W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Luty 2024 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

07.03.2024

Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń w Ambasadzie RP w Budapeszcie w lutym 2024 roku.

Luty 2024 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

8 lutego ambasador Sebastian Kęciek na zaproszenie ambasador Norwegii na Węgrzech Trine Skymoen wziął udział w lunchu roboczym z Judit Vargą, ówczesną przewodniczącą komisji ds. Unii Europejskiej  w węgierskim parlamencie. Była to także okazja do promocji polskich zwyczajów poprzez poczęstowanie uczestników spotkania polskimi pączkami z okazji obchodzonego tego dnia Tłustego Czwartku.

 

9 lutego kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Budapeszcie Katarzyna Ratajczak-Sowa odwiedziła polskich wystawców biorących udział w Międzynarodowych Targach Rybołówstwa, Łowiectwa i Broni (FeHoVa) w Budapeszcie. Na targach funkcjonowało polskie stoisko o powierzchni 80 m2, przygotowane przez budapeszteńskie biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, przy wsparciu Ambasady RP w Budapeszcie, a swoje produkty siedmiu marek prezentowało sześć firm z Polski.

 

14 lutego  ambasador Sebastian Kęciek oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki i przedstawiciele innych polskich instytucji wzięli udział w międzynarodowej konferencji zorganizowanej w ramach obchodów 10. rocznicy powołania Komisji Pamięci Narodowej w Budapeszcie.

 

14 lutego kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa odwiedziła instytucję charytatywną Centrum Przyjaźni im. Karola Wojtyły w Kecskemét (miasto partnerskie Wadowic), która wspiera najbardziej potrzebujących w regionie. Kierownik Ratajczak-Sowa spotkała się z władzami miast Kecskemét i burmistrzem miasta Lajosmizse Andrásem Baskym, złożyła kwiaty przy pomniku Jana Pawła II w Kecskemét oraz przy pomniku siedmiu polskich lotników poległych w czasie II wojny światowej pod Lajosmizse (pomnik odsłonięto w 2016 r.), którzy spoczywają na wojskowym cmentarzu w Solymár. Polscy lotnicy przewozili zaopatrzenie dla powstańców warszawskich samolotem Królewskich Sił Powietrznych (Royal Air Force; RAF), który został zestrzelony nad Węgrami 26 sierpnia 1944 roku.

 

15 lutego ambasador Sebastian Kęciek przyjął przedstawicieli polskich firm działających na Węgrzech. Podczas roboczego brunchu omówiono możliwości wsparcia polskiego biznesu na Węgrzech i potencjalnych form współpracy.

 

15 lutego na zaproszenie ambasadora Sebastiana Kęcieka w Ambasadzie RP w Budapeszcie spotkali się przedstawiciele kultury i nauki, zasłużeni dla rozwijania relacji polsko-węgierskich. Celem obiadu roboczego było omówienie wyzwań i możliwości w zakresie promocji polskiej kultury i historii na Węgrzech.

 

21 lutego w ramach upamiętnienia drugiej rocznicy rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę Ambasada RP w Budapeszcie, Ambasada Ukrainy w Budapeszcie oraz Instytut Polski w Budapeszcie zorganizowały pokaz filmu „Kultura kontra wojna” w reżyserii Kadima Tarasowa. Film ten jest zapisem prawdziwych historii ukraińskich artystów, którzy walczą na wojnie, a jednocześnie wykorzystują swoje talenty do dokumentowania działań wojennych. Wydarzenie w siedzibie Instytutu Polskiego w Budapeszcie otworzyli polska chargé d’affaires a.i. Katarzyna Ratajczak-Sowa i ukraiński chargé d'affaires a.i. István Balog. Wydarzeniu towarzyszy prezentacja w przestrzeni Instytutu Polskiego dwóch wystaw. Pierwsza – pokazywana już w IP jesienią 2022 roku – to „Mamo, nie chcę wojny”. To polsko-ukraiński projekt archiwalny, prezentujący przejmujące dziecięce świadectwa wojny – historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie na Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I See War. Druga ekspozycja to wystawa zdjęć z Ukrainy autorstwa Tomasza Jędrychowa – dziennikarza Telewizji Polskiej, korespondenta na Ukrainie. Fotografie wykonane między lutym a grudniem 2022 roku pokazują tragiczne skutki rosyjskiej agresji, ale także to, jak Ukraińcy radzą sobie w czasie wojny.

 

23 lutego chargé d’affaires a.i. Katarzyna Ratajczak-Sowa odwiedziła polskich wystawców biorących udział w Międzynarodowych Targach Caravan Salon, połączonych z wystawą Boat Show i Tourism w Budapeszcie. Na targach funkcjonowało polskie stoisko o powierzchni 120 m2, przygotowane przez budapeszteńskie biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, przy wsparciu Ambasady RP w Budapeszcie, a swoje produkty prezentowało 10 firm z Polski.

 

24 lutego chargé d’affaires a.i. Katarzyna Ratajczak-Sowa wzięła udział w otwarciu wystawy fotograficznej „Zniszczenie, okupacja, ludobójstwo – dwa lata krwawej wojny Rosji z niezłomną Ukrainą”. Wydarzenie, które odbyło się w Parku Ratuszowym (Városháza park) w Budapeszcie, zorganizowały miasto Budapeszt, Ambasada Ukrainy w Budapeszcie i samorząd mniejszości ukraińskiej w węgierskiej stolicy. W wydarzeniu wzięła udział większość ambasadorów państw unijnych akredytowanych w Budapeszcie.

 

26 lutego ambasador Sebastian Kęciek wraz z innymi członkami korpusu dyplomatycznego obserwował w gmachu węgierskiego parlamentu posiedzenie, podczas którego Węgry ratyfikowały akcesji Szwecji do NATO, przyjęto dymisję prezydent Katalin Novák i wybrano na jej miejsce Tamása Sulyoka.

{"register":{"columns":[]}}