W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Uzyskanie (wydobycie) zaświadczenia, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo, na potrzeby małżeństwa w państwie trzecim

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

W przypadku zamiaru zawarcia małżeństwa w państwie trzecim sugerujemy skorzystanie z możliwości wydobycia (a nie wydania przez konsula) zaświadczenia z polskiego urzędu stanu cywilnego. Zaświadczenia wystawionego przez konsula nie można legalizować. Natomiast zaświadczenie wystawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego może być przedmiotem legalizacji. Dlatego jeżeli urzędnik w kraju, w którym ma zostać zawarty związek małżeński, będzie wymagał zalegalizowanego zaświadczenia, to powinno być ono wystawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego, a nie przez konsula.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Tak, dokumenty musisz złożyć osobiście.

Jak umówisz się na spotkanie?

Wydział Konsularny  Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie

Wizyty w sprawach prawnych umawiane są telefonicznie pod numerem telefonu  +38 044 284 00 59  lub mailowo pod adresem: kijow.amb.wk@msz.gov.pl 

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy
W celu umówienia wizyty należy zatelefonować pod numer telefonu: +380 432 507 413

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie
W celu umówienia wizyty należy zatelefonować pod numer telefonu: +380 577 578 801

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie
Wizyty w sprawach dot. stanu cywilnego umawiane są telefonicznie pod numerem telefonu +38 032 29 57 975 lub mailowo pod adresem: lwow.kg.wsppk@msz.gov.pl.

Konsulat Generalny RP w Łucku

W celu umówienia wizyty należy zatelefonować pod numer +38 0332 280 640 lub wysłać maila na adres: kg.luck@msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie
Wizyty w sprawach prawnych umawiane są telefonicznie pod numerem telefonu +38 048 718 24 80  lub mailowo pod adresem: odessa.kg.sekretariat@msz.gov.pl 

Jakie dokumenty musisz złożyć?
  1. ważny polski paszport lub dowód osobisty (do wglądu),

  2. wniosek o wydanie zaświadczenia,

  3.  zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,

  4. dokument potwierdzający stan cywilny przyszłego małżonka (w przypadku dokumentów wystawionych w innych państwach niż Ukraina) wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego lub konsula oraz legalizacją, o ile nic innego nie wynika z odrębnych przepisów.

     

      PAMIĘTAJ! Realizacja sprawy przez konsula może się wydłużyć w sytuacji, kiedy w Rejestrze Stanu Cywilnego nie ma odwzorowania danego aktu i konieczne będzie uprzednie zlecenie jego migracji.

Ile zapłacisz?

Opłata wynosi 50 EUR.

Jaki jest termin realizacji?

Konsul niezwłocznie przekaże Twój wniosek do wskazanego przez Ciebie kierownika urzędu stanu cywilnego.

Jak odbierzesz dokumenty?

Zaświadczenie odbierzesz osobiście albo może zostać wysłane pocztą.
Pamiętaj! Zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo jest ważne sześć miesięcy od daty jego wystawienia

Najczęściej zadawane pytania

Czy przyszły małżonek musi być obecny w czasie wizyty związanej ze złożeniem wniosku o wydanie zaświadczenia, że zgodnie z prawem polskim możemy zawrzeć związek małżeński?

Nie ma takiej potrzeby, ale treść dokumentu potwierdzającego  stan cywilny przyszłego małżonka nie powinna budzić wątpliwości i pozwalać na uzupełnienie wszystkich danych, które powinny się znaleźć na zaświadczeniu, że zgodnie z prawem polskim możecie zawrzeć związek małżeński. Dokument powinien np. pozwalać zidentyfikować płeć przyszłego małżonka.

Czy konsul wyda mi zaświadczenie, że zgodnie z prawem polskim mogę zawrzeć związek małżeński na potrzeby małżeństwa jednopłciowego, zawieranego zgodnie z prawem XXX?
/do umieszczenia na stronach placówek, w których państwie przyjmującym prawo  pozwala na zawieranie związków/małżeństw jednopłciowych/

Nie, ponieważ takie zaświadczenie zawiera dane na temat przyszłego współmałżonka, a w obowiązującym stanie prawnym polski ustawodawca nie przewiduje możliwości zawierania lub uznawania związków jednopłciowych zawieranych za granicą. 

{"register":{"columns":[]}}