W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie dwóch antywojennych wystaw w Instytucie Polskim

27.02.2023

W siedzibie Instytutu Polskiego w Budapeszcie do 14 marca 2023 roku oglądać można dwie antywojenne wystawy – „Teraz ’44” (Most ’44) i „Pocztówki z Ukrainy”.

Otwarcie wystaw "Teraz '44" i "Pocztówki z Ukrainy" w Instytucie Polskim w Budapeszcie (27 lutego 2023) - ambasador RP na Węgrzech Sebastian Kęciek

Obie oparte są na podobnym pomyśle – przedstawiają dwa te same miejsca w różnym czasie. Wystawa „Teraz ‘44” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego zestawia na jednym zdjęciu ujęcia powstańczej Warszawy i tych samych miejsc współcześnie. „Pocztówki z Ukrainy” prezentują z kolei miejsca w tym kraju, ważne dla ukraińskiej kultury i dziedzictwa narodowego, przed wojną i obecnie, zniszczone przez rosyjskich agresorów.

Uroczysty wernisaż obu wystaw miał miejsce 27 lutego 2023 roku z udziałem reprezentantów Polonii, korpusu dyplomatycznego i węgierskiej administracji. Gośćmi byli także przedstawiciele Ambasady Ukrainy w Budapeszcie z jej chargé d’affaires Istvánem Baloghiem.

Ambasador RP na Węgrzech Sebastian Kęciek mówił podczas otwarcia m.in.: „Pochodzimy z różnych krajów, mówimy różnymi językami. Pomimo różnic od roku jesteśmy jednak razem, by pokazać tragedię wojny. Jesteśmy razem. Solidarność dla wolności! Rozmiary tragedii, która dotknęła Ukrainę, są ogromne. Rosyjska agresja to nie jest tylko lokalny konflikt pomiędzy dwoma słowiańskimi narodami. To wojna, której celem jest wyniszczenie całego narodu. My, Polacy dobrze znamy to z przeszłości. Niestety, historia się powtarza. Jest jeden agresor, ta wojna jest decyzją jednego państwa, jednego narodu – tylko Rosja może położyć jej kres. (…) Dla Polaków stanie po stronie pokoju jest tym samym, co wspieranie Ukrainy – kraju, który się broni. Jestem dumny, że Polska zdała test solidarności. Od początku wojny wspieramy Ukrainę na każdym możliwym polu. Biorąc pod uwagę nasze PKB jesteśmy największym darczyńcą na rzecz Ukrainy. Ponad 1,5 miliona ukraińskich uchodźców znalazło schronienie w naszym kraju – nie tylko przekroczyło naszą granicę, ale zamieszkało wśród nas. (…) Cieszę się i jestem dumny, że Europa się zjednoczyła. Potrzebujemy więcej jedności, bez wyjątków. Także tu, na Węgrzech, w kraju, który dobrze wie, czym jest rosyjska agresja. (…) Wierzę, że Ukraina z pomocą swych sprzymierzeńców, w tym Polski, wyjdzie zwycięsko z tej wojny.”

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}