decyzjia wykonawcza Komisji C(2019) 3271 z dnia 6.05.2019 r.)

1.    Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
2.    Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.

Zdjęcie powinno być:

a.    ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b.    nie starsze niż 6 miesięcy,
c.    zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

3.    Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony. W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
4.    Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie. 

5.    
Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na terytorium państw Schengen mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR.

6.    Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę (np. karta pobytu).

7.    Rezerwacja podróży lub bilet na podróż w obie stronyRezerwacja podróży lub bilet na podróż w obie strony

8.    Potwierdzenie zakwaterowania na czas pobytu (pobytów)

- Potwierdzenie zakwaterowania wystawione przez przyjmujące przedsiębiorstwo; lub

- Rezerwacja hotelu lub dowód posiadania wystarczających środków na pokrycie kosztów zakwaterowania; lub

- Potwierdzenie zakwaterowania u osoby prywatnej obejmujące zobowiązanie osoby przyjmującej do pokrycia kosztów; lub

- Dowód własności lub najmu nieruchomości.

9.    Dokumenty potwierdzające posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania podczas podróży na terytorium państw członkowskich

- wyciągi z konta bankowego za ostatnie trzy miesiące; oraz

- Potwierdzenie pokrycia kosztów przez organizację zapraszającą (zaproszenie zarejestrowane  w Urzędzie Wojewódzkim) lub wysyłającą; lub

- Potwierdzenie pokrycia kosztów przez osobę prywatną oraz dokument potwierdzający wystarczające środki na pokrycie tych kosztów lub zaproszenie zarejestrowane w Urzędzie Wojewódzkim; lub

- Potwierdzenie posiadania innych środków finansowych dostępnych podczas podróży (wyciągi z międzynarodowych kart kredytowych, wymiana turystyczny itp.).

10.    Dokumenty potwierdzające stabilną sytuację społeczno-gospodarczą (umożliwiające ocenę, czy osoba ubiegająca się o wizę zamierza opuścić terytorium państw członkowskich, zanim wygaśnie ważność wnioskowanej wizy)

- Urzędnicy państwowi: akt mianowania.

- Pracownicy najemni: zaświadczenie o zatrudnieniu lub aktualna umowa o pracę oraz odcinki wypłaty za ostatnie trzy miesiące, zaświadczenie o przynależności do krajowego systemu zabezpieczenia społecznego (CNSS) i zezwolenie pracodawcy na wyjazd na urlop lub w podróż służbową.

- Rolnicy: dokument potwierdzający status, karta rolnika i aktualna deklaracja rocznego dochodu lub tytuł własności.

- Emeryci: dokument potwierdzający otrzymywanie emerytury.

- Studenci: zaświadczenie dotyczące statusu zatrudnienia rodziców oraz ich sytuacji socjalnej oraz w stosownych przypadkach zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły lub legitymacja studencka.

11.    Dokumenty, jakie należy przedstawić w zależności od celu podróży

1. Działalność gospodarcza

- Zaproszenie od przedsiębiorstwa w państwie członkowskim przeznaczenia, zawierające imię (imiona) i nazwisko (nazwiska) osoby zaproszonej (osób zaproszonych), cel podróży, długość pobytu i informacje na temat finansowania pobytu.

- Dokumentacja potwierdzająca istnienie relacji biznesowych (umowy, faktury, korespondencja, dowody przywozu itp.).

2. Wizyta urzędowa

Nota werbalna lub polecenie wyjazdu zawierające: imię (imiona) i nazwisko (nazwiska) osoby, która odbędzie wizytę urzędową; stanowisko służbowe; cel podróży; datę rozpoczęcia zatrudnienia; zobowiązanie organizacji wysyłającej do pokrycia kosztów wizyty urzędowej.

3. Wizyta u rodziny lub prywatna

- Zaproszenie od rodziny przyjmującej, w stosownych przypadkach zaproszenie zarejestrowane w Urzędzie Wojewódzkim.

- W przypadku wizyty u rodziny: dokument potwierdzający istnienie powiązań rodzinnych (np. akt urodzenia, akt małżeństwa, karta rodzinna z urzędu stanu cywilnego).

4. Turystyka

- Rezerwacja hotelu; lub

- dowód własności lub najmu nieruchomości w państwie przeznaczenia.

5. Podróż w celach kulturalnych, sportowych, edukacyjnych, badawczych lub szkolenia zawodowego

- Oficjalny dokument lub zaproszenie od organizatora wydarzenia kulturalnego, sportowego, edukacyjnego, badawczego lub szkolenia zawodowego w państwie członkowskim przeznaczenia, zawierające imię (imiona) i nazwisko (nazwiska) osoby zaproszonej (osób zaproszonych), cel podróży, długość pobytu i informacje na temat finansowania pobytu.

