W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Listopad 2023 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

07.12.2023

Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń w Ambasadzie RP w Budapeszcie w listopadzie 2023 roku.

Listopad 2023 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

1 listopada ambasador Sebastian Kęciek, attaché obrony płk Sławomir Mnitowski i I sekretarz Marcin Bobiński wzięli udział w tradycyjnej mszy celebrowanej na polskiej kwaterze budapeszteńskiego Nowego Cmentarza Komunalnego (Új köztemető). W imieniu placówki złożyli wiązankę kwiatów oraz – przy dużej pomocy polskich dzieci – zapalili znicze na grobach zmarłych przed 1945 rokiem 106 Polaków spoczywających w tym miejscu.

7 listopada ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w uroczystości wręczenia nagrody Ludovika Prize, którą Senat Uniwersytetu Służby Publicznej w Budapeszcie przyznał historykowi mediewiście, dziekanowi Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorowi Stanisławowi Andrzejowi Sroce. Nagroda ta jest przyznawana naukowcom, których działalność służy sprawie Europy Środkowej, w tym Węgier. Po uroczystości odbyła się również debata panelowa na temat przeszłości i teraźniejszości polsko-węgierskich relacji historycznych oraz przyszłości współpracy wyszehradzkiej.

10 listopada ambasador Sebastian Kęciek otworzył w Budapeszcie II Galę Felczaka – wydarzenie zorganizowane przez węgierską rządową Fundację Wacława Felczaka (Wacław Felczak Alapítvány), która na Węgrzech ma za zadanie pielęgnować i pogłębiać przyjaźń i współpracę polsko-węgierską (odpowiednikiem Fundacji w Polsce jest rządowy Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka). Gala zgromadziła liczne grono naukowców, artystów, a także przedstawicieli Polonii i organizacji pozarządowych wspierających współpracę polsko-węgierską.

10 listopada kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa na zaproszenie konsula honorowego RP w Segedynie Karola Biernackiego wzięła udział w obchodach Święta Niepodległości w tym mieście. Uczestniczyła m.in. w uroczystej mszy pod przewodnictwem biskupa László Kiss-Rigó, a także koncercie fortepianowym. W uroczystościach wziął także udział János Latorcai, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Krajowego, przewodniczący parlamentarnej Grupy Przyjaźni Węgiersko-Polskiej.

10 listopada ambasador Sebastian Kęciek otworzył galę organizacji Ruch Trzech Królewiczów i Trzech Królewien, w trakcie której została przyznana nagroda „Family-Friendly Company of the Year”.

11 listopada ambasador Sebastian Kęciek oraz attaché obrony płk Sławomir Mnitowski wzięli udział w uroczystości upamiętniającej podpisanie rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku, który zakończył I wojnę światową. Uroczystość zorganizowano na międzynarodowym cmentarzu wojskowym w Solymár pod Budapesztem, gdzie spoczywają także polscy żołnierze. Przedstawiciele placówek dyplomatycznych upamiętnili wszystkich poległych w dwóch wojnach światowych.

11 listopada ambasador Sebastian Kęciek złożył kwiaty pod tablicą oraz popiersiem jednego z ojców niepodległości - Józefa Piłsudskiego, znajdującymi się na Apor Vilmos tér i przy Csörsz utca w XII dzielnicy Budapesztu. Ambasador wziął także udział w uroczystościach zorganizowanych przez uczniów Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej na Węgrzech, którzy z okazji Narodowego Święta Niepodległości stworzyli piękną biało-czerwoną flagę.

11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa odebrała w Budapeszcie okolicznościowy dyplom przyznany przez sekretarza stanu w Kancelarii Premiera odpowiedzialnego za politykę narodową Jánosa Árpáda Potápiego i prezesa Narodowego Komitetu Pamięci Beniowskiego Györgya G. Németha za wybitna pracę w dyplomacji na rzecz stosunków polsko-węgierskich. W uroczystości wzięli udział ambasador Sebastian Kęciek, polscy dyplomaci, szefowa gabinetu sekretarza stanu Gabriella Debreceni-Tóth oraz członkowie Narodowego Komitetu Pamięci Beniowskiego.

12 listopada konsul RP Andrzej Kalinowski wręczył nagrody laureatom XVII Festiwalu Muzyki Polskiej w Győr, organizowanego przez tamtejszy Samorząd Narodowości Polskiej i Szkołę Artystyczną Stopnia Podstawowego im. Ferenca Liszta w Győr przy pomocy Urzędu Miasta Győr.

14 listopada w wypełnionej do ostatniego miejsca sali koncertowej Budapest Music Center zagrał polski folkowy zespół Vołosi. Koncert został zorganizowany w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości przy współpracy Ambasady RP w Budapeszcie, Instytutu Polskiego oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Na widowni zasiadła Polonia i Polacy mieszkających na Węgrzech, korpus dyplomatyczny oraz współpracownicy i przyjaciele, którzy w swojej codziennej pracy i działalności pomagają umacniać relacje polsko-węgierskie.

