W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Anna Maria Anders

Anna Maria Anders

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino

Córka Generała Władysława Andersa, polityk i działaczka polonijna, od września 2019 Ambasador RP w Republice Włoskiej z dodatkową akredytacją w San Marino.

Ukończyła filologię romańską na University of Bristol, studia typu MBA z ekonomii na Uniwersytecie w Bostonie. Pracowała w Biurze Prasowym UNESCO w Paryżu oraz w przedsiębiorstwach branży naftowej i obrotu nieruchomościami. Była prezesem Fundacji im. Gen. Władysława Andersa, zajmującej się m.in. udzielaniem stypendiów dla studentów pochodzenia polskiego z państw dawnego ZSRR. W 2014 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi działalność na rzecz polskich środowisk kombatanckich w Wielkiej Brytanii i kultywowanie pamięci 2 Korpusu Polskiego. Od 2015 członek honorowy Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

W latach 2016-2019 pełniła funkcję przewodniczącej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jako pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego. W marcu 2016 uzyskała mandat senatora IX kadencji z ramienia PIS. W czerwcu 2019 otrzymała nominację na Ambasadora RP we Włoszech i San Marino. 24 września 2019 złożyła Listy Uwierzytelniające Prezydentowi Republiki Włoskiej Sergio Mattarelli, a 22 listopada 2019 na ręce Kapitanów Regentów Republiki San Marino.