W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wypoczynek

Wypoczynek dzieci i młodzieży zorganizowany na terenie województwa podlaskiego

Dzieci i młodzież korzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania, m.in. na półkoloniach organizowanych przez świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. Niezależnie od zorganizowanej formy, osoby odpowiedzialne za zorganizowanie wypoczynku mają za zadanie zapewnić dzieciom zdrowe, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu. Nadzór nad placówkami wypoczynku sprawowany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452).

W trakcie kontroli sanitarnych w placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży zwraca się szczególną uwagę na: czystość pomieszczeń użytkowanych przez uczestników, przestrzeganie podstawowych zasad higieny, bezpieczeństwo i stan techniczny obiektu oraz jego wyposażenia.

Każdy rodzic/opiekun swojego dziecka w razie zaistnienia sytuacji kryzysowych wymagających interwencji służb sanitarnych tj. nieprawidłowe warunki sanitarno-higieniczne w obiektach wypoczynku, zaniedbania w zakresie warunków żywienia oraz jakości żywności dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży.

Pracownicy Higieny Dzieci i Młodzieży (warunki pobyt), Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia (zorganizowane żywienie) oraz Higieny Komunalnej (woda i kąpieliska) w godzinach od 7:30 – 15:00 na terenie całego województwa udzielą niezbędnych informacji.  Dzwoniąc pod numery poszczególnych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych można zgłaszać zastrzeżenia dotyczące organizacji wypoczynku odbywającego się na terenie województwa podlaskiego. Wnioski i uwagi można zgłaszać również drogą e-mailową wsse.bialystok@sanepid.gov.pl

Zaleca się, aby organizatorzy wypoczynku, kierownik wypoczynku czy wycieczki, wychowawcy i opiekunowie dzieci i młodzieży, mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).

 

Przydatne linki dotyczące bezpieczeństwa w czasie wypoczynku:

Strona https://wypoczynek.mein.gov.pl baza, która m.in.: pomaga rodzicom/ opiekunom odszukać wypoczynek, znaleźć przydatne informacje o bezpiecznym wypoczynku, szczepieniach, zgłaszaniu wypoczynku przez organizatora.

Strona https://kuratorium.bialystok.pl/ na której odnajdziemy m.in. informacje z zakresu podstawowych obowiązków organizatora wypoczynku dzieci i młodzieży.

Serwis bezpiecznyautobus.gov.pl - wpisując numer rejestracyjny pojazdu rodzice otrzymają bezpłatną informację czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Strona internetowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.  https://www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego .To system powiadamiania ratunkowego numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej.

Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/. Są tam informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ, gdzie w profilach krajów znajdują się informacje i ostrzeżenia dla podróżujących.

Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”, https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.

 

Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami

W trosce o zapewnienie właściwych warunków sanitarnych na obozach pod namiotami Główny Inspektor Sanitarny opracował w maju 2022 roku Instrukcję w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami.

Instrukcja określa wymagania higieniczno-sanitarne podczas wypoczynku dzieci i młodzieży prowadzonego metodą harcerską w formie stacjonarnych obozów pod namiotami, bez stałej infrastruktury, przy zachowaniu zamierzonego, w szczególności wychowawczego, celu wypoczynku.

Instrukcja dotyczy obozów liczących do 50 uczestników, przy czym podobozy z własnym węzłem sanitarnym traktuje się jak obóz w rozumieniu niniejszej instrukcji. Dla obozów liczących do 25 uczestników można zastosować indywidualną ocenę zagrożeń dla zdrowia, co wymaga współpracy z właściwym państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym.

Instrukcja nie dotyczy obozów wędrownych, obozów liczących ponad 50 uczestników oraz obozów zlokalizowanych w stałych bazach. Stosując niniejszą instrukcję należy mieć na uwadze specyfikę działalności wychowawczej prowadzonej metodą harcerską, zgodnie z którą,

  1. cel wychowawczy wypoczynku realizowany jest między innymi poprzez samodzielne działania uczestników obozu, w szczególności zaś:
    • samodzielne przygotowywanie i spożywanie posiłków w warunkach polowych,
    • budowę, utrzymanie i rozbiórkę tymczasowej infrastruktury obozowej w tym kuchennej i sanitarnej (kuchnie połowę, latryny, umywalnie, etc),
    • własnoręczne wykonywanie elementów wyposażenia obozowego (prycze, półki, wieszaki, stoły, ławki, etc.),
    • utrzymywanie porządku na terenie obozu.
  2. możliwość rozmieszczenia zastępów w samodzielnych, umieszczonych w niewielkich odległościach od siebie małych obozowiskach z własną kuchnią, miejscem do spożywania posiłków i sypialnią, zwanymi dalej „gniazdami”.

Jednym z założeń metodycznych obozów harcerskich jest minimalizacja udogodnień cywilizacyjnych i dbanie o środowisko naturalne. Przed rozpoczęciem obozu zaleca się konsultację z właściwym terenowo ze względu na lokalizację obozu państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym w zakresie objętym ww. instrukcją.

 

Materiały

Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami
31​_05​_22​_instrukcja​_harcerska-1-1.pdf 0.41MB
{"register":{"columns":[]}}