- Nota werbalna lub oficjalne pismo od tunezyjskiego ministerstwa lub właściwego podmiotu ds. kultury, sportu, edukacji, badań lub szkolenia zawodowego, zawierające: imię (imiona) i nazwisko (nazwiska) osoby odwiedzającej (osób odwiedzających), ich status, cel podróży, długość pobytu i informacje na temat finansowania pobytu.

6. Leczenie

- Orzeczenie lekarskie lekarza medycyny (wyznaczonego przez konsulat) lub zakładu opieki zdrowotnej, potwierdzające konieczność leczenia. W zaświadczeniu lekarskim powinna znaleźć się historia choroby pacjenta oraz informacja, jaki rodzaj leczenia jest konieczny.

- Dokument urzędowy wystawiony przez przyjmujący zakład opieki zdrowotnej, potwierdzający możliwość przeprowadzenia przedmiotowego leczenia oraz gotowość przyjęcia pacjenta.

- Dokument potwierdzający dokonanie przedpłaty za leczenie lub dokument potwierdzający, że zakład ubezpieczeń pokryje koszty leczenia i pobytu.

- Wszelka pozostała dostępna korespondencja między lekarzem wystawiającym skierowanie a przyjmującym zakładem opieki zdrowotnej.

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

- Pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych powinna być wymagana jedynie w przypadku, gdy małoletni podróżuje sam lub tylko z jednym z rodziców. Przewiduje się odstępstwa, jeżeli samotny rodzic, z którym ma podróżować małoletni, sprawuje nad nim wyłączną pieczę.

- W przypadku małoletnich podróżujących samotnie, dane kontaktowe rodziców lub opiekunów prawnych małoletniego w kraju docelowym.

 Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;

- Paszporty rodziców – oryginał i kopia;

- Akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

 

PAMIĘTAJ

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Dokumenty przyjmowane są tylko w momencie ich składania w czasie spotkania wizowego w Konsulacie w Tunisie. Nie przyjmujemy dokumentów dosyłanych faksem, e-mailem lub przynoszonych w ciągu kolejnych dni (nie kompletujemy już złożonych dossier).
  • Dokumenty dołączone do wniosku nie są zwracane aplikującym. Nie dotyczy to tych dokumentów, których oryginały nie mogą być wydane po raz kolejny (np. świadectwa, dyplomy, umowy najmu lokali), w takich przypadkach osoby składają dokumenty oryginalne wraz z ich kopią.
  • Dokumenty wystawione w języku arabskim muszą być przetłumaczone na język polski, francuski lub angielski.
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
  • Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed zaplanowaną podróżą.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
  • Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.

 

Ile zapłacisz?

Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego wynosi 273 TND, dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 137 TND.

Opłaty przyjmowane są w kasie urzędu w momencie składania wniosku.

Akceptowane formy płatności: gotówka.

Wnioskodawca otrzymuje wydruk potwierdzający uiszczenie opłaty za rozparzenie wniosku wizowego.

Z opłat wizowych zwolnione są następujące osoby:

a) dzieci, które w momencie składania wniosku wizowego nie ukończyły 6 roku życia;

b) członkowie rodzin obywateli UE (w rozumieniu art. 2 pkt 4 i w związku z pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium RP, pobycie i wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin):

- małżonek obywatela UE;

- bezpośredni zstępny obywatela UE lub jego małżonka, w wieku do 21 lat lub pozostający na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka;

- bezpośredni wstępny obywatela UE lub jego małżonka, pozostający na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka;

c) członkowie rodzin obywateli RP:

- małżonek obywatela Rzeczypospolitej Polskiej;

- małoletni bezpośredni zstępny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub małoletni bezpośredni zstępny małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli zstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej;
- bezpośredni wstępny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub bezpośredni wstępny małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli wstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej

d) uczniowie, studenci, uczestnicy studiów doktoranckich i towarzyszący nauczyciele, którzy podróżują w celu podjęcia studiów lub udziału w szkoleniach;

e) naukowcy, zgodnie z definicją w art. 3 pkt 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/801, podróżujący w celu prowadzenia badań naukowych lub wzięcia udziału w seminarium naukowym lub konferencji naukowe;

f) przedstawiciele organizacji niekomercyjnych w wieku do 25 lat uczestniczący w seminariach, konferencjach, imprezach sportowych, kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez organizacje niekomercyjne (Uwaga: W celu uzyskania zniżki, aplikujący zobowiązany jest dołączyć do aplikacji wizowej dokumenty potwierdzające, że organizacje (reprezentowana przez niego oraz zapraszająca go do Polski)  są podmiotami prawnymi prowadzącymi działalność non-profit (akceptowane są wyłącznie dokumenty rejestracyjne tych organizacji, zawierające zapisy potwierdzające ten status);

g) Osoby składające wnioski o wydanie wiz dyplomatycznych i służbowych.

