W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Detergenty

10.11.2022

detergenty, koszyk zakupowy z detergentami

Detergent oznacza jakąkolwiek substancję lub mieszaninę zawierającą mydło i/lub inne substancje powierzchniowo czynne przeznaczoną do procesów prania, mycia i czyszczenia. Detergenty mogą mieć różną postać (płyn, proszek, pasta, kostka, wypraska, kształtka itp.) i wprowadzane są do obrotu w celu używania ich w gospodarstwie domowym, obiektach użyteczności publicznej lub do celów przemysłowych.

Inne produkty uważane za detergenty:

  • Pomocnicze mieszaniny piorące: przeznaczone do zamaczania (wstępne pranie), płukania lub wybielania ubrań, domowej bielizny, itp.;
  • Mieszaniny zmiękczające do płukania tkanin: przeznaczone do zmiany tkaniny w dotyku w procesach, które uzupełniają pranie materiałów;
  • Mieszaniny czyszczące: przeznaczone do różnego rodzaju mycia w gospodarstwie i/lub czyszczenia powierzchni (np.: materiałów, produktów, maszyn, urządzeń mechanicznych, środków transportu i wyposażenia dodatkowego, instrumentów, aparatów, itd.);
  • Inne mieszaniny czyszczące, myjące i piorące przeznaczone do jakichkolwiek innych procesów prania i czyszczenia.

Środek powierzchniowo czynny oznacza jakąkolwiek organiczną substancję i/lub mieszaninę używaną w detergentach, która wykazuje właściwości powierzchniowo czynne i która składa się z jednej lub więcej grup hydrofilowych oraz z jednej lub więcej grup hydrofobowych takiego rodzaju i takiej wielkości, że jest zdolna do zmniejszenia napięcia powierzchniowego wody i do rozpraszania lub adsorpcji warstw monocząsteczkowych na granicy woda-powietrze oraz do tworzenia emulsji i/lub mikroemulsji i/lub miceli, oraz do absorpcji na granicy faz woda – ciało stałe.

Opakowanie detergentu to indywidualne opakowanie produktu przeznaczonego dla konsumenta.

Na opakowaniach detergentów przeznaczonych do sprzedaży użytkownikowi muszą być umieszczone trwale, za pomocą czytelnych, widocznych liter następujące informacje:

  1. nazwa i nazwa handlowa produktu;
  2. nazwa lub nazwa handlowa lub znak towarowy i pełny adres oraz numer telefonu osoby odpowiedzialnej za wprowadzenie produktu do obrotu;
  3. adres, adres e-mail – o ile jest dostępny – oraz numer telefonu, pod którym dostępny jest arkusz danych (dla personelu medycznego) odnoszący się do art. 9 ust. 3 rozporządzenia (WE) Nr 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31.03.2004 r. w sprawie detergentów.

Opakowanie detergentów powinno wskazywać:

  1. zawartość;
  2. instrukcję użycia;
  3. specjalne środki ostrożności

- jeśli to wymagane.

Oznakowanie opakowania detergentu ciekłego nie powinno zawierać elementów graficznych przedstawiających owoce, które mogą wprowadzać użytkownika w błąd, co do przeznaczenia produktu.

Opakowania detergentów przeznaczonych do prania lub do automatycznych zmywarek   do naczyń sprzedawanych na rynku detalicznym powinny być opatrzone informacją o dozowaniu.

Etykieta detergentu przeznaczonego do prania powinna zawierać następujące informacje o dozowaniu:

  • zalecane ilości lub sposób dozowania wyrażone w [ml] lub [g] odpowiednie dla standardowego wsadu pralki, dla wody o poziomach twardości: miękka, średnia oraz twarda z odniesieniem do prania jedno i dwukąpielowego;
  • dla detergentów do prania energicznego, liczbę standardowych wsadów pralki
    dla „średnio zabrudzonych tkanin” oraz dla prania delikatnego – liczbę
    standardowych wsadów pralki dla „lekko zabrudzonych” tkanin, które mogą być
    wyprane przy pomocy zawartości opakowania, stosując wodę o twardości średniej odpowiadającej 2,5 milimolom CaCO3/l;
  • objętość każdego kubka pomiarowego, jeśli dostarczono, powinna być
    wyrażona w [ml] lub [g] oraz powinna być oznaczona dawka detergentu
    właściwa dla standardowego wsadu pralki dla wody o klasach twardości:
    miękka, średnia i twarda.