15 listopada ambasador Kęciek Sebastian wziął udział w wideokonferencji na temat Inicjatywy Trójmorza zorganizowanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

16 listopada chargé d'affaires a.i. Katarzyna Ratajczak-Sowa i konsul RP Andrzej Kalinowski wzięli udział w uroczystości z okazji 25-lecia powstania Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie.

19 listopada pod patronatem pani ambasadorowej Izabeli Kęciek Ambasada RP w Budapeszcie w ramach dorocznej kwesty charytatywnej organizowanej przez dyplomatów w Budapeszcie zaprezentowała stoisko narodowe, na którym kupić można było polskie kosmetyki, słodycze i biżuterię. Kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa zorganizowała i poprowadziła stoisko, gdzie do kupienia była odzież i zabawki podarowane przez akredytowanych w Budapeszcie dyplomatów.

19 listopada ambasador Sebastian Kęciek wraz z córką obecny był podczas koncertu galowego XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Györgya Ferenczyego, zorganizowanego w znacznej części ze środków Ambasady RP w Budapeszcie. Inicjatorką festiwali i konkursów chopinowskich dla dzieci i młodzieży na Węgrzech jest pani Izabela Darska Havasiné –pianistka, pedagog muzyki i uznana propagatorka polskiej kultury muzycznej, przewodnicząca fundacji imienia Gyorgya Ferenczego, który był jednym z najlepszych wykonawców muzyki polskiego kompozytora na Węgrzech.

23 listopada odbyła się pod patronatem ambasadora RP w Budapeszcie 24. edycja międzynarodowej konferencji poświęconej spedycji, logistyce i transportowi na Węgrzech oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Freight Forwarding 2023 (Szállítmányozás 2023). Polska była gościem honorowym konferencji. Ambasador Sebastian Kęciek wygłosił przemówienie otwierające, a kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa poprowadziła panel dyskusyjny z udziałem polskich firm.

23 listopada zainaugurowano węgierską edycję „Przystanku Historia” – popularyzującego polską historię cyklu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej. Ambasador Sebastian Kęciek i delegacja IPN z jego prezesem Karolem Nawrockim uroczyście rozpoczęli kolejną zagraniczną edycję cieszącego się uznaniem cyklu w Ambasadzie RP w Budapeszcie. Od teraz w ramach regularnych wizyt pracowników IPN na Węgrzech odbywać się będą wykłady, prezentacje wystaw i publikacji IPN, realizowane będą działania edukacyjne skierowane zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Pierwszym punktem węgierskiego programu „Przystanku Historia” była  debata na Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej (NKE) w Budapeszcie „Polityka historyczna państw byłego bloku wschodniego na przykładzie Polski i Węgier” z udziałem ambasadora Kęcieka, prezesa Nawrockiego oraz przewodniczącej węgierskiego odpowiednika IPN – Komitetu Pamięci Narodowej (NEB) Réki Földvaryné Kiss.

25 listopada ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w koncercie w bazylice św. Stefana w Budapeszcie. Było to wydarzenie kończące projekt LeMa suli, którego celem było zapoznanie młodzieży węgierskiej ze światem polskich kolęd i polskich tradycji bożonarodzeniowych. W ramach projektu uczniowie węgierskich szkół dokonali nagrania polskich kolęd w wersji polskiej i węgierskiej, a ich prezentacja na żywo odbyła się właśnie w bazylice. W konkursie wzięło udział 196 uczestników z 13 szkół z całego kraju.

26 listopada ambasador Sebastian Kęciek oraz kierownik Wydziału Polityczno- Ekonomicznego ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa gościli na koncercie z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski w Veszprém, tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury.

26 listopada kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa wzięła udział w wernisażu wystawy i wykładzie na temat Wacława Felczaka, zorganizowanego w Domu Polskim im. Jana Pawła II w ramach cyklu „Przystanek Historia” w Budapeszcie.

27 listopada wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki, w towarzystwie ambasadora Sebastiana Kęcieka, wziął udział w spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej, Austrii oraz Niemiec w Segedynie. Tematem rozmów była nielegalna migracja i jej wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne oraz reżim graniczny w regionie.

30 listopada wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski i ambasador Sebastian Kęciek wzięli udział w międzynarodowej konferencji nt. praw dzieci „Childrens’ Rights Days”, zorganizowanej w Budapeszcie przez Instytut Prawa Porównawczego im. Ferenca Mádla i Węgierskie Stowarzyszenie Prawa Porównawczego. Odbyła się ona z okazji 45. rocznicy zainicjowania przez Polskę Konwencji ONZ o prawach dziecka (UNCRC).

 

{"register":{"columns":[]}}