Okoliczność uprawniająca do zwolnienia z opłaty wizowej musi być udowodniona przez wnioskodawcę w drodze przedstawienia stosownych dokumentów.

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Jaki jest termin realizacji?

Decyzję w sprawie wniosku podejmuje się w terminie 15 dni kalendarzowych od dnia złożenia wniosku, który jest dopuszczalny.

W indywidualnych przypadkach termin ten można przedłużyć maksymalnie do 45 dni kalendarzowych, zwłaszcza gdy konieczna jest dalsza kontrola wniosku.

W uzasadnionych indywidualnych przypadkach mających pilny charakter decyzje w sprawie wniosków podejmuje się niezwłocznie.

Jak odbierzesz dokumenty?

Paszport oraz decyzję wizową odbierzesz osobiście w urzędzie, w którym złożyłeś wniosek. W dniu odbioru decyzji wizowej przynieś dowód opłaty na którym podana jest data odbioru decyzji.

W przypadku odmowy wizy Schengen, decyzję przedstawia się aplikantowi na standardowym formularzu, w którym podane są powody odmowy.

Ambasada nie może przyspieszyć procedury wizowej. Obowiązek złożenia wniosku wizowego w terminie umożliwiającym uzyskanie wizy przed zaplanowaną podróżą spoczywa po stronie wnioskodawcy. Ambasada zaleca złożenie wniosku wizowego na co najmniej trzy tygodnie przed datą planowanej podróży.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 265 TND.

Nie pobiera się opłat od małżonka obywatela RP oraz małoletniego bezpośredniego zstępnego obywatela RP lub małoletniego bezpośredniego zstępnego małżonka obywatela RP, jeśli pozostaje on na utrzymaniu obywatela RP lub małżonka obywatela RP, a także od bezpośredniego wstępnego obywatela RP lub bezpośredniego wstępnego małżonka obywatela RP, jeśli wstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela RP lub małżonka obywatela RP

Złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie wniosku wizowego  nie wymaga rejestracji przez system e-Konsulat. Wnioskodawca powinien stawić się w ambasadzie w wyżej zakreślonym 14-dniowym terminie. Pisemne wnioski przyjmowane są w godzinach otwarcia konsulatu.

Konsul rozpatruje wniosek o ponowne rozpatrzenie odmowy wydania wizy w terminie do 14 dni. 

Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen

Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.  

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje.

Złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie wniosku wizowego  nie wymaga rejestracji przez system e-Konsulat. Wnioskodawca powinien stawić się w ambasadzie w wyżej zakreślonym 14-dniowym terminie. Pisemne wnioski przyjmowane są w godzinach otwarcia konsulatu.

Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.

Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie

Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.

Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:

http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html

Najczęściej zadawane pytania
  • Jakie środki finansowe wymagane są przy wjeździe do Polski?

Środki wymagane od cudzoziemca na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

1) 300 złotych, jeżeli okres planowanego pobytu nie przekracza czterech dni,

2) 75 złotych na każdy dzień planowanego pobytu, jeżeli okres planowanego pobytu przekracza cztery dni – albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.

Ponadto wymagane są środki finansowe na pokrycie kosztów powrotu jeśli cudzoziemiec nie posiada biletu powrotnego:  2500 złotych, jeżeli przybył z państwa niebędącego członkiem UE - albo równowartość tej kwoty w walutach obcych

W przypadku gdy cudzoziemiec:

1) jest uczestnikiem imprezy turystycznej, obozu młodzieżowego, zawodów sportowych,

2) ma opłacone koszty pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej,

3) przyjeżdża do placówki leczniczo-sanatoryjnej, 4) jest uczestnikiem programu umożliwiającego wykonywanie pracy wakacyjnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która nie stanowi głównego celu jego pobytu, uregulowanego umową międzynarodową, której Rzeczpospolita Polska jest stroną

– musi posiadać środki finansowe na pobyt w wysokości co najmniej dwudziestu złotych na każdy dzień planowanego pobytu, nie mniej jednak niż sto złotych, albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.

