W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Łodzi

Informacje ogólne

Wojewódzka Komisja ds. Orzekania

o Zdarzeniach Medycznych w Łodzi

 

     UWAGA:

Począwszy od 6 września 2023 r. do komisji można składać wyłącznie wnioski o ustalenie zdarzenia medycznego, które miało miejsce przed tym dniem.

Ulega przy tym skróceniu termin na składanie wniosków – jest to możliwe tylko do 6 grudnia 2023 r.

6 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Wprowadza ona nowy model pozasądowego rozpatrywania roszczeń pacjentów, oparty na Funduszu Kompensacyjnym Zdarzeń Medycznych działającym przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego można złożyć do Biura Rzecznika Praw Pacjenta, jeśli do zdarzenia medycznego (w rozumieniu nowych przepisów) doszło po wejściu w życie ustawy albo jeśli o zdarzeniu medycznym, które miało miejsce przed tą datą, wnioskodawca dowiedział się już w czasie obowiązywania nowych przepisów.


Cel postępowania:

Celem postępowania przed wojewódzką komisją jest ustalenie, czy zdarzenie, którego następstwem była szkoda majątkowa lub niemajątkowa, stanowiło zdarzenie medyczne.

 

Zdarzenie medyczne stanowi: zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo śmierć pacjenta, będące następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną:

  1. diagnozy, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby,

  2. leczenia, w tym wykonania zabiegu operacyjnego,

  3. zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

Orzekając w wyżej opisanych przypadkach, Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych ma za zadanie, na podstawie zebranych dowodów ustalić, czy doszło do błędu medycznego, uzasadniającego wypłatę odszkodowania i zadośćuczynienia.

 

Informacje dotyczące wysokości odszkodowania:

  • osoba składająca wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego, wskazuje w nim oczekiwaną wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia;

  • w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia kwota obejmująca wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia nie może być wyższa niż 100 tys. zł, zaś w przypadku śmierci maksymalna kwota nie może przekraczać 300 tys. zł;

  • odszkodowanie lub zadośćuczynienie wypłacane jest przez ubezpieczyciela szpitala lub przez podmiot leczniczy w przypadku braku ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych;

  • jeżeli pacjent nie zgadza się na zaproponowaną przez ubezpieczyciela lub podmiot leczniczy kwotę, może w ciągu 7 dni odmówić przyjęcia przedstawionej propozycji;

  • z uwagi na fakt, że nie ma możliwości odwoływania się od decyzji ubezpieczyciela/ podmiotu leczniczego o wysokości odszkodowania, ubieganie się o wyższe świadczenie wymaga wejścia na drogę sądową.

Uregulowania prawne w kwestii orzekania o zdarzeniach medycznych dotyczą wyłącznie szpitali w rozumieniu przepisów ustawy o działalności leczniczej – zarówno tych, które działają na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i prywatnych, pobierających opłaty za świadczenia.

Nie mogą być rozpatrywane sprawy dotyczące podmiotów leczniczych, które w dacie domniemanego zdarzenia nie prowadziły działalności szpitalnej.

Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Łodzi rozpoznaje wyłącznie sprawy odnoszące się do zdarzeń medycznych, będących następstwem udzielenia świadczeń zdrowotnych w szpitalach na terenie województwa łódzkiego.

Postępowania przed Wojewódzką Komisją do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych nie wszczyna się, a wszczęte umarza w przypadku, gdy w związku z tym samym zdarzeniem prawomocnie osądzono sprawę o odszkodowanie lub zadośćuczynienie pieniężne albo toczy się postępowanie cywilne w tej sprawie,

 

Koszty postępowania przed wojewódzką komisją:

Koszty postępowania przed wojewódzką komisją stanowią:

  • opłata za złożenie wniosku;

  • pozostałe koszty, określone w rozporządzeniu z dnia 23 grudnia 2011 r. Ministra Zdrowia w sprawie zryczałtowanej wysokości kosztów w postępowaniu przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych (Dz. U. Nr 294, poz. 1740).

