W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Maj 2023 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

05.06.2023

Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń w Ambasadzie RP w Budapeszcie w maju 2023 roku.

Maj 2023 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

6 maja w Szolnoku konsul RP Andrzej Kalinowski i attaché obrony płk Sławomir Mnitowski wzięli udział w promocji węgierskiego wydania „Raportu z Auschwitz” rotmistrza Witolda Pileckiego, zorganizowanej w ramach obchodów Dnia Europy.

 

8 maja ambasador Sebastian Kęciek wraz z ambasadorami akredytowanymi na Węgrzech wziął udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Narodowy Uniwersytet Służby Publicznej (NKE) w ramach Dnia Europy. W konferencji „When The Future Began” dotyczącej historii i przyszłości Unii Europejskiej wzięli udział m.in. minister rozwoju regionalnego Navracsics Tibor, minister sprawiedliwości Judit Varga i były minister spraw zagranicznych János Martonyi.

 

10 maja w ambasadzie odbyło się tradycyjne przyjęcie narodowe z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. – Konstytucja stała się symbolem wielkich osiągnięć politycznych, z których dziedzictwa czerpały kolejne pokolenia Polaków i Litwinów złączonych w jednym państwie. Uchwalona w czasie wielkiej zawieruchy w Polsce, w przededniu rozbiorów, dała nam poczucie, że jesteśmy wolni i że umiemy o tę wolność walczyć na każdym polu – powiedział ambasador Sebastian Kęciek przemawiając w czasie przyjęcia. Jako przedstawiciel Węgier głos zabrał minister rozwoju regionalnego Tibor Navracsics . Zgromadzeni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, Polonii oraz administracji węgierskiej, mieli okazję wysłuchać koncertu na fortepian i skrzypce w wykonaniu Irminy Trynkos i Tomasza Lisa, a także spróbować polskich specjałów m.in. cydru i szarlotki z polskich jabłek – jednego z naszych najpopularniejszych towarów eksportowych.

 

11 maja spektaklem rzeszowskiego Taetru im. Wandy Siemaszkowej „Mistrz i Małgorzata” rozpoczął się cykl wydarzeń  Olimpiady Teatralnej w Debreczynie. W imieniu ambasadora Sebastiana Kęcieka słowo powitalne do uczestników skierował I sekretarz Marcin Bobiński z Wydziału Polityczno-Ekonomicznego.

 

12 maja ambasador Sebastian Kęciek, w towarzystwie attachéobrony płk. Sławomira Mnitowskiego, spotkał się z szefem Sztabu Generalnego Wojska Węgierskiego gen. Gáborem Böröndim.

 

15 maja kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa spotkała się w ambasadzie z uczniami Szkoły Podstawowej z Hecznarowic, którzy gościli na Węgrzech w ramach programu Power FRSRS - poznawania parków narodowych w Polsce i na Węgrzech oraz walorów kulturalnych obu krajów. Program realizowany jest przez uczniów z Herczanowic oraz Gimnazjum im. Zygmunta Móricza w Kisújszállás.

 

18 maja, w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, na zaproszenie Centrum Przyjaźni im. Karola Wojtyły w Kecskemét, konsul RP Andrzej Kalinowski złożył wieniec pod pomnikiem Jana Pawła II oraz był gościem honorowym uroczystości odsłonięcia Kolumny Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w tym mieście.

 

18 maja attaché obrony płk Sławomir Mnitowski wziął udział w uroczystości odznaczenia Tomasza Jaskólskiego, zastępcy dyrektora Muzeum Lotnictwa Węgierskiego RepTár w Szolnoku medalem za działalność wspierającą obronność Węgier.

 

19 maja ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w meczu towarzyskim pomiędzy korpusem dyplomatycznym akredytowanym na Węgrzech a przedstawicielami węgierskich instytucji publicznych. Mecz zakończył się wynikiem 7:4 dla dyplomatów, jeden z goli zdobył ambasador.

 

20 maja ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z przebywającym w Budapeszcie posłem Tomaszem Zielińskim, wiceprzewodniczącym Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej.

 

21 maja, z okazji obchodów 100. urodzin Wisławy Szymborskiej Polsko-Węgierska Agencja Kulturalna KéM Csoport pod patronatem Ambasady RP w Budapeszcie oraz Fundacji im. Wisławy Szymborskiej zorganizowała festiwal artystyczno-edukacyjny promujący twórczość polskiej noblistki. Wystawa, warsztaty, a także program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum Artystycznego im. Ágnes Nemes Nagy w Budapeszcie i Szkoły Polskiej im. Sándora Petőfiego przy Ambasadzie RP w Budapeszcie były świetną okazją do zapoznania się z sylwetką i twórczością znanej na całym świecie polskiej poetki. W otwarciu wystawy o Wisławie Szymborskiej i konkursie recytatorskim wzięła udział kierownik Wydziału Polityczno–Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa. Młodzi artyści otrzymali nagrody książkowe polskich noblistów oraz historii Polski, a także wyjątkową, zaprojektowaną specjalnie na tę okazję, kolorowankę z portretem Wisławy Szymborskiej, ufundowaną przez ambasadę.

