W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Praca i pobyt w Wietnamie

WIZA

Obywatele polscy zamierzający przyjechać do Wietnamu obowiązani są mieć ważny dokument podróży (paszport biometryczny lub paszport tymczasowy ważny przez co najmniej 6 miesięcy po planowanej dacie opuszczenia kraju) oraz wizę. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju, możliwe jest również otrzymanie jej na niektórych przejściach granicznych, ale po uprzednim uzyskaniu promesy wizowej, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne. Istnieje również możliwość uzyskania e-wizy, która jest wizą jednokrotnego wjazdu, o maksymalnej długości pobytu do 30 dni, z możliwością zrealizowania w ośmiu wietnamskich międzynarodowych portach lotniczych oraz szeregu lądowych i morskich przejść granicznych (lista przejść granicznych pozwalających posiadaczom e-wizy przekroczyć granicę: tutaj). O e-wizę można wnioskować bezpośrednio na stronie wietnamskiego urzędu imigracyjnego: https://xuatnhapcanh.gov.vn/ lub https://immigration.gov.vn/.

 

DŁUŻSZY POBYT

Cudzoziemiec przebywający dłużej w Wietnamie jest zobowiązany dokonać meldunku na policji (obowiązek ten realizowany jest przez osobę lub instytucję kwaterującą). Pracodawca lub instytucja zapraszająca (np. uniwersytet) mogą również wystąpić w imieniu obywatela polskiego o przyznanie karty tymczasowego pobytu (można również samodzielnie złożyć dokumenty o wydanie karty).

 

BEZPIECZEŃSTWO

Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych czy zbrojnych napaści. Przestępstwa pospolite takie jak rozboje, pobicia czy włamania należą do rzadkości. Wyjątkiem są kradzieże kieszonko­we oraz często spotykane kradzieże zuchwałe - na tzw. "wyrwę", które są plagą dużych skupisk ludzkich. Te ostatnie często, dokonywane przez młodych ludzi poruszających się na skuterach, co dotyczy nie tylko ruchliwych ulic, ale nawet bezpośrednich okolic wejść do hoteli, w których zatrzymują się turyści.

Należy zachować zdrowy rozsądek przy poruszaniu się po kraju i używaniu urządzeń utrwalających obraz i dźwięk – nie wolno fotografować/nagrywać obiektów wojskowych oraz niektórych siedzib władz państwowych, należy unikać wszelkich demonstracji, manifestacji i protestów ulicznych (również nie należy ich fotografować, nagrywać). Korzystanie z tzw. dronów wymaga wcześniejszego uzyskania odpowiedniej zgody Ministerstwa Obrony Narodowej Wietnamu, wwożenie tych urządzeń do Wietnamu i korzystanie z nich bez ww. zgody naraża na poważne konsekwencje karne.

 

ŚWIĘTA

Dni wolne od pracy to: 1 stycznia, 30 kwietnia (Dzień Wyzwolenia Sajgonu), 1 maja (Święto Pracy), 2 września (Święto Narodowe). Nowy Rok Księżycowy Tet obchodzony jest w stycz­niu lub lutym (w zależności od kalendarza księżycowego); czas wolny od pracy rozpoczyna się w ostatnich dniach starego roku i trwa przez kolejne trzy dni księżycowego Nowego Roku. W okresie świąt księżycowego Nowego Roku nieczynnych jest większość sklepów, punktów usługowych i restauracji. Dodatkowo ceny w tym okresie znacznie wzrastają. Transport publiczny na znaczne odległości jest utrudniony - bardzo dużo osób w tym czasie podróżuje po kraju.

W dni robocze godziny pracy urzędów państwowych: od godz. 08.00 do godz. 17.00, z godzinną lub dwugodzinną przerwą ustalaną w przedziale czasowym od godz. 11.00 do godz. 14.00.

 

{"register":{"columns":[]}}