 

Koszty postępowania przed Wojewódzką Komisją Do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Łodzi, ustalone w orzeczeniu ponosi:

  1. wnioskodawca - w przypadku orzeczenia o braku zdarzenia medycznego,

  2. podmiot leczniczy prowadzący szpital - w przypadku orzeczenia o zdarzeniu medycznym (nawet w sytuacji, gdy wnioskodawca nie zaakceptuje przedstawionej propozycji wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia),

  3. ubezpieczyciel szpitala – w przypadku nieprzedstawienia w terminie propozycji odszkodowania i zadośćuczynienia.

 

Kwotę stanowiącą równowartość kosztów postępowania po jego zakończeniu uiszcza się na rachunek bankowy Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi: nr 88 1010 1371 0097 0022 3100 0000,

tytuł wpłaty: Koszty postępowania przed Wojewódzką Komisją, sygn. Akt .…


Zasady składania wniosków:

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek do Wojewódzkiej Komisji Do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych może złożyć pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy, a w przypadku śmierci pacjenta, także jego spadkobiercy (wówczas do wniosku dołączyć trzeba postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku oraz pełnomocnictwo do reprezentowania pozostałych spadkobierców, w przypadku złożenia wniosku przez co najmniej jednego z nich).

Jaki jest termin na złożenie wniosku?

Wniosek wnosi się w terminie 1 roku od dnia, w którym podmiot składający wniosek dowiedział się o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo nastąpiła śmierć pacjenta, jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie skutkujące zakażeniem, uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia albo śmiercią pacjenta.

UWAGA:

Począwszy od dnia 6 września 2023 r. do komisji można składać wyłącznie wnioski o ustalenie zdarzenia medycznego, które miało miejsce przed tym dniem. Ulega przy tym skróceniu termin na składanie tych wniosków – jest to możliwe tylko do 6 grudnia 2023 r.

 

Jaka jest opłata za złożenie wniosku?

Opłata za złożenie wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego wynosi 200 zł.

Do wniosku dołączyć należy dowód uiszczenia opłaty.

Opłatę można uiścić bezpośrednio w kasie Urzędu lub przelewem na nr rachunku Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi wskazany wyżej.

 

Wniosek – wymogi formalne:

Wzór wniosku dostępny jest do pobrania w pliku edytowalnym oraz w postaci pdf.

Wypełniony i podpisany formularz wniosku należy złożyć na adres Wojewódzkiej Komisji wraz z załącznikami:

  • dokumentami stanowiącymi dowody uprawdopodabniające okoliczności wskazane we wniosku np. pełna dokumentacja medyczna niezbędna do wydania orzeczenia, karty informacyjne, zaświadczenia lekarskie, wyniki badań dodatkowych etc.;

  • potwierdzeniem uiszczenia opłaty;

oraz (jeśli dotyczy):

  • postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym pacjencie;

  • pełnomocnictwem do reprezentowania pozostałych spadkobierców, w przypadku złożenia wniosku przez co najmniej jednego z nich.

Ważne:

Wniosek wraz z ponumerowanymi załącznikami należy złożyć w 3 jednakowych egzemplarzach (do każdego egzemplarza wniosku należy dołączyć taki sam zbiór dokumentów stanowiących dowody uprawdopodabniające okoliczności wskazane we wniosku). Dowody powinny być przygotowane w jakości umożliwiającej ich odczytanie. Strony wniosku i załączników powinny być ponumerowane. Do wniosku należy załączyć spis składanych załączników.

Dokumenty należy złożyć w zamkniętej kopercie lub pudełku, każdy z kompletów (wniosek + załączniki) powinien być spięty.

Załączniki do wniosku, stanowiące dokumentację medyczną, należy składać w zamkniętej kopercie opisanej imieniem i nazwiskiem osoby składającej wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego, opatrzonej dopiskiem: „dokumentacja medyczna – nie otwierać w obiegu wewnętrznym”.

