W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wywiad Pana Tadeusza Kościńskiego Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej dla Magyar Hírlap

14.06.2021

W ramach cyklu wywiadów z polskimi ministrami o polskiej prezydencji w V4, 14 czerwca br. w węgierskim dzienniku Magyar Hírlap ukazał się wywiad z Panem Tadeuszem Kościńskim Ministrem Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

Minister Tadeusz Kościński

Poniżej zamieszczamy tłumaczenie artykułu na język polski oraz jego wersję on-line.

Powrót na właściwe tory

Niedawno wspominał Pan Minister, że kraje Grupy Wyszehradzkiej stają się motorem Unii Europejskiej. Kluczem do tego jest ich współpraca. Jakie są Państwa priorytety na okres przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej, jakie możliwości współpracy z pozostałymi krajami Grupy są dla Pana Ministra pierwszoplanowe?

Polska Prezydencja w V4 zbiegła się z ogólnoświatowym kryzysem wywołanym pandemią COVID-19, która wystawiła funkcjonowanie społeczeństw na ciężką próbę. Naszym priorytetem jest aktywna współpraca na rzecz opracowania mechanizmów wsparcia gospodarek każdego z członków Grupy. Równocześnie kontynuujemy pracę nad budowaniem wizerunku V4 jako konstruktywnego partnera, promującego dialog i solidarność. Hasłem polskiej prezydencji jest „Powrót na właściwe tory” („Back on track”) - za nim stoją postulaty dotyczące wzmocnienia wpływu państw V4 na proces decyzyjny UE, współdziałanie na rzecz łagodzenia negatywnych skutków pandemii COVID-19 oraz współpraca w różnych dziedzinach.

Podczas naszej prezydencji ministrowie finansów V4 spotkali się dotąd dwa razy – we wrześniu ubiegłego roku i w kwietniu 2021 r. Kolejne spotkanie odbędzie się w czerwcu i będzie okazją do podsumowania dotychczasowych działań oraz do rozmów o nowych tematach, które mogą być prowadzone przez naszego następcę, czyli Węgry. We wrześniu podpisaliśmy deklarację, w której podkreśliliśmy wspólną gotowość do realizacji działań w świetle stojących przed regionem i Europą wyzwań finansowo-gospodarczych. Wskazaliśmy, że jednym z obszarów współpracy powinny być kwestie podatkowe w sektorze gospodarki elektronicznej. Są one priorytetowe z uwagi na dużą rolę rynku cyfrowego w czasie pandemii i wymagają wypracowania modelu współpracy administracyjnej państw. Dotyczy ona również kwestii globalnego opodatkowania minimalnego, przeciwdziałania wyłudzeniom podatkowym i walki z przestępczością gospodarczą, zwłaszcza w zakresie podatku dochodowego i podatku VAT. Z kolei w kwietniu wysłaliśmy do Komisji Europejskiej wspólny list dotyczący taksonomii.

Opodatkowanie minimalnym podatkiem globalnych przedsiębiorstw cyfrowych jest obecnie w centrum uwagi. Dlaczego jest to tak ważne?

Obowiązujący system międzynarodowych zasad opodatkowania osób prawnych został zaprojektowany jeszcze w latach 20. i 30. XX wieku i dotyczy przedsiębiorstw działających w sposób tradycyjny, czyli takich, które opierają swoją działalność na fabrykach i tradycyjnie rozumianej sprzedaży. Obecnie wraz z gwałtownym rozwojem nowoczesnych technologii, pojawiły się przedsiębiorstwa, które uzyskują duże zyski ze sprzedaży bez fizycznej obecności na naszych rynkach m.in. poprzez social media, wyszukiwarki lub platformy e-commerce. Dlatego w gronie ponad stu krajów postanowiliśmy zmienić międzynarodowe zasady opodatkowania, tak by dostosować je do wyzwań XXI wieku. Zaproponowaliśmy też własne rozwiązania.

Czego oczekuje Pan Minister od gospodarki po wyjściu z okresu pandemii?

Rozkręcenie naszej gospodarki jest najważniejszym zadaniem na najbliższy czas. Pomoże w tym program Polski Ład, który ma pobudzić naszą gospodarkę po COVID-19. Pandemia sprawiła, że mieliśmy w Polsce recesję pierwszy raz od początku lat 90. ubiegłego wieku. Jednak i tak była ona łagodniejsza niż zakładaliśmy, a także wyraźnie płytsza niż w większości krajów UE. Teraz potrzebujemy silnych impulsów rozwojowych. I to zapewni Polski Ład.

W jaki sposób?

