W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święta Wielkanocne „od kuchni”

28.03.2024

Każdy z nas wie, że jedzenie stanowi ważny element świętowania. Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych zadbaj, aby potrawy, które zagoszczą na świątecznym stole były smaczne, ale przede wszystkim bezpieczne i wartościowe w składniki odżywcze.

Koszyk wielkanocny z zielonymi gałązkami, pisankami, babeczką, chlebem, kiełbasą barankiem i zającem

Planowanie warto rozpocząć od sporządzenia listy potraw i dań, a co za tym idzie listy zakupów produktów spożywczych, niezbędnych do przygotowania wielkanocnych potraw. Określ też ilość osób, dla których będą przygotowane dania, co pozwoli uniknąć marnowania żywności.

W trakcie zakupów dokładnie czytaj etykiety oraz zwracaj uwagę na terminy przydatności do spożycia. Pamiętaj, że Wielkanoc świętujemy przez 2 dni, zakupy należy zaplanować tak, aby wykorzystać wszystkie zakupione produkty spożywcze.

Nieodzownym elementem świąt wielkanocnych są jajka, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Jajka są idealnym źródłem pełnowartościowego białka, witamin z grupy A, D, E, B oraz żelaza. Żółtko zawiera dużo cennych składników, m.in. luteinę, która wpływa na proces prawidłowego widzenia. W trakcie świąt spożywamy je w różnej postaci: gotowane/faszerowane. Podajemy je z licznymi dodatkami jak majonez, szczypior, łosoś, suszone pomidory czy rzeżucha. Kupując jajka należy zwrócić uwagę na ich świeżość.

Jakie natomiast potrawy królują na wielkanocnym stole? Na świątecznym stole zagości tradycyjny żurek, jajka, sałatka jarzynowa, biała kiełbasa, domowy pasztet, chrzan z ćwikłą, a obok nich słodkie przyjemności: babka, mazurek wielkanocny czy keks.

W internecie można znaleźć sporo ciekawych „fit” przepisów na Wielkanoc, dzięki którym przygotujemy zdrowsze wersje popularnych potraw wielkanocnych, np. mazurek czy domowy majonez. Potrawy w zdrowszej wersji mogą być równie smaczne co tradycyjne, będą natomiast lżejsze dla naszego żołądka i zjemy je bez wyrzutów sumienia (np. użycie daktyli zamiast cukru). Warto czytać etykiety produktów, szczególnie informacje o wartości odżywczej, czyli zawartości m.in. węglowodanów, tłuszczu oraz wartości kalorycznej produktu.

W zachowaniu zdrowego stylu życia, również w okresie świątecznym, pomoże nam zasada „7U”, której twórcą jest prof. dr hab. Stanisław Berger, światowy autorytet naukowy w żywieniu człowieka.

Według profesora powinno się stosować następujące zasady:

1U – Urozmaicenie – potrawy powinny być urozmaicone, bogate we wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

2U – Umiarkowanie – na spróbowanie wszystkich potraw masz dwa dni, warto racjonalnie rozłożyć jedzenie w czasie, aby nie doprowadzić do przejedzenia, a od stołu powinniśmy odchodzić z lekkim niedosytem.

3U – Uregulowanie – w miarę możliwości utrzymujmy stałe pory spożywanych posiłków i nie podjadajmy między posiłkami.

4U – Umiejętność – zaleca się przygotowywanie potraw z zastosowaniem różnych technik kulinarnych, tj. gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w folii, bez tłuszczu.

5U - Uprawianie (sportu) – po zjedzeniu świątecznych pokarmów, warto zabrać całą rodzinę na wspólny rodzinny spacer.

6U – Unikanie – unikaj nadmiaru soli, cukru, tłuszczów i produktów wysoko przetworzonych.

7U – Uśmiechnij się 😊

Pamiętajmy, najlepsze święta, to święta spędzone w gronie najbliższych, przy pysznym, zdrowym jedzeniu oraz pełne uśmiechu i radości. Tego właśnie życzymy wszystkim w tym wyjątkowym, świątecznym czasie.

{"register":{"columns":[]}}