W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta marszałków Sejmu i Senatu na Węgrzech

16.07.2021

Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek i marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki gościli 15 i 16 lipca 2021 roku z wizytą na Węgrzech. Wzięli udział w spotkaniu przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Budapeszcie i Fehérvárcsurgó.

Spotkanie przewodniczących parlamentów państ Grupy Wyszehradzkiej w Fehérvárcsurgó (16 lipca 2021). Od lewej stoją: przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Krajowego László Kövér, przewodniczący słowackiej Rady Narodowej Boris Kollár, przewodniczący Izby Poselskiej czeskiego parlamentu Radek Vondráček, przewodniczący Senatu czeskiego parlamentu Miloš Vystrčil, marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki.

Spotkanie odbywało się w ramach rozpoczętej 1 lipca 2021 roku węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Przewodniczący wszystkich izb parlamentów krajów V4 spotkali się na Węgrzech dwukrotnie - 15 lipca w Budapeszcie oraz dzień później w pałacu Károlyich w Fehérvárcsurgó. Podczas obrad rozmawiano o ochronie dziedzictwa kulturowego oraz dyskutowali na temat zagadnienia tożsamości środkowoeuropejskiej.

Na zakończenie wizyty oboje marszałkowie wraz z przewodniczącym węgierskiego Zgromadzenia Krajowego (parlamentu) László Kövérem, w towarzystwie burmistrza Fehérvárcsurgó, złożyli kwiaty przed znajdującą się w tej miejscowości statuą Matki Boskiej, ufundowaną w 1943 roku przez polskich uchodźców-żołnierzy, którzy w czasie II wojny światowej przebywali w Fehérvárcsurgó.

Szczegółowe relacje z wizyty przeczytać można na stronach Sejmu i Senatu

Fot. Andrzej Hrehorowicz / Kancelaria Sejmu