Dokumentami, które mogą potwierdzić cel i czas trwania planowanego pobytu są:

- dokument potwierdzający uczestnictwo w imprezie turystycznej, obozie młodzieżowym lub zawodach sportowych;

- dowód opłacenia kosztów pobytu w Polsce w zakresie obejmującym co najmniej koszty zakwaterowania i wyżywienia;

- skierowanie do placówki leczniczo-sanatoryjnej;

- wiza w celu udziału w programie pracy wakacyjnej zawierająca nazwę programu zamieszczoną w polu „Uwagi”

- Zaproszenie z Urzędu Wojewódzkiego.

Cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu podjęcia lub kontynuowania studiów, uczestniczenia w badaniach naukowych lub szkoleniach, prowadzenia prac rozwojowych oraz podjęcia lub kontynuowania nauki musi posiadać środki finansowe, w wysokości co najmniej tysiąc osiemdziesiąt sześć złotych na pierwsze dwa miesiące planowanego pobytu albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania takich środków, a także cel i czas trwania planowanego pobytu. link

 


  • W jakiej formie podawana jest decyzja w przypadku odmowy wydania wizy Schengen?

W przypadku odmowy/unieważnienia/cofnięcia wizy Schengen,  decyzję przedstawia się aplikantowi na standardowym formularzu:

Decyzja zapadła z następującego(-cych) powodu(-dów):

  1. przedstawił(a) Pan/Pani fałszywy/podrobiony/przerobiony dokument podróży
  2. nie uzasadnił(-a) Pan/Pani celu ani warunków planowanego pobytu
  3. nie dostarczył(-a) Pan/Pani dowodu na posiadanie wystarczających środków utrzymania odpowiednich do długości planowanego pobytu i środków pozwalających na powrót do państwa pochodzenia lub zamieszkania ani na tranzyt do państwa trzeciego, co do którego istnieje pewność, że udzieli Panu/Pani pozwolenia na wjazd
  4. nie dostarczył(-a) Pan/Pani dowodu na to, że jest Pan/Pani w stanie zgodnie z prawem uzyskać wystarczające środki utrzymania odpowiednie do długości planowanego pobytu i środki pozwalające na powrót do państwa pochodzenia lub zamieszkania lub na tranzyt do państwa trzeciego, co do którego istnieje pewność, że udzieli Panu/Pani pozwolenia na wjazd
  5. w bieżącym 180-dniowym okresie przebywał(-a) już Pan/Pani przez 90 dni na terytorium państw członkowskich na podstawie wizy jednolitej lub wizy o ograniczonej ważności terytorialnej
  6. do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) został wprowadzony przez ....... (nazwa państwa członkowskiego) wpis dotyczący Pana/Pani osoby do celów odmowy wjazdu
  7.  co najmniej jedno państwo członkowskie uważa, że stanowi Pan/Pani zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego
  8. co najmniej jedno państwo członkowskie uważa, że stanowi Pan/Pani zagrożenie dla zdrowia publicznego zgodnie z definicją w art. 2 pkt 21 rozporządzenia (UE) nr 2016/399 (kodeks graniczny Schengen)
  9. co najmniej jedno państwo członkowskie uważa, że stanowi Pan/Pani zagrożenie dla jego stosunków międzynarodowych
  10.  informacje przedstawione na potwierdzenie celu i warunków planowanego pobytu nie są wiarygodne
  11. istnieją uzasadnione wątpliwości co do wiarygodności oświadczeń złożonych w odniesieniu do .......... (proszę określić)
  12. istnieją uzasadnione wątpliwości co do wiarygodności i autentyczności przedstawionych dokumentów uzupełniających lub co do zgodności ich z prawdą
  13. istnieją uzasadnione wątpliwości co do Pana/Pani zamiaru opuszczenia terytorium państw członkowskich przed upływem terminu ważności wizy
  14. 14. nie dostarczył(-a) Pan/Pani wystarczających dowodów na to, że nie mógł Pan / nie mogła Pani wystąpić o wizę z wyprzedzeniem i w związku z tym musi Pan / Pani wystąpić o wizę na granicy
  15. nie uzasadnił(-a) Pan/Pani celu ani warunków planowanego tranzytu przez port lotniczy
  16. nie dostarczył(-a) Pan/Pani dowodu posiadania odpowiedniego, ważnego podróżnego ubezpieczenia medycznego
  17. o cofnięcie wizy wystąpił jej posiadacz
{"register":{"columns":[]}}