Na przykład przez restart podatkowy. Opracowaliśmy go tak, aby skutecznie zwalczać negatywne skutki pandemii. Reforma podatkowa to szansa dla całego społeczeństwa na lepsze życie, powrót do normalności gospodarczej, odrodzenie firm, znalezienie nowych pomysłów na nowe przedsięwzięcia, zwiększenie i uatrakcyjnienie zatrudnienia. Dążymy do tego, aby w kieszeniach Polaków zostawało więcej pieniędzy. I już wcześniej w tym kierunku działaliśmy m.in. obniżając PIT z 18% na 17%, VAT na produkty pierwszej potrzeby czy CIT. Więcej pieniędzy w kieszeniach to większa konsumpcja, inwestycje, a finalnie wzrost gospodarczy. W Polskim Ładzie zaproponowaliśmy zwiększenie kwoty wolnej do 30 tys. zł czyli do europejskiego poziomu porównywalnego z tym w Niemczech czy Francji. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej osoby najuboższe, w tym emeryci, nie będą płacić podatku dochodowego. Drugą zmianą będzie podniesienie do 120 tys. zł progu podatkowego, od którego płaci się 32% podatku. Wprowadzimy ulgę dla klasy średniej. Na zmianach skorzysta aż 18 milionów Polaków.

Czy to wszystkie zmiany jakie planujecie?

Polski Ład jest planem kompleksowym, na który składa się wiele elementów, działań. W skrócie można go nazwać programem mającym polepszyć jakość życia Polaków, również poprzez zmiany w systemie podatkowym.  

Przygotowaliśmy też podatkowy pakiet inwestycyjny, który ma wzmocnić innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki. Polska potrzebuje teraz więcej nowoczesnych rozwiązań technologicznych i nowatorskich projektów, proinwestycyjnej atmosfery i konkurencyjnej polityki fiskalnej. Potrzebujemy produkcji przemysłowej w zasięgu ręki oraz niezawodnego łańcucha dostaw i silnego zaplecza. Chcemy stworzyć dobre warunki do realokacji produkcji z innych części świata. Dlatego system podatkowy w Polsce będzie wspierał każdego przedsiębiorcę, który chce inwestować w innowacje. Proponujemy pakiet ulg podatkowych, które zachęcą firmy do wdrażania nowych pomysłów. Będą to ulga B+R i IP BOX, ulga na prototypy, na robotyzację, roboty oraz na innowacyjnych pracowników.  Chcemy również poprzez restart podatkowy zachęcić firmy do bardziej odważnego wychodzenia na inne rynki.

Węgry są piątym co do wielkości partnerem Polski, jeśli chodzi o zagraniczne inwestycje. Pod koniec 2019 roku polskie inwestycje na Węgrzech wyniosły 1,3 mld EURO. Jak ocenia Pan kontakty między naszymi krajami?

Kontakty Polski z Węgrami są niezwykle cenne, ponieważ są budowane nie tylko dwustronnie, ale również na forum międzynarodowym, na przykład w ramach spotkań ECOFIN czy współpracy Grupy Wyszehradzkiej. Solidarność między naszymi państwami może przyczyniać się do wypracowania wspólnego stanowiska m.in. w Unii Europejskiej, a to przekłada się na wzmocnienie roli naszych państw w regionie. Jeśli chodzi o naszą współpracę gospodarczą i wymianę handlową, to jest on coraz większa, co bardzo cieszy i dobrze rokuje na przyszłość. W 2018 r. obroty handlowe wyniosły niemal 9,6 mld euro, co oznacza wzrost o 6,9% w stosunku do 2017 r.

Polski rząd koncentruje się obecnie na realizacji innowacyjnego modelu gospodarki, opartego na procesach cyfryzacyjnych. Udział tych elementów w gospodarce podkreślał Pan już kilkakrotnie. W jakim tempie posuwają się prace nad realizacją tego modelu?

Pandemia pokazała nam, jak istotne jest wzmocnienie cyfryzacji i innowacyjności – obok przywrócenia stabilności gospodarczej. Dlatego te kwestie stały się pierwszoplanowe podczas naszej prezydencji w V4. Jako Polska dążymy do opracowania jasnych, akceptowalnych i praktycznych ram polityki w tych i innych obszarach GovTech na arenie europejskiej. Jeśli chodzi o krajowe działania to innowacyjność polskiej gospodarki jest jednym z głównych filarów „CyberPoland 2025” i zakłada szybką cyfryzację oraz automatyzację biznesów w Polsce. Inwestycje przedsiębiorstw w tym zakresie będą kluczem do odbudowy gospodarki po spowolnieniu wywołanym pandemią COVID-19. Na cyfryzację procesów stawiamy też w Polskim Ładzie, natomiast ona już się dzieje, przyspieszona COVID-19. Najlepszym dowodem na to jest mój resort, który zmienia się tak, aby usługi, które oferuje, były wygodne i nowoczesne. Dlatego coraz więcej spraw podatkowych można załatwić nie wychodząc z domu, m.in. dzięki e-Urzędowi Skarbowemu. To serwis internetowy budowany etapami z sukcesywnie uruchamianymi e-usługami. e-Urząd Skarbowy to jedna z największych w ostatnich latach zmiana związana z działaniem polskiej administracji skarbowej.

https://www.magyarhirlap.hu/gazdasag/20210614-vissza-a-helyes-utra

 


 

{"register":{"columns":[]}}