W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS - „Pamiętamy – Podejmujemy działania – Żyjemy poza HIV”

14.05.2021

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS - International AIDS Candlelight Memorial, to coroczna akcja, obchodzona od 1985 roku, odbywająca się zawsze w trzecią niedzielę maja. W tym roku przypada na 16 maja (niedziela).

Grafika przedstawia czarny prostokąt z czerwoną kokardą w prawym górnym roku, z białymi napisami z okazji dnia pamięci zmarłych na AIDS z hasłem roku pod tytułem: Pamiętamy – Podejmujemy działania – Żyjemy poza HIV

W 2021 r. motywem przewodnim jest hasło „We Remember – We Take Action – We Live Beyond HIV”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: „Pamiętamy – Podejmujemy działania – Żyjemy poza HIV”.

Na całym świecie podejmowanych jest wiele działań mających na celu upamiętnienie zmarłych na AIDS - naszych przyjaciół, współpracowników, kolegów, koleżanek, członków rodzin, osoby sławne i mniej znane. Działania te, zachęcać mają również do profilaktyki, czyli testowania w kierunku HIV, ale również do podjęcia rozmów na temat HIV/AIDS, leczenia i opieki osób żyjących z HIV. 

16 maja na całym świecie Dzień Pamięci obchodzić będzie 1200 organizacji ze 115 krajów.

Źródło: https://aids.gov.pl/