W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Styczeń 2023 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

01.02.2023

Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń w Ambasadzie RP w Budapeszcie w styczniu 2023 roku.

Wydarzenia Ambasady RP w Budapeszcie w styczniu 2023 roku

5 stycznia, w dniu uroczystości pogrzebowych papieża emeryta Benedykta XVI, ambasador Sebastian Kęciek zamieścił wpis w księdze kondolencyjnej w Nuncjaturze Apostolskiej w Budapeszcie. Ambasador podkreślił, że Benedykt XVI „w naszych sercach zostanie zapamiętany nie tylko jako wybitny teolog, ale także orędownik nauki Jana Pawła II i wielki przyjaciel Polaków, który otaczał nasz naród swoją modlitewną opieką”.

10 stycznia ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z sekretarzem stanu ds. obywatelskich i społecznych w Kancelarii Premiera Vincem Szalay-Bobrovniczkym. Spotkanie dotyczyło kwestii społecznych i dyplomacji historycznej.

11 stycznia w budynku ambasady, dzięki współpracy z budapeszteńskim Zagranicznym Biurem Handlowym Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji odbyła się promocja polskich kosmetyków na Węgrzech. Gościliśmy przedstawicieli takich marek jak Hagi Cosmetics, YOPE, Yasumi Polska, Stara Mydlarnia, Elfa Pharm Polska. Przedstawiciele firm wzięli także udział w spotkaniu z ambasadorem.

Także 11 stycznia ambasador Sebastian Kęciek wraz z rodziną wziął udział w spotkaniu noworocznym dla korpusu dyplomatycznego zorganizowanym przez prezydent Węgier Katalin Novák.

16 stycznia ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha oraz proboszczem Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztofem Grzelakiem. Podczas spotkania omówiono plany współpracy i działań Domu Polskiego w Budapeszcie w 2023 roku.

17 stycznia ambasador Sebastian Kęciek wraz z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego innych krajów wziął udział w ceremonii przy ulicy Raoula Wallenberga w XIII dzielnicy Budapesztu, oddając hołd pamięci i dziedzictwu Raoula Wallenberga. Ten szwedzki dyplomata ratujący Żydów w czasach II wojny i nazistowskich rządów na Węgrzech został uprowadzony 17 stycznia 1945 przez wojska sowieckie, a jego los do dziś pozostaje nieznany.

18 stycznia ambasador Sebastian Kęciek gościł z wizytą do Debreczyna, gdzie spotkał się m.in. z burmistrzem miasta László Pappem, żupanem komitatu Hajdú-Bihar Róbertem Ráczem, przewodniczącym Rady Komitatu Hajdú-Bihar Zoltánem Pajną, a także dziekanem diecezji Kościoła Reformowanego w Debreczynie Tamásem Hadházim.

26 stycznia ambasador Sebastian Kęciek wraz z kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyną Ratajczak-Sową wzięli udział w Polsko-Węgierskim Forum Innowacji Rolno-Spożywczych w Budapeszcie. - Polska jest jednym z głównych producentów i eksporterów produktów rolno-spożywczych w Unii Europejskiej, zarówno w segmencie zwierzęcym, jak i roślinnym. Eksportujemy produkty żywnościowe o wartości 32 mld euro rocznie do 192 krajów. Miód, produkty mleczne, mięso, warzywa, owoce, zioła czy słodycze są naszym znakiem rozpoznawczym na całym świecie – powiedział ambasador Kęciek Sebastian, otwierając Forum.

27 stycznia, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście i 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa i attaché obrony płk Sławomir Mnitowski złożyli kwiaty przy pomniku Henryka Sławika i Józsefa Antalla oraz zapalili znicze przy pomniku Pamięci Ofiar Holokaustu w Budapeszcie. Kierownik WPE wzięła również udział w obchodach zorganizowanych przez Centrum Pamięci o Holocauście w Budapeszcie, w których wzięli udział m.in. ambasador Izraela na Węgrzech Yacov Hadas-Handelsman oraz węgierska wiceminister kultury i innowacji Eszter Vitályos.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}