W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętnienie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście

27.01.2023

27 stycznia 2023 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście i 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa i attaché obrony płk Sławomir Mnitowski złożyli kwiaty przy pomniku Henryka Sławika i Józsefa Antalla oraz zapalili znicze przy pomniku Pamięci Ofiar Holokaustu w Budapeszcie.

Upamiętnienie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście

Kierownik WPE wzięła również udział w obchodach zorganizowanych przez Centrum Pamięci o Holocauście w Budapeszcie, w których wzięli udział m.in. ambasador Izraela na Węgrzech Yacov Hadas-Handelsman oraz węgierska wiceminister kultury i innowacji Eszter Vitályos.

Henryk Sławik i József Antall są bohaterami Polski, Węgier i Izraela. Henryk Sławik, powstaniec śląski, prezes Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech, dzięki pomocy Józsefa Antalla seniora i polskich księży, uratował – według Yad Vashem – ok. 5 tysięcy polskich Żydów. 26 sierpnia 1944 r. został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Mauthausen. W 1990 r. uhonorowano go tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, pośmiertnie odznaczono go także Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (2004) i Orderem Orła Białego (2010).

Pomnik Pamięci Ofiar Holocaustu upamiętnia ofiary rozstrzelane w Budapeszcie w czasie terroru węgierskich nazistów - strzałokrzyżowców. Zaprojektowany przez artystę-rzeźbiarza Gyulę Pauera pomnik składa się z 60 par butów damskich i męskich, które w symboliczny sposób nawiązują do egzekucji dokonywanych przez strzałokrzyżowców na ludności żydowskiej. Ofiary były rozstrzeliwane, a ich ciała wrzucano do Dunaju. W pobliżu pomnika umieszczony został mur, na którym znajdują się tablice przypominające o ofiarach Holocaustu.

Fot. Ambasada RP w Budapeszcie / Daniel Borzon

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}