 

22 maja w Ewangelicko-Reformowanej Szkole Podstawowej w Balatonfőkajár kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa przeprowadziła dwie lekcje interaktywne dla dzieci i młodzieży w ramach promocji znanych postaci polskiego świata kultury i nauki.Tematem lekcji przeprowadzonej w klasach 7-8 było przybliżenie postaciÉ Mikołaja Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, rotmistrza Witolda Pileckiego, polskich noblistek w dziedzinie literatury – Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk, papieża Jana Pawła II, prymasa Stefana Wyszyńskiego i  Janusza Korczaka oraz zabytków UNESCO w Polsce i polskich parków narodowych.W czasie lekcji młodzież recytowała wiersze Szymborskiej, wszyscy wykonawcy otrzymali wyjątkową, zaprojektowaną specjalnie na tę okazję, kolorowankę z portretem Wisławy Szymborskiej, ufundowaną przez ambasadę.Pod koniec lekcji odbył się quiz wiedzy o Polsce, którego zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, puzzle i gry o Polsce i historii Polski ufundowane przez ambasadę.

 

22 maja kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa spotkała się z Gergelyem Szabó, wójtem miejscowości Küngös (komitat Veszprém), miejsca kultu św. Kingi oraz przewodniczącym Stowarzyszenia św. Kingi Zoltánem Takácsem, którzy poinformowali ją o współpracy z partnerską organizacją - Stowarzyszeniem św. Kingi w Starym Sączu. Podczas spotkania omawiano możliwość wsparcia ambasady dla inicjatyw gminy w zakresie dalszego rozpowszechniania kultu św. Kingi w Küngös, gdzie znajduje się jedyny na Węgrzech kościół poświęcony polsko-węgierskiej świętej.

 

25 maja zakończył się pierwszy projekt zrealizowany w ramach tegorocznej edycji konkursu na wspólne polsko-węgierskie inicjatywy dla dzieci i młodzieży. Na podstawie porozumienia między polskim i węgierskim MSZ od 10 lat corocznie realizowanych jest nawet kilkanaście takich projektów. Dzięki dotacji uzyskanej od Ambasady RP w Budapeszcie młodzież ze Szkoły Rzemiosł Artystycznych im. Sándora Frigyesa w Dunaújváros mogła zwiedzić Zakopane i Kraków oraz zacieśnić partnerskie więzi z Zespołem Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem. Owocem współpracy między szkołami był też wspólny polsko-węgierski koncert.

 

25 maja delegacja ambasady (ambasador Sebastian Kęciek, kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa, III sekretarz Aleksandra Borek) wzięła udział w jubileuszu 30-lecia święceń kapłańskich ks. Krzysztofa Grzelaka SChr, od wielu lat proboszcza Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech. Ambasador Sebastian Kęciek podziękował proboszczowi za służbę na rzecz Polonii i Polaków mieszkających na Węgrzech.

 

26 maja ambasador Sebastian Kęciek i kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa wzięli udział w śniadaniu biznesowym zorganizowanym przez Polsko-Węgierską Izbę Handlową w Budapeszcie. Ambasador podkreślił, że współpraca polskich i węgierskich firm ma dużą rolę w budowaniu relacji dwustronnych.

 

31 maja w ambasadzie zorganizowaliśmy Dni Polskiego Morza. Wydarzenie mające na celu promocję polskich portów na Węgrzech zostało zorganizowane przez ambasadę we współpracy z Krajową Izbą Gospodarki Morskiej. Ambasador Sebastian Kęciek przywitał przedstawicieli węgierskiego Ministerstwa Transportu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu, Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji, Polsko-Węgierskiej Izby Gospodarczej, mediów oraz węgierskich firm logistycznych i spedycyjnych. W trakcie wydarzenia zostały zaprezentowane możliwości transportowe i przeładunkowe m.in. Portu Gdynia, Portu Szczecin-Świnoujście czy Baltic Hub – największego i jedynego głębokowodnego terminala kontenerowego w Polsce i na Morzu Bałtyckim.

 

31 maja ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z sekretarzem stanu ds. pomocy prześladowanym chrześcijanom Tristanem Azbejem w celu omówienia programów rozwojowych i zaangażowania Polski i Węgier w programy pomocowe.

{"register":{"columns":[]}}