Etykieta detergentu przeznaczonego do automatycznych zmywarek do naczyń powinna zawierać następujące informacje o dozowaniu:

  • standardowe dozowanie wyrażone w [ml] lub [g] albo liczbie tabletek w głównym cyklu mycia w przypadku średnio zabrudzonej zastawy stołowej dla w pełni załadowanej zmywarki o pojemności 12 kompletów z odniesieniem do – w razie potrzeby – twardości wody: miękkiej, średniej i twardej.

Należy pamiętać, że dla detergentów przeznaczonych do użytku w sektorze przemysłowym, które nie są udostępnione dla ogółu społeczeństwa, wyżej wymienione wymagania nie muszą być spełnione, jeżeli równoważną informację dostarcza się w formie arkusza danych technicznych, karty charakterystyki lub w podobny właściwy sposób.

Skład produktu

W przypadku opakowań do sprzedaży detalicznej muszą zostać podane informacje o zakresach procentowych (<5%, 5-15%, 15-30%, >30%) dla następujących składników o stężeniu powyżej 0,2%:

  • fosforany;
  • fosfoniany;
  • anionowe środki powierzchniowo czynne;
  • kationowe środki powierzchniowo czynne;
  • amfoteryczne środki powierzchniowo czynne;
  • niejonowe środki powierzchniowo czynne;
  • związki wybielające na bazie tlenu;
  • związki wybielające na bazie chloru;
  • EDTA (kwas etylenodiaminotetraoctowy) i jego sole;
  • NTA (kwas nitrylotrójoctowy) i jego sole;
  • fenole i chlorowcowane fenole;
  • paradichlorobenzen;
  • węglowodory aromatyczne;
  • węglowodory alifatyczne;
  • chlorowcowane węglowodory;
  • mydło;
  • zeolity;
  • polikarboksylany.

W wykazie należy umieścić ponadto – niezależnie od stężenia:

  • enzymy;
  • substancje dezynfekujące;
  • rozjaśniacze optyczne;
  • środki konserwujące;
  • kompozycje zapachowe – na etykiecie wymienia się substancje pochodzące z kompozycji zapachowych mogące powodować alergie, jeśli zostały dodane do detergentów sprzedawanych ogółowi społeczeństwa w stężeniu przekraczającym 0,01% wagowo. Listę alergizujących substancji zapachowych można znaleźć w załączniku III rozporządzenia (WE) nr 1223/2009.

Dla detergentów przeznaczonych do użytku w sektorze przemysłowym i detergentów instytucjonalnych, które nie są udostępnione ogółowi społeczeństwa, wyżej wymienione wymagania nie muszą być spełnione, jeżeli równoważną informację dostarcza się w formie arkusza danych technicznych, karty charakterystyki lub w podobny właściwy sposób.

Zgodnie z treścią rozporządzenia Nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin […] opakowania zawierające substancję lub mieszaninę stwarzającą zagrożenie udostępnianą ogółowi społeczeństwa nie mogą mieć kształtu ani nie mogą być zaprojektowane w sposób, który stwarza prawdopodobieństwo przyciągnięcia uwagi dzieci, wzbudzenia ich ciekawości lub wprowadzenia w błąd konsumentów, jak również nie mogą wyglądać ani być zaprojektowane w sposób podobny do opakowań środków spożywczych […] co mogłoby wprowadzić w błąd konsumentów. Ponadto środki czyszczące i myjące powinny być zaopatrywane w zamknięcie utrudniające otwarcie przez dzieci oraz wyczuwalne dotykiem ostrzeżenie o niebezpieczeństwie.

Ważne! Etykieta środka myjącego/czyszczącego powinna zawierać następujący zwrot:

Przechowywać poza zasięgiem dzieci

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie (WE) Nr 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie detergentów (Dz. Urz. UE L Nr 104, str. 1, z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji    i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) Nr 1907/2006 (Dz. Urz. UE L Nr 353, str. 1, z późn. zm.)

Detergenty i środki czystości są bezpieczne pod warunkiem ich użytkowania oraz przechowywania zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na etykiecie. Z uwagi na różne zastosowania produkty takie mogą zawierać niebezpieczne składniki, w związku z czym na opakowaniu umieszcza się piktogramy bezpiecznego użytkowania.

Ikony bezpieczeństwa zostały opracowane przez A.I.S.E. (Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości) reprezentujące branżę detergentową w Europie. Za zgodą właściciela praw autorskich udostępniono ich treść poniżej.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}