W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

12 ostatnich miesięcy rynku zamówień publicznych oraz wyzwania roku 2024

28.12.2023

12 ostatnich miesięcy rynku zamówień publicznych oraz wyzwania roku 2024

Ostatnie dni roku to dobry moment na podsumowanie tego wszystkiego co działo się na przestrzeni minionych 12 miesięcy. Był to czas niezwykle bogaty w wydarzenia, również tych dotyczących rynku zamówień publicznych, w których UZP brało czynny udział. Dlatego też przygotowaliśmy krótkie podsumowanie najważniejszych działań zrealizowanych przez Urząd w roku 2023, jak również pokusiliśmy się o nakreślenie wyzwań na kolejne 12 miesięcy.

Niezmiennie największym i najbardziej wymagającym zadaniem realizowanym przez Urząd była budowa, utrzymanie i rozwój Platformy e-Zamówienia. Pomimo trudności, które udało się przezwyciężyć, rok 2023 kończymy z optymistycznym spojrzeniem w przyszłość i dobrą perspektywą na kolejne lata funkcjonowania narzędzia.

Ruszył pilotaż projektu wdrożenia elektronicznego protokołu w Krajowej Izbie Odwoławczej. Po pierwszych rozprawach otrzymujemy pozytywną informację zwrotną, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że wszelkie działanie elektronizacyjne są potrzebne i oczekiwane przez interesariuszy rynku.

Zgodnie z zapowiedzią rozpoczęliśmy przegląd Prawa zamówień publicznych. Jest on naturalnym dopełnieniem całego procesu powstawania Pzp. 3 pełne lata doświadczeń obowiązywania nowej ustawy to dobry moment, aby zidentyfikować te obszary, które można ulepszyć. Przegląd to debaty, dyskusje, warsztaty, a także postulaty zgłaszane bezpośrednio do UZP, czy ankieta dla zamawiających i wykonawców, która dostępna jest do 15 lutego 2024 r. włącznie.

W roku 2023 przygotowaliśmy odświeżoną, drugą wersję Komentarza do Prawa zamówień publicznych. Została ona uzupełniona o odniesienia do nowych przepisów, których w momencie tworzenia pierwszej wersji nie było jeszcze w porządku prawnym. Dodatkowo oddaliśmy do Państwa dyspozycji narzędzie w postaci elektronicznej wersji Komentarza, która umożliwia łatwą nawigację i szybkie odnajdywania interesującego w danej chwili artykułu ustawy.

Dużą popularnością cieszyły się opracowane w roku 2023 praktyczne przewodniki po zamówieniach publicznych w krajach ościennychCzechach, Słowacji, Niemczech i Ukrainie. Celem tych publikacji, skierowanych nie tylko do przedsiębiorców, którzy mają już doświadczenie, lecz przede wszystkim do tych zamierzających dopiero rozpocząć działalność na innych rynkach zamówień publicznych, jest możliwie zwięzłe przedstawienie charakterystyki systemu zamówień publicznych w danym kraju.  

Cieszące się dużym powodzeniem działania edukacyjne Urzędu koncentrowały się wokół Projektu „Profesjonalizacji kadr w zamówieniach publicznych” realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Polityki zakupowej Państwa. Zrealizowanych zostało łącznie kilkadziesiąt szkoleń dla blisko 4000 uczestników, a także liczne konferencje. Aktywności szkoleniowej towarzyszyły także publikacje poświęcone wybranym aspektom funkcjonowania rynku zamówień publicznych. Dodatkowo opublikowana została platforma e-learningowa, na której dostępne są elektroniczne szkolenia poświęcone najważniejszym zagadnieniom Prawa zamówień publicznych.

Wzorem lat ubiegłych działania skoncentrowane wokół elektronizacji zamówień publicznych stanowić będą główną oś aktywności Urzędu w roku 2024. Mowa tu nie tylko o dalszym utrzymaniu Platformy e-Zamówienia, ale przede wszystkim o pełnym wdrożeniu elektronicznego protokołu w Krajowej Izbie Odwoławczej. Podejmowane będą również działania zmierzające do umożliwienia zdalnego uczestnictwa w rozprawach przed KIO. Wiemy, że ten pomysł spotyka się z dużym zainteresowaniem wszystkich stron postępowań. Oznacza on szereg oszczędności, przy jednoczesnym zapewnieniu udziału w rozprawach w takim samym wymiarze, jak w tradycyjnej formie.

Kontynuowany będzie przegląd Prawa zamówień publicznych. Dziękujemy za każdy zgłoszony dotychczas postulat. Wszystkie one posłużą jako punkt wyjścia do sformułowania wniosków dotyczących ustawy.

Jako Urząd od lat wspieramy i aktywnie włączamy się we wszelkie inicjatywy promujące metodykę BIM w budownictwie. Nie inaczej będzie w roku 2024. Poprzez publikacje i udział pracowników Urzędu w inicjatywach krajowych oraz europejskich, dalej będziemy podkreślać zalety narzędzi BIM i upowszechniać ich stosowanie wśród zamawiających.

W dalszym ciągu realizowane będą działania edukacyjne w postaci szkoleń, czy publikacji. Napawa nas radością powodzenie jakim cieszą się szkolenia organizowane przez Urząd i dokładać będziemy cały czas starań, by były one niezmiennie na najwyższym poziomie merytorycznym.

Powyższe projekty to tylko część z naszych działań, które wykonujemy każdego dnia. Nieustannie bacznie przyglądamy się temu wszystkiemu, co dotyczy rynku zamówień publicznych. Tam, gdzie okaże się to niezbędne, będziemy w razie potrzeby reagować na pojawiające się systemowe zagadnienia.

Przed nami niezwykle ciekawe 12 miesięcy. Życzymy Państwu, aby był to czas realizacji wszystkich planów i zamierzeń, nie tylko tych zawodowych, ale również osobistych.

Dziękujemy Państwu za udział w realizowane przez Urząd projekty w roku 2023. Państwa zaangażowanie, praktyczne spojrzenie, bezcenne doświadczenie i zdrowy rozsądek są dla nas inspiracją i źródłem wielu pomysłów. Wierzymy, że również przy kolejnych wyzwaniach będziemy mogli liczyć na Państwa aktywność i życzliwe podejście.

{"register":{"columns":[]}}