W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odznaczeni za pracę dla Polonii i Polski

09.06.2021

W dniu 8 czerwca 2021 roku Ambasador RP w Budapeszcie profesor Jerzy Snopek wręczył odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę naszym rodakom i przyjaciołom za pracę na rzecz węgierskiej Polonii oraz promocję Polski, polskiej historii, kultury i tradycji oraz związków polsko - węgierskich.

Odznaczeni za pracę dla Polonii i Polski

Krzyżami Kawalerskimi Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali:

Pani Katarzyna Mirosława Balogh od ponad 20 lat jest aktywna w środowisku polskim i polonijnym na Węgrzech. Z sukcesami działa w Samorządzie Narodowości Polskiej XVIII dzielnicy Budapesztu, od trzech kadencji jest radną Samorządu Stołecznego Narodowości Polskiej - obecnie jego przewodniczącą. Od lat przyczynia się do integrowania i aktywizowania środowiska polskiego i polonijnego, promocji Polski na Węgrzech oraz rozwoju polsko – węgierskiej współpracy dwustronnej, XVIII dzielnicy Budapesztu z powiatem i miastem  Dąbrowa Tarnowska.

Od października 2000 r. prowadzi Polonijny Zespół Folklorystyczny POLONEZ – jedyny tego rodzaju zespół na Węgrzech, który dzięki jej osobistemu zaangażowaniu i pracy bierze udział w imprezach polonijnych i międzynarodowych, nie tylko na Węgrzech i w Polsce, ale również w innych krajach reprezentując węgierską Polonię i promując Polskę oraz polską kulturę i tradycję.

Pani Erika Szakács, dyrektor Szkoły Muzycznej im. F. Liszta w Győr od ponad dwóch dekad współpracuje ze środowiskiem polskim i polonijnym w Győr: Polskim Stowarzyszeniem Kulturalnym im. Jana Sobieskiego oraz miejscowym Samorządem Narodowości Polskiej.

Dzięki swej inwencji, zaangażowaniu i pracowitości, we współpracy z lokalną Polonią, zapoczątkowała dla dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół muzycznych festiwal muzyczny poświęcony polskiej muzyce klasycznej i konkurs dla początkujących młodych muzyków. Festiwal odbywa się w okresie obchodów Święta Niepodległości 11 listopada, co dodatkowo podkreśla obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. Festiwal rozwinął się do wydarzenia o zasięgu regionalnym i międzynarodowym, co znacząco wpływa na promocje polskiej muzyki klasycznej i promocji Polski. Dzięki Pani Szakács muzyka i kultura polska jest obecna w świadomości odbiorcy węgierskiego i co szczególnie ważne, wśród młodego pokolenia.

Pan Emil Bogumił Nagy jest wybitnym działaczem polonijnym młodego pokolenia, przy tym działaczem o jednym z najdłuższych staży. Aktywność w środowisku polskim/polonijnym rozpoczął jako ministrant przy Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie, następnie został jednym z pierwszych członków Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznych Legion Wysockiego na Węgrzech, w której aktywnie działa od roku 2000. Od roku 2010 jest prezesem Stowarzyszenia. Jednocześnie jest radnym Samorządu Narodowości Polskiej III dzielnicy Budapesztu.

Dzięki jego poświęceniu i pracowitości Legion Wysockiego aktywnie uczestniczy co roku w kilkudziesięciu – zarówno  lokalnych, jak i ogólnokrajowych - wydarzeniach o charakterze rocznicowym, historycznym i promocyjnym, w tym z udziałem władz regionalnych i państwowych. Obecność członków Stowarzyszenia w polskich mundurach z biało – czerwonym sztandarem jest najlepszą stałą promocją Polski i związków polsko – węgierskich dostrzeganą przez setki uczestników uroczystości, ale również odbiorców mediów społecznościowych. Stowarzyszenie stało się znaną marką zapraszaną do udziału w uroczystościach na terenie całych Węgier i za granicą.

Jako prezes Stowarzyszenia i aktywny uczestnik uroczystości osobiście przyczynia się od wielu lat do szerokiej promocji Polski na Węgrzech. Działalność kierowanego przez niego Stowarzyszenia jest jednym z nielicznych przykładów łączących środowisko polskie/polonijne na Węgrzech. Szczególnie podkreślić należy, że za swą działalność ww. nie pobiera wynagrodzenia w żadnej postaci a część działalności wykonuje w ramach prywatnego urlopu.

Pan Wawrzyniec Rak działacz polonijny o jednym z najdłuższych staży. Należy do tych rodaków z Győr, którzy współtworzyli lokalny Samorząd Narodowości Polskiej, w którym sprawował funkcję radnego. Przyczynił się też do powstania w Győr – Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Jana Sobieskiego oraz Chóru Kameralnego Akord. Na przestrzeni lat angażował się szczególnie w zachowanie śladów polskiej historii oraz miejsc spoczynku polskich żołnierzy i uchodźców cywilnych w mieście i województwie – nadal wspiera w tym zakresie działania Ambasady RP.

W środowisku polonijnym i polskim na Węgrzech szczególnie znany jako autor fraszek i krótkich form poetyckich. Jego dorobek literacki jest znaczącym wkładem do kulturalnej działalności Polonii na Węgrzech. Poprzez aktywność w Związku Literatów Polskich jego twórczość znana jest odbiorcom w Polsce. Na Węgrzech jest członkiem Forum Twórców Polonijnych, podobnie jest aktywnym członkiem i współpracownikiem Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema na Węgrzech i Stowarzyszenia Katolików Polskich p.w. Św. Wojciecha. Swoją postawą i działalnością przyczynia się od wielu lat do tworzenia pozytywnego wizerunku Polski na Węgrzech oraz integrowania i aktywizowania środowiska polonijnego. Należy do tych Polaków, dzięki którym trwa polskość w Győr.

Również Pan Jerzy Siuda należy do najstarszych stażem działaczy polonijnych na Węgrzech. Należał do tworzących w Győr Samorząd Narodowości Polskiej, którego przewodniczącym był przez dwie kadencje. Przyczynił się również do powstania w Győr – Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Jana Sobieskiego, w którym aktywnie działał.

Na przestrzeni lat angażował się w zachowanie śladów polskiej historii oraz miejsc spoczynku polskich żołnierzy i uchodźców cywilnych w mieście i województwie, wspierając przy tym działania Ambasady. Uczestniczył w działaniach upamiętniających polską historię i związki polsko – węgierskie. Był wśród organizatorów Dni Polskich w Győr, przedsięwzięć jednoczących lokalną Polonię oraz promujących polskie tradycje i kulturę. Współpracował przy tym zarówno z lokalnymi podmiotami węgierskimi, jak i z Ambasadą RP.

Jego działalność przyczyniła się do promocji Polski w lokalnym środowisku węgierskim. Należy do tych przedstawicieli społeczności polskiej, którym zawdzięczamy zachowania polskości w Győr.

Serdecznie gratulujemy!

 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}