W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasada RP w Budapeszcie włącza się w tegoroczne, wspólne upamiętnienie 78. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

19.04.2021

Ambasaror RP na Węgrzech Jerzy Snopek

19 kwietnia 2021 r. mija 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego żydowskiego powstania zbrojnego podczas II wojny światowej i pierwszego miejskiego powstania w okupowanej Europie. Latem 1942 r. Niemcy rozpoczęli tzw. Wielką Akcję Deportacyjną Getta, ogłoszoną w 1940 r. Prawie 300 000 Żydów zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince. 19 kwietnia 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta w celu dokonania jego ostatecznej likwidacji. Napotkali opór kilkuset słabo uzbrojonych powstańców, którzy w ciągu kolejnego miesiąca walczyli na gruzach systematycznie niszczonego getta.

Od prawie dekady setki wolontariuszy w Warszawie i innych miastach rozdają żonkile z żółtego papieru, aby podnieść świadomość o Powstaniu i jego znaczeniu.

Żonkile są symbolem pamięci o Powstaniu. Dlaczego? Wiążą się z postacią Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, która wraz z Żydowskim Związkiem Wojskowym inscenizowała Powstanie. Edelman był jednym z nielicznych, którzy przeżyli. Po zakończeniu wojny co roku w rocznicę wybuchu Powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. Nawiązaniem do tego gestu są papierowe żonkile, które ludzie noszą 19 kwietnia. Edelman, który pozostał w Polsce po wojnie, zmarł w 2009 roku. Dziś, nosząc żonkila, pokazujemy, że wszyscy jesteśmy zjednoczeni w pamięci tych, którzy zginęli w walce o godność.

 

Na zdjęciu Pan Jerzy Snopek Ambasador RP na Węgrzech

Foto: Jan Woźnica

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}