W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracyjne spotkanie nowej unijnej inicjatywy dot. BIM. W 2025 r. spotkanie w Polsce!

27.10.2023

Inauguracyjne spotkanie nowej unijnej inicjatywy dot. BIM. W 2025 r. spotkanie w Polsce!

Grupa urzędników publicznych krajów członkowskich UE ds. BIM – to nowa inicjatywa wspólnotowa, która została zainaugurowana w dniach 25-26 października w Madrycie. Spotkanie zorganizowało hiszpańskie Ministerstwo Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej (MITMA) w ramach hiszpańskiej Prezydencji w Radzie UE. Inicjatorzy Grupy zaproponowali, by trzecie spotkanie odbyło się wiosną 2025 r. w Polsce, w trakcie naszej Prezydencji w Radzie UE!

Czym zajmować będzie się grupa?

Ideą funkcjonowania grupy jest wymiana pomysłów i doświadczeń na temat rozwoju polityk publicznych na rzecz włączenia BIM. Uczestnicy prac chcą koncentrować się także na promowaniu i dalszym rozwoju BIM w Unii Europejskiej poprzez rozmaite inicjatywy publiczne, głównie w obszarze zamówień publicznych.

Spotkanie w Madrycie

W madryckim spotkaniu udział wzięło ponad 60 osób. Reprezentowały one m. in. 21 państw członkowskich, Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Grupę Zadaniową UE ds. BIM działającą w ramach Komisji Europejskiej. Polskę reprezentowała delegacja Urzędu Zamówień Publicznych – Hubert Nowak, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz dr Justyna Pożarowska, Radca Generalny.

Inauguracyjne spotkanie służyło przedstawieniu przez poszczególne kraje stanu zaawansowania wdrażania BIM oraz identyfikacji wspólnych wyzwań z tym związanych. Prezentowano strategie wdrażania BIM poszczególnych państw członkowskich, przybliżano mapy drogowe poszczególnych wdrożeń oraz dyskutowano nad wyzwaniami związanymi w szczególności z opracowaniem strategii i harmonogramów. Szukano również sposobu na monitorowanie skuteczności wpływu działań państw członkowskich w zakresie wdrażania BIM. Państwa członkowskie dzieliły się swoimi doświadczeniami w zakresie wdrażania BIM. Dyskusje koncentrowały się również wokół ram prawnych pozwalających na swobodne korzystanie z narzędzi BIM, a także wokół wpływu BIM na sektor małych i średnich przedsiębiorstw. 

Polscy przedstawiciele zaprezentowali założenia opracowanego przez Grupę Roboczą ds. BIM działającą przy Ministrze Rozwoju i Technologii (której UZP jest aktywnym Członkiem) - projektu "Strategii wdrożenia BIM w Polsce". Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem przyjęli podejmowane w Polsce działania, w tym inicjatywy podejmowane przez UZP począwszy od 2015 r. 

Dlaczego BIM?

BIM uznawany jest za jedno z głównych innowacyjnych podejść w branży budowlanej od etapu przygotowania i projektowania inwestycji, poprzez jej wykonanie aż do eksploatacji. Jego zastosowanie w zamówieniach publicznych ma na celu zwiększenie efektywności wydatków na każdym z przywołanych etapów oraz cyfryzację sektora budowlanego, co jest zgodne z programem Komisji Europejskiej dotyczącym transformacji cyfrowej i zielonej. Ponadto w przyszłości umożliwi wykorzystanie efektu synergii zalet BIM na poszczególnych etapach realizacji inwestycji i dostępności oraz przetwarzania danych. 

Spotkanie w Polsce!

Spotkania grupy urzędników publicznych UE ds. BM będą kontynuowane. W przyszłym roku członków grupy gościć będą Niemcy, a w I połowie 2025 r., w trakcie polskiej Prezydencji w Radzie UE, III-cie spotkanie odbędzie się w naszym kraju! 

Bardzo cieszymy się z faktu, że spotkanie tak szerokiego grona decydentów w zakresie BIM odbędzie się w Polsce. Grupa, która zainaugurowała prace w Madrycie pozwala na swobodną wymianę doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących wdrażania BIM w różnych krajach. Jako Urząd widzimy duży potencjał w metodyce BIM i jej wpływie na efektywność inwestycji budowlanych. Przez szereg lat aktywnie włączamy się w aktywności promujące BIM w Polsce. Uczestniczymy w konferencjach i dyskusjach. Bierzemy udział w przygotowaniu opracowań, takich jak BIM Standard PL. Sami również przygotowujemy materiały edukacyjne, jak np. zeszłoroczny materiał „BIM – innowacyjne podejście do zamówień publicznych w sektorze budowlanym” czy tegoroczna publikacja "Bim dla sektora publicznego - zagadnienia związane z wymaganiami informacyjnymi zamawiającego". Te działania będą kontynuowane. – podkreślił Hubert Nowak, Prezes UZP.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}