W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Sprawy paszportowe – informacje ogólne

Sprawy paszportowe – informacje ogólne

Ważny dokument paszportowy:

  • uprawnia do przekraczania granicy;
  • poświadcza obywatelstwo polskie;
  • poświadcza tożsamość osoby w nim wskazanej (w zakresie danych, jakie zawiera dokument).

Paszport wydany osobie, która nie ukończyła 12 lat jest ważny  5 lat od daty jego wydania, a wydany osobie powyżej 12. roku życia - 10 lat od daty jego wydania.

Paszport zawiera mikroprocesor, w którym zamieszczone są dane biometryczne: wizerunek twarzy i odciski palców. 

 

Paszport tymczasowy mogą otrzymać osoby:

  • przebywające poza granicami RP, na czas oczekiwania na odbiór paszportu (jeśli wyrażą takie życzenie i złożą wniosek o wydanie tego dokumentu);
  • od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy;
  • w nagłych przypadkach:

- na powrót do miejsca stałego pobytu,

- związanych z chorobą,

- związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny,

- związanych z prowadzoną działalnością zawodową,

- związanych z realizacją obowiązku nauki przez osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych lub posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych, które nie ukończyły 18. roku życia, z rozwojem ich indywidualnych umiejętności lub w razie konieczności zapewnienia tym osobom opieki;

  • przebywające poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, którym nie nadano numeru PESEL, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeśli okoliczności uniemożliwiają lub znacznie utrudniają nadanie numeru PESEL, a wydanie paszportu tymczasowego jest niezbędne ze względu na ochronę istotnych praw i interesów osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy;

Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej jednak niż przez 365 dni od daty jego wydania 

 

WAŻNE!  Konsul honorowy nie wydaje dokumentów paszportowych.

WAŻNE!  Planując podróż za granicę, zapoznaj się z aktualnymi przepisami określającymi zasady wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium danego państwa, w tym - w zakresie dotyczącym wymaganego okresu ważności paszportu oraz możliwości przekroczenia granicy na podstawie paszportu tymczasowego.


ODBIÓR PASZPORTU

W Wydziale Konsularnym i Polonii w Rzymie odbiór paszportu jest możliwy bez umawiania się, wyłącznie w następujących godzinach: poniedziałek (godz. 9.00-10.00), wtorek (godz. 9.00-10.00), środa (godz. 9.00-10.00), czwartek (godz. 15.00-16.00), piątek (godz. 9.00-10.00). Jeżeli chciałbyś odebrać paszport w innym terminie - zarezerwuj spotkanie przez system e-konsulat.

W Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie odbiór paszportu jest możliwy bez umawiania się, w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa i piątek od 9.00 do 13.00, czwartek od 13.00 do 17.00.

 

WAŻNE!​​​​​​ ​W uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w warunkach szczególnie utrudnionego dojazdu do urzędu konsularnego, konsul może odstąpić od wymogu osobistego odbioru dokumentu paszportowego. Omów tę kwestię podczas składania wniosku paszportowego. Będziesz musiał pokryć koszt przesyłki.

Konsul prześle paszport pod wskazany adres za pośrednictwem operatora wykonującego usługi pocztowe lub przewozowe, z uwzględnieniem bezpieczeństwa przekazywanego dokumentu.

WAŻNE! Obywatel, który otrzymał dokument paszportowy pocztą, BĘDZIE MUSIAŁ SAM AKTYWOWAĆ PASZPORT za pośrednictwem dedykowanej usługi elektronicznej. W celu dokonania aktywacji obywatel potrzebuje: dostępu do Internetu, numeru nowego paszportu oraz numeru wniosku (numer ten znajduje się  na potwierdzeniu złożenia wniosku o dokument paszportowy).

Aby skorzystać z e-usługi, użytkownik wyszukuje ją na stronie gov.pl. W tym celu, w wyszukiwarce na stronie głównej, wpisuje odpowiednią frazę lub w zakładce Usługi dla obywatela wybiera Dokumenty i dane osobowe i w sekcji Paszport wybiera Potwierdź odbiór dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier.

Należy mieć na uwadze, iż zmiana formy odbioru paszportu z osobistej na kuriera nie będzie możliwa po złożeniu wniosku w czasie wizyty paszportowej w konsulacie

Nie ma możliwości wysłania paszportu wydanego przez krajowy organ paszportowy (wojewodę) do osoby przebywającej za granicą.

 


Osobom, które zawarły małżeństwo za granicą przypominamy o obowiązku zarejestrowania tego faktu w Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce. Jeśli małżeństwo zawarte za granicą nie jest zarejestrowane w USC w Polsce, składając wniosek o wydanie paszportu powinno się złożyć wniosek o transkrypcję aktu małżeństwa, umawiając się w tym celu na dwa spotkania w systemie e-konsulat. Szczegółowe informacje dotyczące transkrypcji znajdują się tutaj. Podstawa prawna art. 104 ust. 5 ustawy Prawo o Aktach Stanu Cywilnego z dnia 16 marca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 709).

{"register":{"columns":[]}}