W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Znamię! Znam je?” – podsumowanie IV edycji w roku szkolnym 2022/2023

18.07.2023

Po raz czwarty, we współpracy z Fundacją Gwiazda Nadziei z Katowic realizowaliśmy w naszym województwie program edukacyjny o profilaktyce czerniaka.

Na szaro-białym tle (szary przechodzi środka obrazka w dół i zmienia się kolor biały) znajduje się logo i napis: „Znamię! Znam je?”. Logo to czarne i szare kropki pośród rożnych odcieni żółtych kropek.

W IV edycji programu udział wzięło ponad 61 szkół podstawowych i 37 szkół ponadpodstawowych, co stanowi odpowiednio ponad 15% i ponad 19% placówek w naszym województwie i o 28 placówek więcej w stosunku do poprzedniej edycji. Edukacją objęto 7459 uczniów i uczennic ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z 385 klas (o 370 osób więcej niż w poprzedniej edycji). W obecną realizację programu zaangażowanych było 206 realizatorów szkolnych. Ponad 71% szkół realizujących program, rozszerzyło swoje działania o dodatkowe formy. Realizatorzy szkolni ocenili program jako bardzo ciekawy, wyposażony w dobre materiały edukacyjne, które ułatwiają przeprowadzenie programu wśród uczniów. Z informacji uzyskanych ze szkół wynika, że uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematyką programu, w ocenie nauczycieli bardzo dobrze w realizację programu zaangażowani byli uczniowie z 60% szkół realizujących program, a około 38% uczniów - dobrze. Wiele osób po raz pierwszy dowiedziało się o tak dużej zapadalności na czerniaka w Polsce. Młodzież uświadomiła sobie również jaki wpływ ma intensywne opalanie zarówno naturalne jak i sztuczne (solarium) na zdrowie. Zainteresowaniem młodzieży cieszył się film, którego bohaterami byli nastolatkowie.

Około 20% uczniów objętych edukacją wypełniło ankiety ewaluacyjne programu, a ich wyniki przedstawiają się następująco:

  • 95% ankietowanych uważało, że poruszany temat profilaktyki czerniaka jest ważny, 
  • ponad 94% uczniów twierdziło, że zajęcia były ciekawe,
  • najciekawszymi treściami programowymi dla respondentów były: rozpoznawanie czerniaka, ABCDE czerniaka, ochrona przed czerniakiem, informacje dotyczące zagrożenia czerniakiem, szczególnie zachorowania młodych ludzi, zagrożenia wynikające z korzystania z solarium,
  • około 96% uczniów po zajęciach wie, jak chronić się przed czerniakiem,
  • około 93% ankietowanych deklaruje, że po powrocie do domu obejrzy swoją skórę i będzie stosować się do zasad ochrony przed czerniakiem,
  • ponad 93% pytanych uczniów wie, że solarium jest głównym czynnikiem wywołującym czerniaka,
  • ponad 90% respondentów po zajęciach zna cechy charakterystyczne czerniaka,
  • ponad 91% uczniów deklaruje, że przekaże rodzicom i znajomym zdobytą wiedzę i zachęci, aby także przebadali skórę.

Ponad 63% szkół realizujących obecną edycję, zadeklarowało kontynuację programu w kolejnym roku szkolnym.

Dodatkowo pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej propagowali tematykę profilaktyki czerniaka na spotkaniach edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą, na imprezach prozdrowotnych, festynach zdrowotnych, piknikach profilaktycznych z dorosłymi w województwie podlaskim.

Dziękujemy wszystkim za realizację i udział w programie i zapraszamy do jego piątej odsłony w roku szkolnym 2023/2024.

{"register":{"columns":[]}}