W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Budapeszcie

11.11.2022

Przyjęcie narodowe połączone z koncertem jazzowym, składanie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w ambasadzie - tak w Budapeszcie świętowaliśmy w 2022 roku Narodowe Święto Niepodległości.

Ambasador RP na Węgrzech Sebastian Kęciek (9 listopada 2022)

Tegoroczne przyjęcie z okazji Narodowego Święta Niepodległości połączyliśmy z wydarzeniem kulturalnym – koncertem „Ballady i romanse” inspirowanym debiutanckim tomem największego polskiego poety Adama Mickiewicza, z muzyką znakomitych polskich artystów młodego pokolenia. Udało się to dzięki współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Instytutem Polskim w Budapeszcie. Razem z nami wzięli w tym wydarzeniu udział liczni przedstawiciele węgierskiej administracji samorządowej i państwowej z minister sprawiedliwości Judit Vargą na czele, reprezentanci korpusu dyplomatycznego, Polonii i inni zaproszeni goście. Wydarzenie - zorganizowane 9 listopada 2022 roku w sali koncertowej Budapest Music Center - wspomogli partner strategiczny przyjęcia, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz firma PW Krystian.

11 listopada 2022 roku, przed południem ambasador Sebastian Kęciek złożył wieniec przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Budapeszcie, stojącym od 2018 roku w XII dzielnicy, w parku przy Csörsz utca.  W uroczystości wzięli także udział: konsul RP w Budapeszcie Andrzej Kalinowski, attaché obrony płk Sławomir Mnitowski, rzecznik narodowości polskiej w Zgromadzeniu Krajowym Węgier Ewa Słaba Rónayné, burmistrz XII dzielnica Zoltán Pokorni, przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Maria Felföldi, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztof Grzelak SChr.

Wieczorem tego samego dnia do siedziby ambasady zaprosiliśmy miejscową Polonię i Polaków na wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych. Była to też okazja do spotkania i rozmowy z ambasadorem Sebastianem Kęciekiem i konsulem Andrzejem Kalinowskim.

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}