W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Wojciech Gerwel

Wojciech Gerwel

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Socjalistycznej Republice Wietnamu

Wojciech Gerwel jest ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Socjalistycznej Republice Wietnamu od sierpnia 2018 roku.

Jest zawodowym dyplomatą. Przed objęciem funkcji ambasadora, był pierwszym radcą ds. analiz strategicznych w Departamencie Strategii Polityki Zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz piastował stanowisko „fellow” w Centrum Spraw Międzynarodowych im. Weatherheada na Uniwersytecie Harvarda. Wcześniej, m.in. kierował referatem ds. rynków pozaeuropejskich w Departamencie Współpracy Ekonomicznej MSZ. Od 2007 r. do 2014 r. pełnił funkcję radcy ekonomicznego w Ambasadzie RP w Hanoi.

Przed rozpoczęciem pracy w polskiej dyplomacji pracował jako analityk w Center for European Policy Analysis w Waszyngtonie, a także współpracował z innymi waszyngtońskimi think tankami, w tym z Center for Strategic and International Studies. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje też konsulting dla zrzeszenia siedmiu plemion indiańskich w Kanadzie.

Ukończył studia magisterskie w Szkole Służby Zagranicznej Uniwersytetu Georgetown oraz studia licencjackie w dziedzinie ekonomii i politologii na Uniwersytecie Simon Fraser w Vancouver. Studiował też w Instytucie Studiów Politycznych w Paryżu oraz w Lester B. Pearson United World College w Victorii w Kanadzie.

Ma żonę i córkę. Posługuje się językami angielskim i francuskim, a w ograniczonym stopniu również językami niemieckim i rosyjskim.