Konferencja Rynków Hurtowych
15.06.2026
W dniach 15-16 czerwca odbyła się Konferencja Rynków Hurtowych zorganizowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego S.A.
Wydarzenie poświęcone było wymianie doświadczeń oraz wypracowaniu rekomendacji w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa żywnościowego w kontekście ochrony infrastruktury żywnościowej i roli rynków hurtowych w sytuacjach kryzysowych, a także opracowaniu wspólnego standardu local content w branży rolno-spożywczej, jak i rekomendacjom i zaleceniom polityki zakupowej państwa. Kolejnego dnia odbyły się warsztaty rynków hurtowych, podczas których omówione zostały podejmowane wspólnie przedsięwzięcia, w tym wspólne inicjatywy rynków hurtowych w zakresie energetyki.
W wydarzeniu udział wziął p. Przemysław Grosfeld, Wiceprezes UZP. W swojej prezentacji przedstawił założenia nowej Polityki Zakupowej Państwa na lata 2026–2029, wskazując zamówienia publiczne jako narzędzie wspierania konkurencyjności polskiej gospodarki, odporności państwa oraz profesjonalizacji rynku zamówień publicznych. Omówił możliwości legalnego wspierania krajowych producentów i tzw. local content, zwłaszcza w sektorze rolno-spożywczym, poprzez wykorzystanie kryteriów jakościowych, środowiskowych i krótkich łańcuchów dostaw zamiast wyłącznego kierowania się ceną. Podkreślił również znaczenie dialogu z rynkiem, zwiększania udziału sektora MŚP w zamówieniach publicznych oraz edukacji uczestników rynku jako warunków skutecznej realizacji celów polityki zakupowej państwa.