W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie realizacji VIII edycji programu

Rak szyjki macicy to jedyny nowotwór wywoływany przez wirusa, czyli przy odpowiedniej profilaktyce, możemy go uniknąć !!

profilaktyka raka szyjki macicy z logo programu

W województwie śląskim zakończono realizację VIII edycji programu „Wybierz życie – Pierwszy krok”. Realizacja tegorocznej edycji odbywała się głównie online w formie poradnictwa, pogadanek, edukacji w oparciu o scenariusze zajęć oraz pokazy prezentacji multimedialnych. Na edukację uczniów poświęcono średnio 4 godziny lekcyjne.

W tegorocznej edycji programu wzięło udział ponad 20 tys. odbiorców, głównie uczniów I klas z 200 szkół ponadpodstawowych.

Pomimo trudności w realizacji tegorocznej edycji programu, związanymi z sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się Koronawirusa SARS-CoV-2, program został bardzo dobrze przyjęty w szkołach. Większość koordynatorów szkolnych stwierdziła, że jest bardzo potrzebny, gdyż niejednokrotnie młodzież po raz pierwszy spotyka się z przedmiotową tematyką, a edukacja w tym zakresie jest konieczna!

Realizatorzy programu mają nadzieję, że dzięki edukacji w zakresie profilaktyki wirusa HPV i raka szyjki macicy zwiększy się odsetek kobiet wykonujących systematycznie badania Wszyscy koordynatorzy szkolni zgłosili chęć kontynuacji realizacji programu.

W województwie śląskim  program realizowany jest od 2011 roku i uczestniczyło w nim już ponad 200 tys. osób.

Głównym celem programu jest edukacja młodzieży w wieku 16 - 19 lat (dziewczęta i chłopcy) oraz ich rodziców i nauczycieli w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy poprzez:

  • zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i wpływu wirusa HPV na jego powstawanie;
  • podniesienie świadomości dotyczącej czynników ryzyka raka szyjki macicy (profilaktyka pierwotna i wtórna);
  • motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie;
  • przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym;
  • dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne.
{"register":{"columns":[]}}