W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Apel Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

02.04.2021

Logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje o odpowiedzialne zachowanie w okresie Świąt Wielkanocnych i przypomina o obowiązujących zasadach.

Odnosząc się ze zrozumieniem do utrudnień, jakie mogą nieść za sobą ograniczenia związane ze zwalczaniem epidemii, przypominam, że zostały one ustanowione w celu ochrony zdrowia i życia obywateli naszego kraju.

Od ich bezwzględnego przestrzegania  zależy nie tylko los tysięcy pacjentów i sytuacja w całym  systemie ochrony zdrowia, ale również czas powrotu do normalnego funkcjonowania społecznego i ekonomicznego.

Dziękuję wszystkim, którzy - mimo uciążliwości tych ograniczeń -  traktują je poważnie i w pełni respektują. Każdy powinien pamiętać o stosowaniu środków ochrony indywidualnej, higienie rąk i unikaniu dużych skupisk ludzi.

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadza wywiady epidemiologiczne z obywatelami w celu prowadzenia działań przeciwepidemicznych. Każdy obywatel jest zobligowany przepisami prawa do współpracy z inspekcją sanitarną. Podczas wywiadu należy podawać wszystkie istotne informacje. Kluczowe jest objęcie kwarantanną osób, które miały kontakt z osobą o potwierdzonym zakażeniu koronawirusem SARS CoV-2.

Przypominam, że osoba skierowana na kwarantannę może pracować w formie zdalnej. Jeśli nie jest to możliwe - wówczas ma prawo do świadczenia chorobowego. Podstawą wypłaty świadczeń chorobowych przez pracodawcę lub ZUS za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny jest informacja z systemu EWP w związku z tym należy poinformować swojego pracodawcę telefonicznie lub mailowo o kwarantannie lub izolacji.

Na test można zgłosić się również w trakcie kwarantanny – jest to wyjątek zgodny z przepisami.  W takiej sytuacji wolno wyjść z miejsca odbywania kwarantanny wyłącznie do punktu wymazowego i od razu po wykonaniu testu – do niego powrócić. Dla osób, które są niesamodzielne, w przypadku konieczności wykonania testu uprawniony lekarz może zlecić wykonanie testu zespołowi karetki wymazowej.

 

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
lek. med. Grzegorz Hudzik