W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowe świętowanie przy suto zastawionym stole

13.12.2022

Boże Narodzenie oraz Nowy Rok to czas świętowania. Spotykamy się całymi rodzinami, w grupie znajomych lub spędzamy ten czas w niewielkim gronie. Niezależnie od liczby osób przy stole staramy się, aby te dni wyglądały inaczej niż zwykle.

Suto zastawiony stół świąteczny

Jednym z elementów wyróżniających okres świąteczny są dania i potrawy, często przygotowywane na różne sposoby wyłącznie na tę okazję. Efektem końcowym są stoły, uginające się pod wielością i różnorodnością potraw.

Widok smacznych dań, większa niż zwykle liczba osób przy stole, a także świąteczna atmosfera sprawia, że spożywamy więcej niż zazwyczaj. Nie zwracamy przy tym uwagi na uczucie sytości lub po prostu je ignorujemy osiągając odwrotny efekt od zamierzonego.

Jak zatem zachować dobre samopoczucie nie rezygnując jednocześnie z degustacji przepysznych świątecznych dań?

  1. Zachowajmy umiar już na etapie zakupów. Wszelkie potrawy, a szczególnie te przygotowywane na wigilię smakują najlepiej w tym dniu, a nie przez kilka kolejnych.
  2. Przy przygotowywaniu dań dbajmy o czystość rąk oraz sprzętu i powierzchni. Niech niespodziewane dolegliwości żołądkowe nie odbiorą nam radości świętowania.
  3. Dostosujmy ilość i wielkość produkowanych dań do posiadanych urządzeń chłodniczych. Żywność nietrwała mikrobiologicznie powinna być przechowywana w temperaturze 4 – 6°C. Zapobiegniemy w ten sposób psuciu i jednocześnie marnowaniu żywności.
  4. Podtrzymując tradycję próbujmy wszystkich dań, pamiętając jednak o dostosowaniu wielkości porcji. Podczas świątecznych dni spożywamy przeciętnie 5-6 tysięcy kalorii dziennie, czyli dwukrotnie więcej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie, tj. około 2 - 2,5 tysiąca kalorii. Zjeść dobrze nie oznacza dwukrotnie więcej niż potrzebujemy. Jeden zamiast kilku pierogów pozwoli na spróbowanie innych potraw.
  5. Ograniczmy lub całkiem zrezygnujmy z dodatków: pieczywa, frytek, ziemniaków, makaronów itp. Zastąpmy je sałatkami i surówkami najlepiej na bazie oliwy z oliwek lub jogurtu naturalnego. W skali kilku dni świątecznych może się okazać, że dzięki temu w sylwestrową noc z satysfakcją założymy wymarzoną suknię lub garnitur.
  6. Wybierajmy mięsa pieczone, gotowane bez tłustych, ciężkich sosów, podobnie postępując z wędlinami i rybami.
  7. Pamiętajmy, że każdy kawałek ciasta, alkohol, szczególnie serwowany w postaci drinków, to dodatkowe kalorie, prawie lub w całości pozbawione cennych wartości odżywczych (witamin i składników mineralnych).
  8. Zamiast słodkich napojów pijmy wodę mineralną niegazowaną oraz herbaty (miętową, zieloną, czerwoną), które dostarczają mniej kalorii, a dodatkowo usprawniają pracę przewodu pokarmowego. Jedna szklanka napoju gazowanego potrafi zawierać 5-6 łyżeczek cukru.
  9. Spróbujmy spożywać posiłki co 3 – 4 godz., pamiętając, że 70% dziennego zapotrzebowania kalorycznego najlepiej dostarczyć do ok. godz. 16.00.
  10. Wszystkie potrawy spożywajmy powoli. Dopiero po około 20 minutach od rozpoczęcia posiłku mózg wysyła sygnał do żołądka, że jest najedzony.
  11. Pamiętajmy o ruchu na świeżym powietrzu. Nie dość, że wstaniemy od stołu i przestaniemy jeść to dodatkowo się dotlenimy, poprawimy przemianę materii, zwiększymy odporność organizmu. Będziemy mieć lepsze samopoczucie, więcej energii i na pewno poprawimy nastrój.

Jednak, jeśli złamiemy niektóre z zasad, nie pozwólmy dręczyć się wyrzutami sumienia i zakłócić świątecznego nastroju. Po prostu, jak najszybciej wróćmy do zdrowych nawyków.

{"register":{"columns":[]}}