Wniosek niekompletny lub nienależycie opłacony jest zwracany bez rozpatrzenia podmiotowi składającemu wniosek.

Podmiot składający wniosek może wycofać wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego do dnia wydania orzeczenia w wyniku wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

 

Gdzie złożyć wniosek?

Siedzibą Wojewódzkiej Komisji Do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Łodzi jest Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi.

 

ADRES DO KORESPONDENCJI
Wojewódzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Łodzi

Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi
ul. Piotrkowska 104
90-926 Łódź

Sekretariat Komisji:

tel. (42) 664-13-46
e-mail: kozm@lodz.uw.gov.pl

Wszelką korespondencję papierową należy kierować wyłącznie na adres Kancelarii Łódzkiego Urzędu

Wojewódzkiego w Łodzi.

Ważne:

Korespondencja kierowana bezpośrednio na adres sekretariatu Komisji nie będzie podejmowana.

 

Sekretariat Komisji:

Sekretariat Wojewódzkiej Komisji mieści się w Łodzi przy ul. Gdańska 73, pokój 02.

Posiedzenia Wojewódzkiej Komisji odbywają się w Łodzi przy ul. Gdańskiej 73, w Sali Posiedzeń.

 

Ważne:

Z uwagi na charakter prac Komisji i organizowane posiedzenia, wgląd w akta sprawy możliwy jest tylko po uprzednim umówieniu się telefonicznym (0-42) 664-13-46 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (kozm@lodz.uw.gov.pl), w sekretariacie Wojewódzkiej Komisji. Zgłoszenia należy dokonać na co najmniej 3 dni robocze przed planowanym wglądem w akta. Termin udostępnienia akt do wglądu musi być potwierdzony przez pracownika sekretariatu Komisji.

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2023, poz. 1545 ze zm.);

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie zryczałtowanej wysokości kosztów w postępowaniu przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych (Dz. U. Nr 294, poz.1740);

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2011 r. w sprawie wzoru oświadczenia o braku konfliktu interesów składanego przez członka wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych (Dz. U. Nr 274, poz. 1625);

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu oraz warunków ustalania wysokości świadczenia w przypadku zdarzenia medycznego (Dz. U. 2013, poz. 750);

  • Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 2023, poz. 1550 ze zm.);

  • Regulamin Wojewódzkiej Komisji Do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Łodzi.

Materiały

Informacja dotycząca zachowania bezpieczeństwa posiedzeń WKOZM w związku z zagrożeniem epidemicznym COVID-19
Informacja​_dotycząca​_zachowania​_bezpieczeństwa​_posiedzeń​_WKOZM​_w​_związku​_z​_zagrożeniem​_epidemicznym​_COVID-19.pdf 0.07MB
Wzór wniosku
Wzór​_wniosku.doc 0.08MB
Wzór wniosku
Wzór​_wniosku.pdf 0.16MB
Wykaz członków Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Łodzi na kadencję w latach 2018-2023
Wykaz​_członków​_Wojewódzkiej​_Komisji​_ds​_Orzekania​_o​_Zdarzeniach​_Medycznych​_w​_Łodzi​_na​_kadencję​_w​_latach​_2018-2023.pdf 0.06MB
pełnomocnictwo do reprezentowania spadkobierców
pełnomocnictwo​_do​_reprezentowania​_spadkobierców.pdf 0.08MB
pełnomocnictwo do reprezentowania spadkobierców
pełnomocnictwo​_do​_reprezentowania​_spadkobierców.docx 0.01MB
WKOZM Łódź Klauzula informacyjna RODO-wersja uzgodniona z IOD
WKOZM​_Łódź​_Klauzula​_informacyjna​_RODO-wersja​_uzgodniona​_z​_IOD.pdf
Regulamin Komisji
Regulamin​_Komisji.pdf 1.42MB
{"register":{"columns":[]}}