W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Apostille

Nadanie apostille

Apostille to poświadczenie, że dany dokument pochodzi z właściwego urzędu — apostille potwierdza autentyczność podpisu i pieczęci urzędnika zagranicznego. Dzięki temu możesz posłużyć się zagranicznym dokumentem urzędowym w Polsce.

Zarówno Polska, jak i Turcja są stronami Konwencji haskiej o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych sporządzonej 5 października 1961 roku. 

  1. Konwencji nr 16 dotyczącej wydawania wielojęzycznych odpisów skróconych aktów stanu cywilnego z 8 września 1976 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 166, poz. 1735), dalej „Konwencja nr 16”;
  2. Konwencji nr 17 w sprawie zwolnienia od legalizacji niektórych aktów i dokumentów z 15 września 1977 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 148, poz. 1446), dalej „Konwencja nr 17”.

Zgodnie z art. 8 Konwencji nr 16 wielojęzyczne odpisy skrócone wydane zgodnie z tą konwencją są uznawane bez legalizacji lub równoważnej formalności na terytorium każdego z Państw, związanych konwencją. Jednocześnie Konwencja nr 17 w art. 2 wskazuje, że  m.in. akty i dokumenty dotyczące stanu cywilnego, zdolności prawnej lub sytuacji rodzinnej osób fizycznych uznawane są przez Państwa- strony konwencji bez wymogu legalizacji lub równorzędnej procedury pod warunkiem że są datowane i noszą podpis oraz, w razie potrzeby, pieczęć lub stempel władzy innego Umawiającego się Państwa, która je wydała, niezależnie od celu ich użycia.

Jeśli zagraniczny urząd wymaga apostille na polskim dokumencie, zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na stronie polskiego MSZ.

Materiały

Wykaz państw będących stronami Konwencji Haskiej z 5 października 1961 r.
{"register":{"columns":[]}}