W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Galgahévíz odsłonięto tablicę polskiej misjonarki Heleny Kmieć

12.07.2021

Na ścianie kościoła św. Mikołaja w Galgahévíz (komitat Pest) 10 lipca 2021 roku odsłonięto została tablicę upamiętniającą Helenę Kmieć, polską misjonarkę z Libiąża, zamordowaną w Boliwii w 2017 roku. Galgahévíz było pierwszą miejscowością, w której Helena Kmieć pełniła swoją posługę misyjną.

Galgahévíz

Helena Kmieć w Galgahévíz organizowała półkolonie dla dzieci przy parafii prowadzonej przez księży salwatorian.

W 2013 uczestniczyła w misji w Zambii, pracując z dziećmi i młodzieżą w ośrodku Salvation Home w Lusace i w centrum młodzieżowym Kulanga Bana Farm w Chamulimbie (wiosce w dystrykcie Chongwe).

8 stycznia 2017 roku wyjechała jako wolontariuszka misyjna do Boliwii, gdzie planowała do czerwca pomagać siostrom służebniczkom dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci w Cochabambie. Zginęła w nocy z 24 na 25 stycznia 2017 roku w wyniku ugodzenia nożem podczas napadu na tę placówkę.

Postanowieniem Prezydenta RP z 7 lutego 2017 Helena Kmieć została pośmiertnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności charytatywnej i społecznej oraz zaangażowanie na rzecz osób potrzebujących pomocy.

Tablicę w Galgahévíz ufundowały rodziny z parafii św. Mikołaja. Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedziła msza święta oraz prezentacja postaci Heleny Kmieć.

Podczas uroczystości Ambasadę RP w Budapeszcie reprezentowała kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa.

Fot. Dániel Kovács

Zdjęcia (12)