W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Jerzy Snopek

Jerzy Snopek

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Węgrzech

Jerzy Snopek jest historykiem literatury i kultury, profesorem oraz doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W latach 1995-2006, przez trzy kadencje, pełnił funkcję dyrektora naukowego w IBL PAN, gdzie założył Zespół Europeistyki Literackiej. W latach 1985-1990 wykładał literaturę polską na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Współpracował z Zespołem Badań nad Kulturą Europy Środkowo-Wschodniej  oraz uczestniczył w projektach badawczych mających prowadzić do utworzenia studiów literaturoznawczych na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (CEU). W latach 1991-1997 pełnił funkcję sekretarza Węgierskiego Instytutu Kultury. W roku akademickim 1997-1998 był profesorem wizytującym na Katolickim Uniwersytecie im. Pétera Pázmanya w Budapeszcie. W 2000 roku był współzałożycielem, a potem przez wiele lat wiceprezesem Zarządu Fundacji „Akademia Humanistyczna". Od 2014 r. pełnił w niej funkcję dyrektora Rady Programowej. Należy do kilkuosobowego grona założycieli Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Nieprzerwanie przez dziesięć lat był jej profesorem oraz dziekanem, a w ostatnim okresie – prorektorem. Od 2002 r. pracował w Fundacji na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim.

Autor licznych publikacji książkowych z zakresu kultury polskiej i węgierskiej różnych epok. Ogłosił około 400 rozpraw, artykułów, esejów i recenzji. Na Węgrzech wydał m.in. tom polskich podań i legend „Śpiący rycerze”. Przetłumaczył ponad 20 tomów poezji i prozy węgierskiej oraz Konstytucję Węgier.

Jest laureatem nagrody „Literatury na Świecie" za najlepszy przekład poetycki roku, a także Nagrody Naukowej im. Aleksandra Brucknera, najbardziej prestiżowej nagrody PAN w dziedzinie nauk humanistycznych. Książka Jerzego Snopka „Węgry. Zarys dziejów i kultury” uzyskała nominację do Nagrody im. Hugona Steinhausa. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej oraz Złotym Krzyżem Prezydenta Republiki Węgierskiej.

28 października 2016 Jerzy Snopek odebrał z rąk Ministra Spraw Zagranicznych RP Witolda Waszczykowskiego podpisaną przez Prezydenta RP nominację na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej na Węgrzech.