W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja na temat aktualnej sytuacji zw. z COVID19 w Turcji

31.12.2020

komunikat

Od 1 czerwca 2020 tureckie granice są otwarte dla cudzoziemców i przywracane są międzynarodowe połączenia lotnicze z wybranymi krajami. Informacje o siatce połączeń lotniczych znajdują się na stronie Turkish Airlines: https://www.turkishairlines.com/ or PLL LOT https://www.lot.com/.

 

Lądowe granice z Iranem, Irakiem, Syrią, Gruzją i Armenią pozostają zamknięte dla regularnego ruchu osobowego. Granica lądowa z Grecją jest przejezdna wyłącznie pod kątem podróży do Turcji – strona turecka zezwala na wjazd bez względu na obywatelstwo podróżujących. Obywatele UE udający się do Grecji muszą przejechać przez Bułgarię. Granica lądowa z Bułgarią jest przejezdna – osoby udające się do Niemiec przez Bułgarię muszą przedstawić służbom tureckim negatywny wynik testu na COVID-19.

Obywatele polscy mogą przebywać w Turcji do 90 dni w celach turystycznych bez wizy.

Po przylocie do Turcji, pasażerowie poddawani są na lotnisku pomiarom temperatury. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych kierowani są natychmiast na konsultację do punktu medycznego. Informacje o procedurach ochronnych na pokładach THY oraz na lotniskach znajdują się na stronie THY: https://www.turkishairlines.com/en-pl/announcements/coronavirus-outbreak/

Od 9 września 2020 r. w całej Turcji obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Niezastosowanie się do przedmiotowego nakazu będzie skutkowało wysokimi karami finansowymi.

Zalecamy osobom przybywającym do Turcji wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia medycznego obejmującego koszty leczenia COVID19. W przypadku jego braku, podróżny sam musi pokryć leczenie w szpitalu w Turcji.

Do podróżowania transportem wewnętrznym wymagany jest kod HES: https://www.turkishairlines.com/en-tr/announcements/coronavirus-outbreak/hes-code/ . Nie ma on zastosowania dla turystów oraz cudzoziemców nieposiadających zezwolenia na pobyt w Turcji. Niemniej, coraz więcej urzędów i instytucji państwowych w Turcji wymaga kodu HES w celu wejścia na teren ich siedziby. Możliwe restrykcje w tym zakresie mogą być również stosowane przez przedsiębiorstwa prywatne. 

Zasady pobytu w rejonach turystycznych są regulowane przez Ministerstwo Kultury i Turystyki, realizujące program Safe Tourism, w ramach którego prowadzona jest lista hoteli certyfikowanych do przyjmowania turystów. Informacja znajduje się na stronie: https://tga.gov.tr/home/

Aktualne informacje statystyczne dotyczące sytuacji epidemicznej w Turcji publikowane są na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://covid19.saglik.gov.tr/.

UWAGA: dostępny jest Komunikat o ograniczeniach wprowadzonych przez władze Republiki Turcji w związku z pandemią COVID-19 obowiązujących od 1.12.2020.

UWAGA: dostępny jest Komunikat o dodatkowych ograniczeniach w dniach 31.12.2020 r.- 04.01.2021 r. wprowadzonych przez rząd Republiki Turcji w związku z pandemią COVID-19.

UWAGA: dostępny jest Komunikat o dodatkowych ograniczeniach dla pasażerów przybywających do Turcji obowiązujących od 28 grudnia 2020 r. 

 

Lista laboratoriów oraz szpitali uprawnionych do wykonywania testów PCR na obecność COVID19 znajduje się pod adresami:

https://saglikturizmi.saglik.gov.tr/TR,25360/yetkili-saglik-tesisleri-ve-araci-kuruluslar.html

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yurt-disi-cikislarinda-test-islemleri.html

https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid-19-yetkilendirilmis-tani-laboratuvarlari-listesi

 

 

{"register":{"columns":[]}}